Termín kolokácia pochádza zo slova kolokovať - súhlasiť a je elegantným spôsobom konštrukcie implicitných Runge-Kutta metód vyššieho rádu konzistencie. Základnou myšlienkou kolokačnej metódy je konštrukcia polynómu (kolokačný polynóm ), ktorého derivácie v určitých bodoch medzi zodpovedajú deriváciám hľadanej funkcie, . Interpolačný polynóm medzi sa potom numericky integruje, aby sa získala hodnota - ktorá aproximuje nové riešenie .
Definícia 4.3 (kolokačná metóda): Nech s sú kladné, párovo rôzne čísla (body mriežky) medzi 0 a 1, nech . Kolokačný polynóm je definovaný nové numerické riešenie je určené ako
V kolokačnej metóde sa polynóm v praxi explicitne nevypočítava, ale realizuje sa ako interpolačná úloha (4.15) spojená s následnou numerickou integráciou (intepolačná kvadratúra). Výsledkom tohto postupu s použitím Lagrangeovho interpolačného polynómu v (4.15) a po integrácii tohto interpolačného polynómu je numerická metóda, ktorú možno formulovať ako Runge-Kutta metódu s interpolačnými bodmi s . Táto realizácia umožňuje praktickú implementáciu kolokačnej metódy ako (implicitnej) Runge-Kutta metódy a neskôr je formulovaná ako veta a dokázaná konštrukčne. Tým sa stáva jasným spojenie kolokačnej metódy s iRKV, v ktorej je kolokačná metóda prevedená na Runge-Kutta metódu so špeciálnymi váhami a koeficientmi. Kolokačnú metódu možno teda považovať za spôsob konštrukcie špeciálnych iRKV.
Skôr ako sformulujeme a dokážeme vetu o praktickej realizácii kolokačnej metódy, urobíme exkurz o princípoch numerickej interpolácie a integrácie.
Je daný interval uzlov a hodnoty funkcie .
Hľadáme polynóm stupňa taký, že Najznámejším interpolačným polynómom je Lagrangeov interpolačný polynóm, ktorý je zložený ako kombinácia Lagrangeových fundamentálnych polynómov :
''Príklad 4.3 (Lagrangeov interpolačný polynóm s dvoma uzlami)
Nech a uzly interpolácie . Lagrangeove polynómy pre tieto uzly sú lineárne funkcie
Z toho vyplýva, že Lagrangeov interpolačný polynóm pre dva uzly je
Pre lineárny polynóm zodpovedajú uzly funkcii , ktorá sa má interpolovať, pretože a .
Príklad 4.4 („Lagrangeov interpolačný polynóm s tromi uzlami“)
Nech a sú uzly interpolácie. Lagrangeove fundamentálne polynómy pre tieto uzly sú kvadratické funkcie
Lagrangeov interpolačný polynóm pre tri uzly je kvadratická funkcia
V uzloch sa zhoduje s , pretože a ak .
Obrázok 4.2: Interpolácia v intervale s tromi uzlami: Lagrangeove fundamentálne polynómy a interpolovaná funkcia .
Numerická integrácia - kvadratúra - je spôsob, ako aproximovať určitý integrál funkcie súčtom, t. j. lineárnou kombináciou určitých hodnôt funkcie, a tak ho algoritmicky vypočítať,
sú uzly, sú váhy kvadratúry.
Prirodzeným spôsobom aproximácie integrálu súčtom je interpolačná kvadratúra: integrácia interpolačného polynómu. Príkladom interpolačnej kvadratúry je Newtonova-Cotesova kvadratúra, kde sa vytvorí a integruje Lagrangeov interpolačný polynóm pre integrovanú funkciu,
Newtonova-Cotesova kvadratúra k ľubovoľným, párovo rôznym uzlom je teda definovaná (4.17) so špeciálnymi váhami
Obrázok 4.3: Interpolačná kvadratúra v intervale ako integrál Lagrangeovho interpolačného polynómu (príklad 4.4). Tu in blau und v červených pruhoch.
Exaktheitsgrad stupňa kvadratúry
je stupeň polynómov, pre ktoré kvadratúra ešte presne vypočíta integrál.
V prípade interpolačnej kvadratúry exaktnosť kvadratúry priamo súvisí s exaktnosťou interpolácie. Pre uzly je interpolačný polynóm -tého stupňa určený jednoznačne, a preto sú všetky polynómy -tého stupňa, ktoré sa zhodujú v uzloch, identické. Napríklad lineárna funkcia je jednoznačne a presne (bez chyby) reprezentovaná interpolačným polynómom s dvoma uzlami, pozri príklad 4.3, kvadratická funkcia je jednoznačne a presne určená interpolačným polynómom s tromi uzlami, pozri príklad 4.4 atď. Keďže interpolačná kvadratúra je následná (presná) integrácia, stupeň presnosti tejto kvadratúry pre voľne voliteľné uzly je teda aspoň . Ak sa uzly interpolačnej kvadratúry špeciálne vyberú, možno dosiahnuť ešte vyšší stupeň presnosti. To je prípad Gaussovej kvadratúry, ktorá dosahuje maximálny stupeň presnosti pre špeciálne vybrané uzly, viac informácií o Gaussovej kvadratúre nájdete napríklad v [3].
Použitie numerickej interpolácie a Newtonovej-Cotesovej (interpolačnej) kvadratúry (4.17)-(4.19) na odvodenie kolokačného polynómu vedie k nasledujúcej vete o praktickom použití kolokačnej metódy, ako už bolo oznámené.
Veta 4.3 (kolokačná metóda ako iRKV): Kolokačná metóda (4.15) je ekvivalentná s-krokovej Runge-Kutta metóde s interpolačnými bodmi a nasledujúcimi koeficientmi: Lagrangeov fundamentálny polynóm je.
Dôkaz
V (4. 15) označme a vytvoríme interpolačný polynóm na pre deriváciu cez s uzlov ,
Po integrovaní sa z uvedenej rovnice pomocou získa nasledovné:
kde bola použitá substitúcia premennej a je definovaná ako v (4.20). Ak teraz integrujeme v (4.21) až do , dostaneme s rovnakou substitúciou,
Ak teraz označíme
nová číselná hodnota sa vypočíta pomocou kolokačnej metódy ako a teda pomocou (4. 23) ako čo zodpovedá tvaru RK aktualizácie, pozri (4.2).
Aby sme kolokačnú metódu úplne stotožnili s Runge-Kutta metódou, zo začiatku dôkazu s ohodnotením funkcie v medzistupňoch (4. 1) ( vypočítané pomocou matice koeficientov). Na to stačí nahradiť hodnoty v argumente pomocou (4. 22) a dostaneme ktorý je označený