Анальна тріщина

From Wikiversity

Анальна тріщина - болючий дефект слизової оболонки анального каналу.

Види анальних тріщин:

  • гостра анальна тріщина
  • хронічна анальна тріщина

Гостра анальна тріщина - дефект слизового шару анального каналу з мякими краями, дно представлено підслизовим шаром або мязевим шаром. Хронічна анальна тріщина - результат недостатньо або неправильно лікованої гострої анальної трішини, краї шільні, фіброзно змінені, дно покрито фібриномю

Причини виникнення анальної тріщини: важка робота, проноси, запори, зловживання гострою їжею та алкоголем, анальний секс, механічні травми та багато іншого. Залежно від стадії захворювання спостерігаються різні симптоми. Наприклад, на початковому етапі, анальна тріщина ще поверхнева, тобто має невеликий розмір (кілька міліметрів). Якщо на цьому етапі не вживати необхідних заходів, то хвороба почне прогресувати і існує ризик переходу в хронічну глибоку виразку, яка не буде гоїтися і в подальшому може малігнізуватись (переродитись в рак. При хронічній анальній тріщині характерний постійний біль в задньому проході , біль викликає спазм мязів заднього проходу (організм щадить уражену ділянку), а спазмовані м’язи перешкоджають нормальному кровотоку в ураженій ділянці, що не дозволяє тріщині загоїтись.З часом дно і краї анальної тріщини покриються грануляцією і стінки фіброзно змінюються. Отже хронічна тріщина це стан який без адекватного лікування самостійно не проходить.

Діагностика анальних тріщин[edit]

Зазвичай тріщини в 99% розташовані по передній або задній серединній лінії анального кільця (на 6 або 12 год ), в випадках коли тріщина знаходиться на бічній поверхні не слід зволікати з візитом до лікаря так зазвичай це прояв більш складної хвороби (рак, хвороба Крона). Поява анальних тріщин зазвичай супроводжується гострим болем в задньому проході,часто з виділенням крові. Біль може з’являтися під час дефекації, або відразу після неї, а зникати через кілька хвилин, а в деяких випадках – навіть через кілька годин. Діагностика захворювання можлива тільки після огляду анального отвору і ректального дослідження прямої кишки.

Методи лікування анальної тріщини[edit]

Існує два основних типи лікування анальних тріщин- оперативний та консервативний. При консервативному лікуванні проктолог призначає місцеві процедури – свічки, мазі, ванночки і загальнозміцнюючу терапію. Цей метод лікування забирає досить багато часу, вимагаючи від пацієнта особливу ретельність дотримання лікарських приписів та самоконтролю. Ефективність консервативного лікування – 70-80%. У тому випадку, якщо анальна тріщина стає хронічною, можливий тільки оператианий метод лікування-висічення тріщини. Операція проходить під місцевою анестезією, є безпечною, паціент має змогу повернутись до дому вже в день операції. Повне відновлення працездатності настає в середньомучерез 7-14діб. В результаті хірургічного лікування, пацієнт повертається до повноцінного повсякденного життя та роботи значно швидше, ніж при використанні інших методів.

Посилання[edit]