Jump to content

E-õppe vahendite standardid ja spetsifikatsioonid: SCORM

From Wikiversity

< E-õppe vahendite standardid ja spetsifikatsioonid: rühmatööde teemad

SCORM: vahendid sisupakettide loomiseks ja õpihaldussüsteemide tugi

[edit]

Gruppi kuuluvad

  1. Kaisa Kruusmaa
  2. Tuuli Pentjärv
  3. Krete Jalakas
  4. Olga Antriainen

Sissejuhatus

[edit]

Väljavõtted Vahur Rebase "ÜLEVAADE SCORM SPETSIFIKATSIOONIST"

SCORM mõistes on Shareable Content Object (SCO) ehk jagatav sisuobjekt, mis koosneb tavaliselt paljudest pisikestest komponentidest – tekst, pildid, videod, audio jne - mis kõik on rikastatud meta-andmetega, mis vastavad IMS MetaData spetsifikatsioonile.

"SCORMi põhiliseks ideeks on õppematerjalide taaskasutamine ja interoperaablus, mis tähendab, et üks kord valmis tehtud materjali peab olema võimalik kasutada kõigis süsteemides, mis toetavad SCORM spetsifikatsioonile vastavaid õppematerjale. Need on ka pikka aega kasutatavad ning õpisüsteemi vahetumine või uue versiooni tulek ei põhjusta seda, et kõiki õppematerjale tuleb muutma hakata või mis veel hullem – nad tuleb uuesti teha"


SCORM on standard, millega tegeleb Advanced Distributed Learning (ADL) Initiative. Viimase, SCORM 2004 3rd Edition, spetsifikatsioonile vastavaid ja sertifitseeritud õpikeskkondi on ADL andmetel kõigest 27, mille hulgas vabavaralisi ja avatud lähtekoodiga süsteeme pole.

Vahendid SCORM sisupakettide loomiseks

[edit]

SCORM sisupaketid Hot Potatoes'i abil

[edit]

Vabatarkvara ja Eestis üks tuntumaid vahendeid õpetajatel ülesannete tegemiseks.

Sai tehtud kolm ülesannet (üks JMatch, JQuiz, JCLose) ja need kokku üheks ülesannete kogumikuks. Toetab ainult SCORM 1.2-te

Vaata harjutust internetis.SCORM 1.2 pakett

SCORM sisupaketid Articulate'i abil

[edit]

Tasuline tarkvara, võimalik kasutada 30-päevast trial versiooni.

Articulate Quizmaker: Menüü on sarnane Microsoft Office 2007 kontoritarkvarale ja vahend ise on isealgu väga atraktiivne. On palju erinevaid küsimuste liike ja palju erinevaid võimalusi. Samuti saab määrata ka kohe, kui palju mingi küsimus punkte annab ja mis punktiskooriga test läbitakse jne.

Articulate Quizmakeri menüü

Saab luua sisupaketid nii SCORM 1.2 kui ka SCORM 2004 spetsifikatsiooniga.

Vaata testi internetis. SCORM 1.2 pakett

Articulate Presenter: Vahend loomaks presentatsioone Powerpointi abil, mida saab hiljem oma kursusele lisada. Jälle tõeliselt huvitav vahend presentatsioonide vürtsitamiseks testide ja mängudega.

Vaata testi internetis.SCORM 1.2 pakett

SCORM sisupaketid MyUdutu abil

[edit]

Tasuline veebipõhine vahend kursuse loomiseks. Lihtne kasutada ja pakub ka palju võimalusi. Saab näiteks vastavalt testi tulemustele suunata õpilane teatud lehele või anda suuline kommentaar. Teatud mahus ja teatud piirangutega, saab kasutada ka tasuta.

Saab luua sisupaketid nii SCORM 1.2 kui ka SCORM 2004 spetsifikatsiooniga.

Vaata harjutust veebis.SCORM 1.2 pakett

SCORM sisupaketid eXe abil

[edit]

eXe on meile juba tuntud 5ndat kodusest ülesandest ja on teada, et Scormi standardi toetus on olemas. Siinkohal kordasin ülesanntet ja jagan nii veebipõhist tulemust, eXe enda faili kui Scormi paketti:

web eXe SCORM pakett

testisin erinevate Windowsi versioonidel Scormi playerit (XP ja Vista peal) ja kummaski op.süssis Scorm 1.2.2 versioon ei tööta, annab endiselt veateate.

SCORM sisupaketid Lectora abil

[edit]

Lectora on tasuline vahend, siiski võimalus proovida 14 päevalist tasuta demoversioon, demoversiooni kasutamist tuletatakse ka igal sammul meelde. Seekord ei teinud traditsioonilist õppevahendit vaid leidsin hoopis toreda fotoalbumi koostamise vahendi, aga et Scormiks pakendada pidin tegema vähemalt testi ka.

