دانشکده:زبان فرانسوی

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search
دانشکده زبان فرانسوی
به دانشکده زبان فرانسوی خوش آمدید؛ دانشکده زبان فرانسوی یکی از دانشکده‌های ویکی‌دانشگاه در زبان فارسی است؛ ویکی‌دانشگاه مرکزی با محتوای آزاد آموزشی از بنیاد ویکی‌مدیا است.
معرفی

زبان فرانسوی یکی از زبان‌های رومی است که به وسیلهٔ ۱۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان زبان مادری گویش می‌گردد. درحدود ۱۹۰ میلیون نفر، فرانسوی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند، و ۲۰۰ میلیون نفر دیگر هم آن را به عنون یک زبان دوم اکتسابی استفاده می‌کنند.

اکثر گویش‌کنندگان بومی این زبان در فرانسه‌اند، که مبدأ این زبان است. بقیهٔ گویش‌کنندگان به طور عمده در کانادا، به‌ویژه کبک، نیو برانزویک و اونتاریو و نیز بلژیک، سوییس، لوکزامبورگ و مناطقی در ایالت مین آمریکا و لوییزیانا حضور دارند.

الفبای زبان فرانسوی بر اساس الفبای لاتین است و بیست و شش حرف ساده دارد. افزون بر حرف‌های ساده، حرف ترکیبی «œ» و حرف‌های زبَرنشانه‌دار «à â è é ê ë î ï ô û» نیز در نوشتار این زبان به کار می‌روند. ۸۵ درصد کلمات زبان فرانسوی از لاتین، ۱٫۵ درصد از آلمانی، ۰٫۱ درصد از عربی، ۰٫۱ درصد از اسکاندیناوی، ۱۲ درصد از اسپانیایی و ایتالیایی و انگلیسی و باقی زبان‌ها گرفته شده‌است.

بخش‌های دانشکده
الگوهای دانشکده
این کاربر عضوی از دانشکدهٔ زبان فرانسوی است.
برای افزودن الگوی بالا به صفحهٔ کاربری خود، این متن را کپی کنید: {{کاربر دانشکده زبان فرانسوی}}

همچنین ببینید
پروژه‌های ویکی‌مدیا

انبار ویکی‌مدیا
(تصاویر و پرونده‌های چندرسانه‌ای)
فرانسوی


ویکی‌پدیا
(دانشنامه آزاد)
فرانسوی

ویکی‌نسک
(متون و کتابچه راهنماهای آزاد)
فرانسوی

ویکی‌نبشته
(متون پایه و مرجع آزاد)
فرانسوی

ویکی‌گفتاورد
(مجموعه‌ای از نقل قول‌ها)
فرانسوی

ویکی‌واژه
(فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه)
فرانسوی

ویکی‌خبر
(مرجع خبری با محتوای آزاد)
فرانسوی