Język angielski

From Wikiversity
(Redirected from Ang.)
Jump to navigation Jump to search
Flaga języka angielskiego (pamiętajmy o innych państwach!)
Ikona języka angielskiego
Oto mapa ukazująca miejsca, w których używa się tego języka. Legenda: Ciemne - język narodowy Jasne - język popularny, lecz nie narodowy (używany w niektórych dystryktach)

Język angielski to jeden z najpopularniejszych języków (jeśli nie najpopularniejszy ;)). Używa się go do rozmów z obcokrajowcami i na konferencjach.

Podstawowe informacje[edit]

Język angielski ma 26 liter, czyli wszystkie, które masz na klawiaturze :). Nie ma tam znaków specjalnych (np. ę, ą). Język angielski jest językiem urzędowym w: Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Używa się go także w niektórych afrykańskich państwach oraz w brytyjskich koloniach.

Język angielski w Polsce[edit]

Polska ma swój język, prawda, ale wielu Polaków zna ten język przynajmniej na poziomie podstawowym. Tego języku używa się także konferencjach, gdy przyjeżdża wielu obcokrajowców, a przecież trzeba się jakoś z nimi porozumieć ;P.

Nauka języka angielskiego w Polsce[edit]

Zdecydowana większość Polski uczy dzieci angielskiego od przedszkola, kontynuuje tą naukę w szkole. Jednak przy granicy z Niemcami dzieci naukę tegoż języka rozpoczynają dopiero od VII klasy. Angielskiego warto się uczyć. Możliwe, że kiedyś na Wikiwersytecie pojawi się odmiana czasownika być oraz inne materiały! Miłej nauki!

Oto wspomniane zdjęcie :) BE - British English AE - American... sam wiesz co ;d

Znajomość[edit]

Wyróżniamy kilka poziomów znajomości języka:

  • A1
  • A2 - to są podstawy, możesz się porozumieć z Anglikiem
  • B1
  • B2 - mógłbyś spokojnie przyjechać do Anglii
  • C1
  • C2 - tutaj już możesz zamieszkać w Anglii na zawsze!

Uwaga! Powinieneś mimo wszystko ciągle powtarzać. Pamięć ludzka, rzecz zawodna :(

Rożne odmiany języka[edit]

Brytyjski i amerykański angielski się różnią. Zamieszczam ilustrację na przykładzie auta, ale jest niestety wiele innych słówek, które się różnią :-(

Naśladowcy[edit]

Podobnym językiem jest esperanto, ale ostatecznie nie jest on aż tak popularny.

Przekierowania[edit]

Dla ludzi, którzy nie lubią tego całego "Język angielski" przygotowałem przekierowanie o nazwie ang. (pamiętaj o kropce!).


Wszystkie uwagi i zastrzeżenia kierujemy na stronę dyskusji.