Lectora on tõsiselt mitmekesine vahend. Keeruline, kuid siiski oma loogikaga, väga paljude võimaluste ja disainikomponentidega. Prooviversioon pakub publitseerimist mitmesse keskkonda: HTML, AICC/Web-based, SCORM/Web-based jne. Publitseerimine SCORM/Disconnected versiooni ei olnud aktiveeritud võimalus. Scormi versioonis publitseerimine toimus eeldusel, et ma lisaksin "exit-title", mille asukoha leidmine võttis vast kõige pikema aja.

veebi põhine scorm pakett

SCORM sisupaketid Adobe Captivate 3 abil

[edit]

Tegu on tasulise tarkvaraga, millel on võimalik allalaadida 30-päevast trial versiooni. Võimaldab luua sisupaketid nii SCORM 1.2 kui ka SCORM 2004 spetsifikatsiooniga. Võimalik exportida ka XML, HTML või isegi kohe printida ja CDle põletada. Tegu on Flahi põhise ja hästi ühildatav teiste Adobe keskkondades tehtuga.

Alustuseks tuleb luua uus projekt: tühja väljaga, fotode põhine, importida PowerPoint või luua projekt lemmik templatele. Võimalik on peale lihtsamate õpiprojektide teha ka stsenaariumi(rollimängu laadseks interaktiivseks treeninguks) ja tarkvara(põhimõtteliselt print screen esitluse vorm) simulatsioone.

Adobe Captivate võimaldab projekti sees luua ülesandeid: nii vale/õige, hot spoti, lünga täitmist kui ka mitmeid teisi. Slaididele saab lisada peale tavlise teksti veel nt. animatsioone, nuppe, näidata hiirega liikumise suunda kui ka kirjutada ise javascripti jupikesi. Igale slaidile saab määrata oma kestvusaja ning nende sees olevatele objektidele kehtib veel oma ekraanil oleku aeg.

Vaata testi internetis. SCORM 1.2 pakett

Siiani nähtutest parim, lihtsaim ning ühtlasi kõige loogilisema ülesehitusega vahend, mis seletab ka tarkvara eest nõutavat tasu.

SCORM sisupaketid Xerte abil

[edit]

Tegu on vabatarkvara. Võimaldab luua sisupaketid nii SCORM 1.2 kui ka SCORM 2004 spetsifikatsiooniga.

Xertes on võimalik luua tavalist tekstivälja, mida täiendada vastavalt piltide, animatsioonide, meediafailidega - video, muusikaga jne. Võimaldab luua teste: hot spoti, õige/vale jne, kuigi nende loomine tundub algul keeruline. Üks huvitavamaid võimalusi on joonistus - avatakse eraldi aken, milles on võimalus luua erinevaid kujusid, modelleerida tõmmatud jooni jne. ehk tegu on lihtsama joonistusväljaga.

Xerte toetab nii Flashi ActionScripti kui ka JavaScripti. Samas on see ka miinuseks, kuna vähemagi interaktiivsema (nt. lihtsa testide punktide arvestus) õpiobjekti tegemiseks, peaks ühte neist kahest tundma. Samas on programmeerimist mahuliselt vähe vaja lisada.

Vaata testi internetis. SCORM 1.2 pakett

SCORM sisupaketid MOS Solo abil

[edit]

Tegu on vabatarkvaraga, mis on lihtsalt käsitletav. Objekte saab paari liigutusega vastavalt soovidele meelepäraselt sättida. Lisada saab nii tavalist testi kui ka lihtsalt teksti. Testi versioonidest on levinud juba mitmeid kordi mainitud ühe vastusega, mitme vastusega, dragimisi jne. Ideaalne "arvuti võõrale" õpiobjekti loojale.

Pärast hulgaliselt selgitamist tuli välja tema suur miinus. Kuigi on suurelt lubatud, et eksportida saab ka SCORM 2004 aasta paketti, ei ole asjalood siiski nii lihtsalt. Selleks, et seda teha, on vaja MOS Choruse jaoks registreerida, tegu veebipõhise vormiga. Tasu maksad vastavalt selle, millist litsentsi sul tegutsemiseks vaja on. Arusaadavalt jätsin selle registreerimise tegemata.

Järgnevalt on toodud lingid veebipõhisele materjalile ja kokkupakitud failid, mida programm võimaldab teha. Tegu ei ole siis SCORMI pakettidega. Veebipõhine materjal ei ole samuti töökorras: annab LMS(learning management system) errorit. Kuidas ma ka ei proovinud metaandmeid ja kõiki muid välju kirjeldada, ei saanud ma ikkagi seda probleemi lahendatud.

