Плод
Плод је биљни орган који се после оплођења образује из плодника и има улогу у размножавању биљке. Више о плоду на: википедији.
Изучавање плода: основни ниво
[edit]Приликом изучавања плода, као и сваког другог биљног органа, најважније је обратити пажњу на његову улогу. Улога плода се састоји у томе да штити семе и помаже у расејавању. Схвативши улогу, лакше је схватити и његову морфологију (грађу) и његов значај.
Расејавање може да се врши уз помоћ животиња, ветра, воде и човека. Самим тим ће и грађа плода бити томе прилагођена:
-
Јагоду једу и животиње и људи. Људи ће расејавати све оне врсте које користе за своје потребе.
-
Плод маслачка разноси ветар, па зато на себи има додатке налик на падобране.
-
Плод ове оштрице разноси вода, па он зато има омотач испуњен ваздухом, попут шлауфа који помаже непливачима да не потону.
Значај плода се може посматрати како за саму биљку, тако и за природу уопште. Већ је наведено да је за биљку плод значајан због његове улоге у расејавању и заштити семена. Плодови, такође, су значајан део исхране многих животиња и других живих бића, те су саставни део ланца исхране сваког екосистема.
Класификација плодова (практичан рад)
[edit]Потребно је направити збирку плодова. Плодови могу да се сакупљају на организованом терену, а могу се ређати у застакљену полицу или се може напунити флаша ситним плодовима као што су плодови разних житарица. Ова збирка може бити тематска, а неке идеје за теме су:
- Плодови које расејава ветар (или животиње, човек, вода)
- Пуцајући плодови (или сушни или сочни или сложени)
- Плодови у људској исхрани (или нејестиви или лековити)
- Шумски плодови (или са ливаде, или степски...)
- Јесењи плодови (или пролећни, летњи)
Циљ је да се уоче разлике међу плодовима и да се они класификују. Једна од подела је дата у табели (управо овако може да изгледа једна збирка):
Анатомија плода (практичан рад)
[edit]Пресек кроз плод илуструје делове плодовог зида, перикарпа. Најбоље је посматрати неки већи плод као што је бресква, јабука, поморанџа или лубеница. Трајни препарати пресека плода се могу посматрати и под микроскопом. Посматрајући пресек пшенице или плода било које траве на пример, могу се уочити разлике између младог и старог плода. Код старијег, у периоду зрења се уочава ослузњавање и растварање појединих делова, односно деформације ћелија и ткива.
Учење кроз занимљивости
[edit]- Плод једне врсте млечике која настањује тропске области Америке избацује семена експлозивно; толико јако да се чује пуцањ попут оног из пиштоља. Овом плоду није потребан спољашњи утицај да би расејавао семена. Такав начин расејавања се назива аутохорија и она је знатно ређа од алохорије о којој је већ било речи.
Литература
[edit]- Којић, М: Ботаника, Научна књига, Београд, 1989.
- Којић, М: Физиолошка екологија културних биљака, Научна књига, Београд, 1987.
- Маринковић, Р, Татић, Б, Блаженчић, Ј: Морфологија биљака, Београд, 1979.
- Јанчић, Р: Сто наших најпознатијих лековитих биљака, Научна књига, Београд, 1988.
- Јанчић, Р: Лековите биљке са кључем за одређивање, Научна књига, Београд, 1990.