Jump to content

ویکی‌دانشگاه:جستجو

From Wikiversity

این صفحه اطلاعات نسبتاً مفصلی دربارهٔ جستجو کردن در ویکی‌دانشگاه با استفاده از موتور جستجوی خود ویکی‌دانشگاه، و یا با استفاده از موتورهای جستجوی اینترنتی مانند گوگل در اختیار شما می‌گذارد. اگر فقط به دنبال راهنمایی‌های کلی در رابطه با جستجو در ویکی‌دانشگاه هستید، به این صفحه مراجعه کنید.

جستجو در ویکی‌دانشگاه[edit]

د ر سمت راست صفحه، جعبهٔ متنی وجود دارد که بالای آن عبارت جستجو شود و در زیر آن کلیدهای برو و جستجو شود نوشته شده‌اند. در ویکی‌دانشگاه همیشه با دیدن نتایج جستجو تنها دو قدم فاصله دارید:

  1. کلمه مورد نظر خود را در قسمت جستجو در سمت راست صفحه وارد کنید.
  2. دکمهٔ «برو» یا «جستجو» را بزنید (یا دکمهٔ Enter را روی صفحه‌کلید فشار دهید.)

تفاوت این دو دکمه در آن است که کلیک کردن روی دکمهٔ جستجو همیشه شما را به صفحه‌ای می‌برد که در آن فهرست تمامی نتایج جستجو وجود دارد، اما کلیک کردن روی دکمهٔ «برو» باعث می‌شود که ویکی‌دانشگاه تلاش کند اگر صفحه‌ای دقیقاً با همان نامی که وارد کردید وجود دارد، شما را مستقیماً به آن صفحه هدایت کند، و در غیر این صورت نتایج جستجوی آن عبارت در صفحات ویکی‌دانشگاه را به شما نشان بدهد.

جستجوی بهینه در ویکی‌دانشگاه[edit]

مهمترین نکته جستجو این است که: تنها به دنبال واژه‌های داخل علامت نقل قول نگردید. ابتدا جستجوی خود را بدون این علامت انجام دهید. اگر نتیجهٔ خوبی به دست نیاوردید، چند واژه خارج از علامت نقل قول قرار دهید یا چند تا بیشتر اضافه کنید تا عبارت جستجو محدودتر شود.

کلمات متداول[edit]

از جستجو کردن کلماتی که به طور متداول استفاده می‌شوند (مانند «که»، «است»، «صفحه» و غیره) پرهیز کنید. برای جستجوی بهتر درباره این کلمات، یکی دو کلمهٔ دیگر هم به جستجوی خود اضافه کنید (مثلاً «صفحهٔ گرامافون» را جستجو کنید، تا راجع به آن مطالبی پیدا کنید.)

نویسه‌های ویژه[edit]

در هنگام جستجو به نویسه (کاراکتر)های ویژه باید دقت کنید. به عنوان مثال، ممکن است جستجو کردن «خانه خدا» نتیجه‌ای در بر نداشته باشد، چون مقالهٔ مرتبط با این موضوع با عنوان «خانهٔ خدا» ایجاد شده‌است. (به نویسهٔ «ٔ» در کلمهٔ «خانهٔ» دقت کنید.) هم‌چنین اگر از صفحه‌کلید غیر استاندارد استفاده کنید، در پیدا کردن مقالات با استفاده از کلماتی که در آن‌ها حروف «ک» و «ی» وجود دارد دچار مشکل خواهید شد. (صفحه‌کلیدهای غیر استاندارد به جای «ک» نویسهٔ «Template:عربی» و به جای «ی» نویسهٔ «Template:عربی» را وارد می‌کنند، که این دو نویسه متعلق به زبان عربی هستند و در ویکی‌دانشگاهی فارسی استفاده نمی‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.)

فضای نام جستجو[edit]

left|frame|فضاهای نام در ویکی‌دانشگاهی فارسی مقالات در ویکی‌دانشگاه در چندین فضای نام طبقه‌بندی شده‌اند. بیشتر مطالب در فضای نام اصلی قرار دارند، اما برای جستجو کردن الگوها، رده‌ها یا تصاویر، باید در فضای نام خودشان جستجو کنید. کاربرانی که با حساب کاربری خود به ویکی‌دانشگاه وارد شده‌اند می‌توانند در صفحهٔ ترجیحات خودشان، تعیین کنند که ویکی‌دانشگاه به طور پیش‌فرض کدام فضای نام را برای آن‌ها جستجو کند. جستجوهای کاربرانی که به سیستم ویکی‌دانشگاه وارد نشده‌اند به طور پیش‌فرض در فضای نام اصلی صورت می‌گیرد، و برای جستجوی سایر فضاهای نام، باید بعد از انجام اولین جستجو، فضاهای نام دلخواه خود را در پایین صفحهٔ جستجو علامت بزنند.