Vaata testi internetis. zipi fail. rari fail

SCORM sisupaketid Camtasia abil

[edit]

Tasuline ekraanivideo salvestamise ja esitluste töötlemise takrvara. Asjatundjad kiidavad selle tarkvara redigeerimise võimalusi ja kvaliteeti. Miinuseks on kindlasti selle tarkvara maksumus.

On välja valitud üks videoõpetus Moodle-s toimimisest. Camtasia pakib faile ühe kausta sisse, kui on lisatud ka SCORM formaadi valik, sama kaustasse tuleb .zip fail. Camtasia annab valida 2004 ja 1.2 SCORM versioonide vahel.

Huvitav ja kurb asjaolu on aga see, et Camtasia annab panna kokku mittu videolõiku ja lisada nendele menüüd, et kogu töö tervikuna võiks vaadata internetis (nagu siin), kuid selline variant kahjuks ei ole toetatud SCORM võimalusega.

Vaata video internetis SCORM pakett

Õpihaldussüsteemide tugi

[edit]

Katsetused kolmes õpihaldussüsteemis: Blackboard LS (endine WebCT), Moodle ja IVA.

Moodle materjalide koostamise ja lisamise võimalused on jagatud kahte rühma: vahendid (sisuliselt staatilised õppematerjalid) ja tegevused (õppija osalust nõuavad interaktsioonid).

Kuna SCORM tähendab Shareable Content Object, siis alguses käsitlesin pakette kui õppematerjalide sisaldavaid .zip faile ja lisasin need kursuse failide juurde. Vahendite kaudu lisasin lingi materjalile, selleks pakkisin faili lahti ja otsisin välja õige index-fail. Tulemuseks oli sama kui ka internetis publitseeritud materjali vaade.

Moodle vahendite lisamise ajal on võimalik määratleda järgmised seaded:

• faili nimi (kohustuslik)

• kokkuvõte

• välise või sisese lingi lisamise võimalus

• allalaadimise sundimine

• avamine samas (vaikimisi) või uues aknas

• mõned akna täpsemad seaded, tavaliselt peidetud, edasijõudnute kasutajatele

• parameetrid, tavaliselt peidetud, edasijõudnute kasutajatele

• rühmade seaded

• nähtav (vaikimisi) õppijatele või mitte

• ID (kasutatakse, kui õppematerjali vaatamine on seotud kursuse hindega)


Tähelepanekud Moodle vahendite kohta

Arvuti (Hot Potatoes) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. Link failile “index3.htm”

Arvuti test (Articulate Quizmaker) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. Link failile “index_lms.html”

Arvuti esitlus (Articulate Presenter) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. NB! Link mitte “index” failile, vaid “player” failile.

Arvuti (My Udutu) Samas aknas ei mahu, peab avama uues aknas. Link failile “course12073.html”

Raamat (eXe) Vahendina ei tööta, tuleb ette GNU litsensiooni tekst. .

Galerii (Lectora) Väga huvitav: kogu aeg annab mingid veateated, kuid nende järjekindla ignoreerimise peale ikka avaneb (iga lehe 3-5 veateadet, seepärast seadistasin ta uuesse aknasse, et ei segaks).

Koolibrid (Adobe Captivate) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. Link failile “koolibrid_demo.htm”

Koolibrid (Xerte) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. Link failile “index.htm”

Koolibrilased, test (Mos Solo) Töötab, aga samas aknas kirjutab “LMS not found”. Uues aknas avaneb ilusti.Link failile “index.html”

Testi lisamine (Camtasia) Töötab ilusti, välja näeb nagu internetis. Link failile = kausta_nimi.html “testi_lisamine.html“

Kuidas lisasin (video, ca 2 min.)




Kuna mõnes failis on ka test olemas ja selle eest on võimalik ka punktid saada, on võimalik ka teine variant: tegevused - SCORM. Tegevuste kaudu lisasin need samad paketid veel kord, ja tulemuseks oli see, et lahti pakkida ei olnud midagi enam vaja, pakett ise hakkas tööle. Vasakule aga tekkis iga paketi juurde eraldi menüü, mis mõnedes pakettides ei näinud hea välja.

