ویکی‌دانشگاه:پنج بنیاد

From Wikiversity

Template:میان‌بر از دیدگاه برخی ویکی‌دانشگاهنویسان، سیاست‌ها و رهنمودهای رسمی ویکی‌دانشگاه بر پنج اصل بنیادین استوارند. پنج اصلی که ویژگی‌های ویکی‌دانشگاه را تعریف می‌کنند:


Blue pillar ویکی‌دانشگاه، دانشنامه‌ای بر‌خط است که ویژگی‌های دانشنامه‌های عمومی و تخصصی و سالنامه‌ها را در خود ترکیب کرده‌است. ویکی‌دانشگاه نه یک فرهنگ واژگان، نه مجموعه‌ای از مقالات مرجع، نه سکوی سخنرانی، نه روزنامه، نه یک فضای تارنوشت رایگان، نه ارائه‌کنندهٔ فضای برخط، نه یک مشت مطلب بیهوده، نه محل یادگاری‌نویسی، نه تمرین آشوب و دموکراسی و نه یک لینک‌دانی است. همچنین تجربه‌ها و دیدگاه های شخصی هم جایی در ویکی‌دانشگاه ندارند. سیاست منع تحقیق دست اول باید مورد نظر همه ویرایشگران باشد. تمام هم و غم ویراستاران باید بر دقت و صحت مقالات متمرکز باشد.
 
Green pillar ویکی‌دانشگاه دیدگاهی بی‌طرف دارد. یعنی ما در ویکی‌دانشگاه کوشش بر آن داریم تا مقالات تنها یک دیدگاه خاص را تبلیغ نکنند، بلکه به تمام دیدگاه‌ها در مورد هر موضوع بپردازند. گاهی این کار مستلزم بیان کردن چندین دیدگاه مختلف و گسترش هریک به حد کافی است؛ تا کاربر بداند هر دیدگاه از کدام منبع می‌آید و هیچ دیدگاهی نباید به عنوان «حقیقت محض» یا «بهترین دیدگاه» معرفی شود. برای رسیدن به چنین هدفی، آوردن منابع معتبر و قابل استناد در هر جای ممکن و به خصوص در موضوع‌های مورد اختلاف، ضروری است. وقتی در مورد اینکه کدام نسخه بی‌طرف‌تر است، اختلاف نظری پیش آید، یک دوره آتش‌بس اعلام می‌شود، مقاله برچسب Template:الگوی یا Template:الگوی می‌خورد و جزئیات اختلاف‌برانگیز در صفحهٔ گفتگو به بحث گذاشته می‌شوند و به اختلاف‌ها رسیدگی می‌شود.
 
Yellow pillar ویکی‌دانشگاه بنا به تعریف، محتوای آزاد شمرده می‌شود. بنابراین تمام محتویات آن تحت مجوز مستندات آزاد گنو (جی‌اف‌دی‌ال) قابل دسترسی است. یعنی می‌توان آن‌ها را بر اساس مجوز مزبور پخش کرد یا به آن‌ها پیوند داد. به این نکته توجه کنید که هر کسی می‌تواند مقالات ویکی‌دانشگاه را تغییر دهد و هیچ کس مقالهٔ خاصی را کنترل نمی‌کند. بنابراین نوشتارهای حاصل مشارکت‌های شما ممکن است بی‌رحمانه ویرایش شوند و توسط جامعهٔ ویکی‌دانشگاه منتشر گردند. به هیچ وجه موارد ناقض قانون حق تکثیر یا آثار ثبت‌شده در هر حالتی جز جی‌اف‌دی‌ال را وارد نکنید.
 
Orange pillar ویکی‌دانشگاه در موارد اختلاف شیوه‌های خاصی دارد؛ به دیگر ویکی‌دانشگاهنویسان احترام بگذارید، حتی اگر با آن‌ها موافق نیستید. نزاکت را حفظ کنید. از حمله‌های شخصی و تعمیم‌دادن‌های کلی بپرهیزید. وقتی بحث بالا می‌گیرد، آرام بمانید. با پیروی از قانون سه برگردان از درگیرشدن در جنگهای ویرایشی بیهوده خودداری کنید و به یاد داشته باشید 3,850 مقاله در ویکی‌دانشگاهی فارسی هست که می‌توانید به جای نزاع به ویرایش، تکمیل و بحث دربارهٔ آن‌ها بپردازید. با حسن نیت عمل کنید و برای اثبات یا نشان دادن یک موضوع مقاله‌ها را تکه‌پاره نکنید و تا وقتی که شاهدی برای عملکرد غیر از این ندیده‌اید، فرض را بر این بگذارید که دیگران هم چنین می‌کنند. از حساب‌های زاپاس سوءاستفاده نکنید. آزاداندیش، پذیرا و کل‌نگر باشید.
 
Red pillar قوانین ویکی‌دانشگاه تغییر ناپذیر نیستند، قوانین ویکی‌دانشگاه روی سنگ کنده نشده‌اند، روح قوانین بر حروف و واژگان آن‌ها برتری دارد. در ویرایش، انتقال و تغییر مقالات بی‌باک باشید. زیرا این شوق ویراستن و پیراستن است که باید به عنوان هدف شناخته شود. کامل بودن لازم نیست. از خرابکاری نترسید. نسخه‌های قبلی مقالات محفوظ هستند، پس امکان ندارد که تصادفاً ویکی‌دانشگاه را خراب کنید یا محتوای مقالات را به صورت بازگشت‌ناپذیری نابود کنید. اما به یاد داشته باشید، هر چه بنویسید شاید که برای آیندگان بماند.


جستارهای وابسته[edit]

Template:اصول ویکی‌دانشگاه

رده:سیاست‌های ویکی‌دانشگاه