چه چیزی جستجو می‌شود؟[edit]

موتور جستجوی ویکی‌دانشگاه کد منبع صفحات ویکی را جستجو می‌کند (یعنی دقیقاً همان چیزی که وقتی صفحه را ویرایش می‌کنید می‌بینید.) به این ترتیب شما می‌توانید محل استفادهٔ یک الگو را در صفحات ویکی‌دانشگاه با جستجو کردن دستور به کار گیری آن الگو جستجو کنید.

به علاوه توجه داشته باشید که از زمانی که یک صفحه تغییر داده می‌شود مدتی طول می‌کشد تا محتوای جدید آن در ویکی‌دانشگاه قابل جستجو کردن باشد. علت این امر، فاصلهٔ زمانی بین نوبت‌های به روز رسانی موتور جستجوی ویکی‌دانشگاه است.

موتورهای جستجوی بیرونی[edit]

اگرچه موتورهای جستجوی بیرونی نسبت به موتور جستجوی خود ویکی‌دانشگاه سریع‌تر عمل می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها نیز محدودیت‌هایی دارد، از آن جمله این که:

  • موتورهای جستجوی بیرونی نیز مدتی زمان می‌خواهند تا تغییرات جدید یک مقاله را منعکس کنند.
  • گاهی اوقات جستجو کردن یک کلمه در این موتورهای جستجو باعث می‌شود تعداد زیادی صفحات آینه‌ای در نتایج جستجو نمایش داده شوند که همگی معادل هم هستند.

با این وجود برخی از موتورهای جستجوی پیشرفته امکان جستجوی بهتری را در ویکی‌دانشگاه فراهم می‌کنند:

  • گوگل ویکی‌دانشگاه را به عنوان بخشی از پایگاه اطلاعاتی خود جستجو می‌کند.
  • یاهو! از ویکی‌دانشگاه به عنوان بخشی از برنامه جمع‌آوری اطلاعات خود استفاده می‌کند.
  • کلاستی به طور منظم اطلاعات موجود در ویکی‌دانشگاه را در پایگاه اطلاعات خودش وارد می‌کند و خلاصه‌هایی از آن را برای جستجوی کاربرانش فراهم می‌کند.
  • کویکا فقط ویکی‌ها را جستجو می‌کند، بنا بر این دچار مشکل صفحات آینه‌ای نمی‌شود.

گوگل[edit]

یک موتور جستجوی شناخته شده‌است و امکان جستجو به اغلب زبان‌های دنیا درآن میسر است. بسیاری از راهنماهای قابل جستجو از اطلاعات این سایت استفاده می‌کنند و البته برای امانت‌داری عبارت «تغذیه شده توسط گوگل» را ذکر می‌کنند.

برای جستجوی ویکی‌دانشگاه در گوگل می‌توانید از پیوندهای زیر استفاده کنید:

پیونددادن به جستجوهای گوگل[edit]

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما مثلاً در یک صفحهٔ بحث می‌خواهید به نتایج جستجوی یک عبارت در گوگل پیوندی بدهید. برای این کار کافی است که از دستور گوگل در ویکی‌دانشگاه به صورت زیر استفاده کنید:

چیزی که می‌نویسید: [[google:Tipster]] چیزی که می‌بینید: google:Tipster

اگر می‌خواهید به نتیجه جستجوی ترکیبی از چند کلمه پیوند برقرار کنید، بین آن‌ها علامت + قرار دهید (مثلاً [[google:Black+House]] برای جستجو کردن Black و House به طور همزمان) و اگر می‌خواهید یک عبارت چند کلمه‌ای را جستجو کنید به جای استفاده از گیومه، باید بین کلمات آن خط تیره بگذارید (مثلاً [[google:White-House]] برای جستجو کردن «White House».)

یاهو![edit]

برای جستجوی ویکی‌دانشگاه در یاهو می‌توانید از پیوندهای زیر استفاده کنید:

کلاستی[edit]

کلاستی فقط امکان جستجو در ویکی‌دانشگاهی انگلیسی را به شما می‌دهد. برای این منظور از پیوند زیر استفاده کنید:

جستارهای وابسته[edit]

Template:ویکی‌دانشگاه-ناقص