Франція

From Wikiversity

Загальні дані[edit]

Франція (Французька Республіка) (La France, République Française) — держава на заході Європи, республіка, що межує на північному сході з Бельгією і Німеччиною, на сході з Німеччиною, Швейцарією й Італією, південному-заході з Іспанією й Андоррою, на півдні омивається Середземним морем, на заході — Атлантичним океаном.

Площа (разом з Корсикою) — 543 965 км². Столиця і найбільше місто — Париж. Окрім метрополії, Франції належать численні заморські території.

Протягом останніх п'ятисот років Франція була одною з провідних країн світу з сильними культурними, економічними, військовими та політичними впливами на Європу та увесь світ. Протягом 17-18 століть Франція колонізувала великі території у Північній Америці та Південно-Східній Азії, протягом двох наступних століть стала другою найбільшою імперією у світі, завоювавши значні частини Північної, Західної та Центральної Африки, Південно-Східної Азії, а також багато Карибських і Тихоокеанських островів.

Географія[edit]

Франція займає західну частину Європи. Завдяки своєму географічному та геополітичному розташуванню Францію нерідко називають «центральною країною Західної Європи». Франція має одночасний вихід до Атлантичного океану, Середземного моря і через Ла–Манш у Північне море та контролює головні гірські системи Західної Європи. За формою її територія вписується в шестикутник.

У Франції представлені три різних типи рельєфу — високі гори, древнє плато і рівнини. Західні і північні райони Франції — рівнини і низькогір'я. В центрі і на сході — середньо-висотні гори. На південному заході — Піренеї. На південному сході — Альпи (найвища вершина Франції та Західної Європи — гора Монблан, 4807 м). Інші великі гірські системи окрім цих — Центральний Французький масив, Юра, Вогези та Севенни.

Великі річки — Сена (найдовша річка країни, 1012 км), Рона, Луара, Гаронна, Рейн (вздовж кордону з Німеччиною).

Клімат морський, помірний, на сході — континентальний. На узбережжі Середземного моря — субтропічний, середземноморський.

Політичний устрій[edit]

Франція є республікою. Глава держави — президент, який обирається загальним прямим голосуванням строком на 5 років. На сьогоднішній день Президентом Французької республіки є Ніколя Саркозі, обраний 6 травня 2007 року.

Законодавча влада здійснюється парламентом, який складається з двох палат: Національної асамблеї (нижня палата) і Сенату (верхня палата).

Виконавча влада здійснюється Президентом і Радою Міністрів (урядом). Президент призначає прем'єр-міністра і за його поданням — міністрів. Сучасна Рада Міністрів сформована 14 листопада 2010 року. Зараз прем'єр-міністром Французької Республіки є Франсуа Фійон.

Адміністративний поділ[edit]

Франція в адміністративно-територіальному аспекті розділяється на 22 метропольні регіони та 5 заморських регіонів, 96 метропольних та 5 заморських департаментів, 329 округів, 3883 кантони та 36 682 комуни (муніципалітети).

Населення[edit]

Населення Франції налічує близько 65 мільйонів осіб. На території континентальної Франції проживає 61 млн осіб, за її межами - 4 млн. За чисельністю населення країна займає 20-е місце в світі.

Щільність населення у Франції становить 108 осіб на 1 км². За цим показником Франція посідає 14-е місце серед країн Євросоюзу. Однак, так як майже дві третини території Франції зайняті луками, горами і лісами, на решті території щільність досягає 289 осіб на 1 км².

Близько 5 млн осіб мають іноземне походження (іммігранти, або іммігрантами були їхні батьки, бабусі і дідусі), з них 2 млн мають французьке громадянство. На 1000 осіб у середньому припадає 1,5 мігранта. Франція — католицька держава, від 5 до 6 млн осіб є мусульманами.

Сумарний коефіцієнт народжуваності у Франції один з найвищих у Європі — 2,01 дитини на одну жінку репродуктивного віку. При цьому найвища народжуваність спостерігається у іммігрантів (наприклад, у китайців і арабів).

Франція однонаціональна країна, адже з 65 млн осіб французи становлять 63 млн.

