История и цивилизация (7 клас)/Страната на Нил

From Wikiversity

Реката Нил[edit]

По поречието на Нил се намира страна, която елините наричат Египет, а самите египтяни – Та Камет, което означава "черна земя". От реката зависи живота им (храна, водопой на добитъка, транспорт) и затова с йероглифи за "живот" се означава и "вода". Реката винаги се разлива по едно и също време в годината, а когато се оттегли оставя плодородна тиня. Това не позволява на почвата да се изтощава и може да се добиват по три реколти годишно от един вид култура. Египтяните построяват сложни за времето си напоителни системи.

Създаване на египетската държава[edit]

До началото на IV хил. пр. Хр. съществуват Северно (Долно) и Южно (Горно) царство. Владетелите на двете държави водят продължителни войни, целящи обединяване на двете царства. През 3150 г. пр. Хр. владетелят на Южното царство Менес побеждава Северното царство. Начело на монархията стои фараона, принадлежащ към определена династия. Заедно с чиновнически апарат, той управлява страната.

История на Египетската монархия[edit]

С обединяването на двете царства се поставя началото на Старото Египетско царство. По време на най-голямото му могъщество започват да се строят пирамидите, поставя се началото на морската флота, а територията значително се увеличава. При следващите династии местните управители опитват да се отцепят, нараства влиянието на жреците в управлението на държавата, а столицата се премества в Тива.

С преодоляването на вътрешната криза се поставя началото на Средното египетско царство. Фараоните Аменемхет I и Сенусерт I, които премахват децентрализацията на властта от жреците. През 1720 г. пр. Хр. Средноегипетското царство е завладян от азиатски номадски племена хиксови.

През 1566 г. пр. Хр., след прогонването на хиксосите, се поставя началото на Новото египетско царство, известно с фараоните Тутмос III и Рамзес II, които постигат най-голямото политическо могъщество на Египет. В продължение на няколко века Египет е завладян на няколко пъти – от Асирия, Персия и окончателно от Македонската империя.