Nutitelefonid

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

Jaana Disko

Nutitelefon (inglise keeles smartphone) on suureekraaniline ja andmekeskne pihuseade, eesmärgiga pakkuda täielikku telefoni funktsionaalsust, funktsioneerides samaaegselt ka personaalse digitaalse abivahendina.


Definitsioon[edit]

Nutitelefon võimaldab kasutajal installeerida ja käivitada rohkem nüüdisaegseid rakendusi, mis põhinevad spetsiifilistel platovormidel. Samas on neil terviklik operatsioonisüsteemi tarkvara, mis võimaldab standardiseeritud kasutuskeskkonda ja -platvormi erinevate rakenduste arendajate tarbeks. Nutitelefoni võib pidada ka isiklikuks tasku arvutiks, millel on tavalise mobiiltelefoni funktsioonid.

Ajalugu[edit]

Simon[edit]

Esimeseks nutitelefoniks oli 1992. aastal IBM poolt toodetud Simon. Samal aastal esitleti seda kui ideetoodet arvutitööstuse messil nimega COMDEX, mis toimus Las Vegases. Müüki paisati see aga 1993. aastal. Peale tavalise mobiiltelefoni funktsioonidele sisaldas see veel kalendrit, kella vastavalt ajatsoonidele, märkmikku, aadressiraamatut , kalkulaatorit, e-maili ja faksi saatmise ning vastuvõtmise võimalust, samuti ka mänge. Sellel ei olnud nuppe, selle asemel pidi kasutama puutetundlikku ekraani, et valida telefoninumber. Teksti sai sisestada ekraanile kuvatava klaviatuuriga. Kui kunagi oli Simon uskumatult uudne, siis tänapäeva standarite järgi oleks ta madalama klassi toode.

Nokia[edit]

Nokia esimene nutitelefon oli Nokia 9000, mis tuli turule 1996. aastal. See oli ka Nokia üks enim müüdud telefone tol ajal. Nokia 9210 oli esimene värvilise ekraaniga nutitelefon, mis oli ühtlasi ka esimene avatud operatsioonisüsteemiga.

Ericsson[edit]

1997. aastal tõi Ericsson turule GS88, mida esimesena reklaamiti kui „Nutitelefon“.

iPhone[edit]

Aastal 2007 tutvustas Apple esimest iPhone-i. See oli üks esimesi nutitelefone, mis kasutas peamiselt puutetundlikku ekraani. Aasta hiljem tõi Apple turule teise generatsiooni iPhone-i, mis oli odavam ja 3G toetusega.

Tarkvara[edit]

  • Symbian OS
  • Google Android OS
  • Blackberry OS
  • Windows Phone OS
  • Linux

Kasutatud kirjandus[edit]

http://www.silicon.com/technology/mobile/2006/02/13/analysis-what-is-a-smart-phone-39156391/

http://www.pcmag.com/encyclopedia_term/0,2542,t=Smartphone&i=51537,00.asp

http://www.silicon.com/technology/mobile/2006/02/13/analysis-what-is-a-smart-phone-39156391/

http://www.prnewswire.co.uk/cgi/news/release?id=28634

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/Defining_the_Smartphone.php