Економіка[edit]

Франція — високорозвинена індустріально-аграрна країна, одна з найбільших економічно розвинених країн світу. За обсягом промислової продукції Франція ділить з Італією 4-е місце в світі (після США, Японії і Німеччини), за розмірами ВВП вона посідає одне з провідних місць у західному світі. Провідна галузь промисловості — машинобудування. Розвинуті автобудування, суднобудування, тракторо- і авіабудування, електротехнічна і радіоелектронна промисловість, а також хімічна (виробництво соди, добрив, хімічних волокон, пластмас), нафтопереробна і нафтохімічна промисловість. Експортне значення мають виробництво текстилю, одягу, галантереї, харчова промисловість і виноробство. Розвинені всі види сучасного транспорту. Головні морські порти — Марсель, Гавр, Дюнкерк, Руан, Нант, Сен-Назер, Бордо. Транспортна мережа має радіальну конфігурацію з єдиним центром — Парижем. Франція посідає одне з перших місць у світі за довжиною автошляхів і величиною автопарку. Найважливіша автострада — Лілль-Париж-Ліон-Марсель. Головні водні магістралі — Сена (яка каналами пов'язана з Північним районом, Лотарингією та Ельзасом) і Мозель (шлях для експорту лотаринзької руди і металу, а також імпорту вугілля і коксу).

Третина території Франції використовується на сільське господарство, 25% з яких — це пасовища, а 27% — ліси. Традиційно важливим сектором економіки Франції є сільське господарство. Якісний ґрунт та сприятливий клімат сприяють розвитку сільськогосподарської продукції. Насамперед вирощується пшениця, ячмінь, кукурудза, овес, цукрові буряки, тютюн, хміль, цикорій, овочі, виноград. Бургундія, Бордо та інші місцевості славляться виноробством. Великі доходи приносить також туризм, який особливо розвинений у Парижі, на узбережжі та в горах.

За даними 2001 року ВВП Франції становить $1600 млрд. Темпи зростання — 3,2%. ВВП на душу населення — $27975. Прямі закордонні інвестиції — $12,5 млрд. Імпорт (машини та обладнання, нафта, кам'яне вугілля, кольорові метали, целюлоза, бавовна, вовна, деревина) — $334 млрд (Німеччина — 17,2%, Італія — 9,9%, США — 8,8%, Велика Британія — 8,4%, Бенілюкс — 7,7%). Експорт (транспортне обладнання, автомобілі, сільськогосподарські і продовольчі товари, хімічні товари і напівфабрикати) — $ 377,8 млрд (Німеччина — 15,9%, Велика Британія — 10%, Італія — 9,1%, Іспанія — 8,7%, Бенілюкс — 7,7%).

Транспорт[edit]

Франція має високорозвинений транспорт усіх видів та типів. Швидкісні залізниці зв'язують столицю зі всіма великими містами країни, а також з сусідніми країнами Європи. Швидкість руху деяких потягів становить 320 км/год. Залізнична мережа Франції складає 29370 кілометрів, і є найпротяжнішою залізничною мережею серед країн Західної Європи. Залізничне сполучення існує з усіма сусідніми країнами, окрім Андорри. Метро у Франції є в Парижі, Ліоні, Марселі, Ліллі, Тулузі, Ренні. У Руані — частково підземний швидкісний трамвай. Крім системи метро, в Парижі існує також і мережа приміських поїздів.

Мережа автомобільних доріг досить щільно покриває всю територію країни. У містах обмеження швидкості — 50 км/год. Використання ременів безпеки — обов'язково. Діти до 10 років повинні перевозитися в спеціальних сидіннях. Загальна протяжність автодоріг становить 951500 км. Основні дороги Франції ділять на такі групи:

  • автотраси — максимальне можливе обмеження швидкості — 130 км/год, обов'язкова наявність заправок кожні 50 км, бетонна розділова смуга, відсутність світлофорів, пішохідних переходів;
  • національні дороги — максимальне можливе обмеження швидкості — 90 км/год (за наявності бетонної розділової смуги — 110 км/год);
  • департаментські дорогі — максимальне обмеження швидкості — 90 км/год.

У Франції близько 475 аеропортів. 295 з них мають асфальтовані або бетонні злітно-посадочні смуги, решта 180 — ґрунтові. Найбільший французький аеропорт — аеропорт Шарля де Голля, розташований в передмісті Парижа.