دانشکده:علوم ادیان

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search
دانشکده علوم ادیان
به دانشکده علوم ادیان خوش آمدید؛ دانشکده علوم ادیان یکی از دانشکده‌های ویکی‌دانشگاه در زبان فارسی است؛ ویکی‌دانشگاه مرکزی با محتوای آزاد آموزشی از بنیاد ویکی‌مدیا است.
معرفی

دین مجموعه‌ای از باورها است که می‌کوشد توضیحی برای یک رشته از پرسش‌های اساسی مانند چگونگی پدید آمدن اشیا و جانداران و آغاز و پایان احتمالی همه‌چیز ارائه دهد. علت وجودی دین‌ها این است که گروه‌هایی از انسان‌ها می‌کوشند برای پدیده‌هایی که هنوز با عقل و خرد خود توضیحاتی برای آن نیافته‌اند توضیحی ارائه دهند.

در باور دینداران، موجود یا موجوداتی که فراتر از قوانین جاری طبیعت هستند این جهان را آفریده و بر آن فرمان‌روایی می‌کنند و انسان می‌تواند از راه پرستش او/آنان از خشم آن موجود یا آن چند موجود به‌دور مانده و به درجه‌ای از حس امنیت و آرامش برسد. درباره این‌که «موجود آفریننده» مورد نظر ادیان چه خصوصیاتی دارد و تعداد و صفات و اهداف آن‌ها چیست و طول عمر و ابعاد و شمار پیام‌آوران آن‌ها چه تعداد و اندازه است در میان ادیان اختلاف نظرهای بسیار زیادی وجود دارد.

مجموعه دین از دو بخش تشکیل شده‌است: ۱) آموزه‌ها و گزاره‌های اعتقادی (هست‌ها /اصول) ۲) دستورهای عملی، اخلاقی و ارزشی که بر پایه آموزه‌های اعتقادی استوار شده‌اند (بایدها /فروع).

در ادیان مختلف، این آموزه‌های اعتقادی تلاش می‌کنند تا پاسخی برای درک معماهای هستی و آنچه درک نشدنی است (بی نهایت، مرگ) فراهم کنند. واژه‌های دیگری مانند کیش و مذهب گاه به همان معنی دین و گاه به معنی زیرشاخه‌هایی از یک دین بکار می‌روند.

دین یا اصطلاحا «آسمانی» است یعنی پیامبر ی آمده و مدعی این است که هر چه آورده از طرف آنچه وی خدا می‌نامد سرچشمه گرفته یا «آسمانی» نیست یعنی حاصل افکار و عقاید یک انسان می‌باشد. از گسترده‌ترین دین‌های جهان می‌توان از دین‌های ابراهیمی نام برد. دین‌های ابراهیمی که همه از یک ریشه و منطقهٔ خاور میانه سرچشمه می‌گیرند عبارت‌اند از اسلام، مسیحیت و یهودیت. از دین‌های بزرگ دیگر در جهان می‌توان از بوداگرایی، هندوگرایی و آیین کنفوسیوسگرایی نام برد. دین‌های کهن فراوان دیگری نیز وجود دارد مانند زرتشتی‌گری، مانی‌گری، مهرپرستی و جز اینها.

بخش‌های دانشکده

مباحث بين اسلام و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین مسیحیت و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین یهودیت و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین زرتشت و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین بهائیت و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین شینتو و ادیان دیگر[edit]

مباحث بین بودائیسم و ادیان دیگر[edit]

الگوهای دانشکده
این کاربر عضوی از دانشکدهٔ علوم ادیان است.
برای افزودن الگوی بالا به صفحهٔ کاربری خود، این متن را کپی کنید: {{کاربر دانشکده علوم ادیان}}

همچنین ببینید
پروژه‌های ویکی‌مدیا

انبار ویکی‌مدیا
(تصاویر و پرونده‌های چندرسانه‌ای)
ادیان


ویکی‌پدیا
(دانشنامه آزاد)
ادیان

ویکی‌نسک
(متون و کتابچه راهنماهای آزاد)
ادیان

ویکی‌نبشته
(متون پایه و مرجع آزاد)
ادیان

ویکی‌گفتاورد
(مجموعه‌ای از نقل قول‌ها)
ادیان

ویکی‌واژه
(فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه)
ادیان

ویکی‌خبر
(مرجع خبری با محتوای آزاد)
ادیان