Будова сечовидільної системи

From Wikiversity

Загальні дані[edit]

Сечовидільна система — це система органів, що видаляють азотовмісні продукти переробки організму і зайву рідину з організму людини. Продукти обміну, токсини та зайва вода з організму людини виводиться у вигляді сечі, а саме вторинної сечі, яка утворюється в нирках.

Органи сечовидільної системи[edit]

До органів сечовидільної системи належать:

  • дві нирки — парний орган, який розташований позад черевної порожнини, обабіч хребта, зверху прикритий нижніми ребрами. Через нирки проходять кровоносні судини, в плазмі крові яких і відбувається утворення первинної сечі. Маса кожної нирки в середньому становить 120 г. Нирка — це судинний орган, який складаються з мільйонів мікроскопічних капілярних ниркових клубочків та канальців. Робота нирок залежить від часу доби — вночі сповільнюється, положення тіла — в горизонтальному посилюється, кров'яного тиску
  • два сечоводи — від кожної нирки виходить сечовід, який виносить утворену в нирках вторинну сечу до сечового міхура. Це тоненький м'язистий канал завдовжки 30-35 см, діаметром 4-9 мм.
  • сечовий міхур — порожнистий м'язовий орган видільної системи еліпсоїдної форми, який знаходиться за лобковим симфізом. Служить для накопичення витікаючої з нирок сечі по сечоводам і періодичного її виведення через сечовипускний канал
  • сечовипускний канал (сечівник, уретра) — тонкий м'язистий канал, який має довжину 3-4 см, просвіт його розтягується до 1 см і більше. На початку канал, при виході його з сечового міхура знаходиться клапан сфінктер, який закриває його і не дає вільному сечовипусканню. Зовнішній отвір сечовипускного каналу має круглу, напівмісячну або зірчасту форму. Поряд з сечовипускним каналом з обох боків є зовнішні отвори парауретральних ходів (або скенієвих пазух), довжина яких становить 1-2 см. У цих утвореннях виробляється секрет, який зволожує ділянку зовнішнього отвору сечовипускного каналу.

Функції органів виділення[edit]

Головною функцією органів виділення є фільтрація крові та виведення з неї продуктів обміну речовин та токсинів. З вторинною сечею, яка й утворюється в нирках виводяться токсини, лікарські засоби, деякі органічні кислоти. Нирки також беруть участь в регуляції водно-сольового балансу організму, кров'яного тиску, кровотворення та кальцієвому обміні.

Хвороби органів виділення[edit]

Відмова роботи нирок призводить до накопичення в організмі, а саме в крові людини, великої кількості токсинів та органічних кислот, які отруюють весь організм. Відмова роботи окремих клітин нирок, які відповідають та ідентифікацію різних токсинів призведе до неутворення вторинної сечі. При цьому з організму людини буде виводитись лише первинна сеча. А це призведе до втрати великої кількості води та глюкози. Накопичення солей в нирках призводить до утворення так званих ниркових каменів, які можуть закупорювати сечоводи і порушувати нормальну роботу органів виділення. Неправильна робота сфінктера сечового міхура призведе до вільного та мимовільного сечовипускання (анурез).

Категорія:Виділення