User talk:Juan de Vojníkov/Úrovně přístupu

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

Role[edit]

Nevim, jestli se má s tebou k tomuto tématu diskutovat tady nebo na tvé hlavní diskusní stránce - když tak to přesuň:

Jen mě napadlo, že v běžných e-learningových systémech (jako třeba moodle) se ještě rozlišují role teacher a editing teacher; ten první vede studenty podle nějakých předem připravených materiálů a druhý má možnost tyto materiály sám i editovat. Ovšem je otázka, jestli to má smysl tady na wiki, kde implicitně "všichni můžou editovat všechno" - tedy "skoro všechno".

Ale nastolil jsi otázku, jestli na Wikiverzitě tu otázku přístupnosti k editacím nestratifikovat jinak, než je tomu zvykem na Wikipedii, což je jistě pravda. Chápu to tak, že Wikiverzita má s Wikipedií společného hlavně provozovatele Wikimedia Foundation a základní software, na kterém to běží, tj. MediaWiki, pak také možnost sdílet Wikimedia Commons, a tím to tak pomalu končí... Protože encyklopedie není škola a škola není encyklopedie. Encyklopedie je daleko víc konzervativní záležitost, zatímco škola v podstatě předjímá vývoj a ten výukový proces je daleko dynamičtější.

Rozhodně jsem pro to, aby i studenti nějakým způsobem aktivně participovali na vývoji studijních materiálů, tj. oni jsou tím hlavním agens, které se samo chce něčemu učit, a ne aby učitelé jim jen natloukali do hlav něco předpřipraveného, že vlastně Wikiverzita má konečně potenciál k naplnění toho Komenského "panpedagogického paradigmatu", že "všichni učí všechny všemu". Já to tenkrát napsal na [wikipedia:cs:De_rerum_humanarum_emendatione_consultatio_catholica], wikipedia:cs:User:Honza Záruba mi to tenkrát celé [zrušil] s odůvodněním: "Pryč celé srovnání Wikimedia s Komenského představami, za 1. měli bychom se vyhýbat odkazů na Wikimedii, za 2. je to ukázkový příklad vlastního výzkumu", což měl asi tenkrát pravdu, no ale tady na Wikiverzitě se naopak vlastní výzkum podporuje, takže sem s tím exemplárním případem! :-)

Kychot 08:38, 8 December 2007 (UTC)[reply]


Vidis to, kdybych si neprohlížel tvoje contribs, tak jsem si tohodle vůbec nevšim. Nezbývá mi než s tvou úvahou souhlasit. Jen doplním, že při zakládání české pobočky se nebudem řídit jen tím jaké jmenné prostory jsou na Wikipedii ale vytvoříme si své podle potřeb. Horší to bude z rolemi, to se bude muset nějak vymyslet a technicky ošetřit. Doufám, že v tomhle ohledu pomůže Sandbox Server.--Juan 00:43, 26 December 2007 (UTC)[reply]