Moodle tegevuse lisamisel (teine variant) on võimalik määratleda järgmised seaded:

• faili nimi (kohustuslik)

• kokkuvõte (kohustuslik)

• paketi faili laadimine (kohustuslik)

• hindamismetoodika: SCO situatsioon, kõrgeim hinne, keskmine hinne, hinnete summa (kolme viimase juhul on võimalik määratleda ka maksimumhinnet alates 0 kuni 100

• katsete arv (1 kuni 6)

• akna suurus (vaikimisi 800x600)

• mõned akna täpsemad seaded, tavaliselt peidetud, edasijõudnute kasutajatele

• nähtav (vaikimisi) õppijatele või mitte

• ID (kasutatakse, kui õppematerjali vaatamine on seotud kursuse hindega)

• hinde kategooria

Tähelepanekud Moodle tegevuste kohta

Enne sisenemist tegevusse peaaegu iga kord ilmub vaheleht selle tegevuse seisuga. Vahepeal ka tekib lisa vasakmenüü. Iga menüüpunkti ees on kastike, kuhu tekkivad märgid, näiteks “A” – vara, vaadatud läbi; “( sinine nool, vaatab ülesse)” – sirvitud, “ roheline linnuke” – lõpetatud, „“punane rist“ – läbikukkunud; “ kuu” – läbitud, lõpetatud.

Arvuti (Hot Potatoes) Vaheleht + vasak menu. Vasakus menus tekis arusaamatu esimene lisarida numbritest, sisuliselt “vara”.

Arvuti test (Articulate Quizmaker) Vaheleht + vasak menu. Vasak menu ilus, ühe punktiga.

Arvuti esitlus (Articulate Presenter) Ei ole ei vahelehte, ei vasakmenüüd. Näeb välja nagu internetis.

Arvuti (My Udutu) Vaheleht. Avaneb uues aknas. Näeb välja nagu internetis.

Raamat (eXe) Vaheleht + vasak menu.

Galerii (Lectora) Vaheleht + vasak menu.

Koolibrid (Adobe Captivate) Vaheleht + vasak menu.

Koolibrid (Xerte) Vaheleht + vasak menu.

Koolibrilased, test (Mos Solo) Vaheleht. Avaneb uues aknas. Näeb välja nagu internetis.

Testi lisamine (Camtasia) Vaheleht + vasak menu. Pakett avanes uues tab-is.


Kuidas lisasin (video, ca 2 min.)

Blackboard oli tõeline katsumus.

Sisenesin, nägin “SCORM” nuppu, hakkasin lisama paketi – ei leia failide valikuvõimalust oma arvutist. Proovisin mitu varianti, kulutasin selle peale umbes kaks tundi ja pöördusin spetsialisti poole, kes lahkesti seletas, et WebCT-ga on tavaliselt mingi Java probleem ja pean vajutama nuppu peale “Check Browser” paremas ülemises nurgas. Mida ma ka tegin mõlemas brouseris, ja siis valik “My Computer” ilmus nähtavale.

Tegelikult SCORM-i lisamine WebCT-s tundus lihtsam, kui Moodle-s. Natuke raskem oli paketid pärast õppijatele nähtavaks teha. Tegelikult, see ei olnud isegi raskem, kuid võimaluste rohke ja esialgu kasutasin pikemat ja keerulisemat teed, ainult lõpupoole leidsin lihtsama tee.

WebCT-s on vaja lisada kohustuslikus korras ainult Title ja File (.zip), ülejaanud seaded on soovituslikud:

• Numbering (vaikimisi valik tehtud)

• Author

• Keywords

• Description

• Gradable (jes/no)

• Navigation controls (4 varianti)

WebCT-s kõik paketid avanevad automaatselt uues aknas.

Meie rühma paketidest ei läinud tööle ainult Mos Solo tarkvaraga valmistatud õppematerjal, kuigi Moodle-s see sama pakett ilusti töötas nii vahendina kui ka tegevusena.

Kuidas lisasin (video, ca 2 min)

Tähelepanekud Blackboard-I kohta

(Vaadeldud Firefox-i pealt, IE jälle streigis.)

Paketid avanevad uues aknas, vasakule tekib lisamenüü. Kujunduse poolest nii palju et:

- numbrid nimetuste taga tekkisid iseenesest ja täiesti suvalised;

- paketide järjekorda muuta väga tahtsin, aga jälle ei saanud aru, kuidas see käib: nuppe näen ja vajutan, aga midagi ei muutu (äkki jälle on Java süüdi).

Arvuti (Hot Potatoes) Vasakmenüü tekib nagu ka Moodle-s, aga number “1” juures on tühi koht (Moodle-s olid arusaamatu nunmbrite jada).

Arvuti test (Articulate Quizmaker) Töötab.

Arvuti esitlus (Articulate Presenter) Töötab.

Arvuti (My Udutu) Fonti probleem.

Raamat (eXe) Fonti problem.

Galerii (Lectora) Töötab.

Koolibrid (Adobe Captivate) Töötab.

Koolibrid (Xerte) Töötab.

Koolibrilased, test (Mos Solo) Ei tööta.

Testi lisamine (Camtasia) Vasak menüü – “1. Untitled” (paketii seaded määratlemata)

IVA

[edit]

Selgus välja, et TLÜ IVA versioon ei toeta SCORM-pakette, kuigi arendajatel teises versioonis selline võimalus on täiesti olemas.