Doğru Akım Devre Analizi/Elektrik Akımı

From Wikiversity
Elektrik akımı konusunu Vikipedi'de de okuyabilirsiniz.

Elektrik enerjisi ile çalışan aygıtların çalışması için üzerinden sürekli elektrik akımı geçmesi gereklidir. Bunun oluşabilmesi için aygıtın üzerindeki devreye bir elektrik enerji kaynağı bağlanmaktadır. Enerji kaynağının bir ucundan gelen elektrik yükleri, devre üzerindeki yollardan geçerek kaynağın diğer ucuna ulaşır. Bu yollara elektrik devresi adı verilir.

Anahtar: Devre kesici olarak da bilinir. Elektrik akımının geçmesini veya kesilmesini sağlayan elemandır.

Alıcı: Elektrik enerjisini çeşitli diğer türlerdeki enerjiye dönüştüren aygıtlardır. Elektrik sobası, elektrikli tüp gibi eşyalar örnek verilebilir. Tam tersi, yani diğer çeşit enerjileri elektrik enerjisine dönüştüren elemanlara üreteç adı verilir.

İletken: Elektrik devre elemanlarının birbirine bağlandığı metal tellerdir. Bakır, alüminyum gibi metallerden ve genellikle daire kesitli olarak yapılır.

Sigorta: Devre koruyucu olarak da bilinir. Elektrik akım şiddetindeki ani yükselmeleri (ve bunun sonucu devrenin ve elemanlarının zarar görmesini) önlemek için kullanılır. Elektrik akımının belirli bir değerin üstüne çıkmasını önler.

Üreteç: Elektrik enerji kaynağı olarak da bilinir. Alıcının tam tersidir; diğer enerji türlerini elektrik enerjisine dönüştüren elemanlardır. Akümülatör, pil, dinamo, trafo, alternatör gibi çeşitli örnekleri bulunmaktadır.

Elektrik devrelerine özellikleri ve kullanım amaçlarına göre ampermetre, voltmetre gibi ölçü aletleri ve çeşitli diğer devre elemanları ilave edilebilir.