دانشکده:نجوم

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search
دانشکده نجوم
به دانشکده نجوم خوش آمدید؛ دانشکده نجوم یکی از دانشکده‌های ویکی‌دانشگاه در زبان فارسی است؛ ویکی‌دانشگاه مرکزی با محتوای آزاد آموزشی از بنیاد ویکی‌مدیا است.
معرفی

اخترشناسی علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله ستارگان، سیارات، ستاره‌های دنباله‌دار‎، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تشعشعات پس زمینه‌ای فضا می‌باشد که منشاء آنها در خارج از جو زمین قرار دارد. این رشته با رشته‌هایی مانند فیزیک، شیمی و فیزیک حرکت ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشتهٔ فضاشناسی فیزیکی (پیدایش و تکامل جهان) ارتباط نزدیکی دارد.

در قرن ۲۰، رشته اخترشناسی به دو رشته اخترشناسی شهودی و فیزیک کیهان نظری تبدیل شد. در اخترشناسی شهودی به دنبال جمع آوری داده‌ها و پردازش آنها و همچنین ساخت و نگهداری ابزارهای اخترشناسی هستیم. در فیزیک کیهان نظری به دنبال کسب اطمینان از صحت نتایج به دست آمده از مدل‌های تحلیلی و تحلیل‌های کامپیوتری هستیم. این دو رشته در کنار یکدیگر رشته‌های کامل را ایجاد می‌کنند که اخترشناسی نظری نام دارد و به دنبال توصیف یافته‌های شهودی است. با استفاده از یافته‌های اخترشناسی می‌توان نظریه‌های بنیادین فیزیک مانند نظریه نسبیت عام را آزمایش کرد.

بخش‌های دانشکده
الگوهای دانشکده
این کاربر عضوی از دانشکدهٔ نجوم است.
برای افزودن الگوی بالا به صفحهٔ کاربری خود، این متن را کپی کنید: {{کاربر دانشکده نجوم}}

همچنین ببینید
پروژه‌های ویکی‌مدیا

انبار ویکی‌مدیا
(تصاویر و پرونده‌های چندرسانه‌ای)
نجوم


ویکی‌پدیا
(دانشنامه آزاد)
نجوم

ویکی‌نسک
(متون و کتابچه راهنماهای آزاد)
نجوم

ویکی‌نبشته
(متون پایه و مرجع آزاد)
نجوم

ویکی‌گفتاورد
(مجموعه‌ای از نقل قول‌ها)
نجوم

ویکی‌واژه
(فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه)
نجوم

ویکی‌خبر
(مرجع خبری با محتوای آزاد)
نجوم