Jump to content

Obyčajné differenciálne rovnice/Konzistentnosť a konvergencia jednokrokových metód

From Wikiversity

3.1 Konzistentnosť a konvergencia postupu sk0s

[edit]

Teraz sa bližšie pozrieme na skr exaktnosť skr sk0 a skr konvergenciu skr získanej postupnosti (numerickej Uvod2) k exaktnej Uvod2.


''Definícia 3.2 („Lokálna chyba (skráteniask-)“).

Sei die exakte Uvod2 skr Uvod4 (1.6).


sa nazýva local cut-off error (lokálna procedurálna chyba ) na mieste skr .
V skr sk3 lokálna chyba je niekedy aj .

označená.



''Poznámka 3.2 (Beskutung sks local Procedurálna chyba)

  • Ak v hornej definícii nahradíme za a za , dostaneme pomocou (3. 7) . To znamená, že číselný Uvod2 spĺňa sk0 (3.7) presne. Presný Uvod2 však nespĺňa rovnicu skr (3.7), ale spĺňa ju len približne, s možnou „malou“ lokálnou procedurálnou chybou. Lokálna chyba teda opisuje, ako „dobre“ presná Uvod2 spĺňa sk0 (3.7).
  • Wenskt sa zadá do skm sk0 (3.7) ako východisková hodnota namiesto skn presnej hodnoty , číselná Uvod2 sa získa po jednom kroku (3.7)


Lokálnu chybu skn možno chápať ako rozdiel skr numerickej a skr presnej Uvod2 po kroku sks sk0s, .

  • Lokálnu Felhlerovu rovnicu sks možno ďalejskvyužiť v skm Taylorovom rozklade okolo bodu . Tu je zrejmé, že lokálna chyba skr opisuje, ako sa funkcia procesu aproximuje skn zvyšku skr Taylorovho radu: Teda nastane chyba skrátenia názvu skr.

Ak uvažujeme Volterrovu integrálnu rovnicu na intervale skm , v skr opisuje lokálnu chybu toho, ako dobre aproximuje integrál .


Je jasné, že procesná funkcia zmysluplného ESV nemôže byť ľubovoľná, ale musí spĺňať určité vlastnosti. Aké sú to vlastnosti? Je žiaduce, aby lokálne procedurálne chyby skr klesali so stále menšou veľkosťou kroku . Teraz uvažujeme definíciu skr lokálnej chyby procesu , pozri (3.8). Pre dostávame v prvom člene na pravej strane skr. Aby sme zaručili malosť sk lokálnej chyby pre , musí mať preto funkcia procesu nasledujúcu vlastnosťsk:

Táto vlastnosť sa nazýva konzistencia (kompatibilita) metódy sks s skr Uvod4, pozri (1.6). Kvalita skr aproximácie skr pravej strany skr Uvod4 funkciou metódy a teda presnosť skr numerickej metódy sa meria s skr poradím konzistencie.


''Definícia 3.3 („Konzistentnosť“)

Sei skr lokaler Fehler sks sk0s.
Das sk0 (3.7) heißt konsistent mit skr Uvod4, wenn Model sk0 (3.7) má Minskst konzistentné poradie p vzhľadom na skr Uvod4 (1.6), ak

t. j. existuje konštanta sodass für alle .
Maximálne poradie konzistencie Minskst je poradie konzistencie sks sk0s týkajúce sa skr Uvod4 (1.6).
Hansklt es sústava Uvod4n (1. 6), , pričom konzistencia je definovaná pomocou skr normy namiesto množiny sk.


Príklad 3.3 Sei ((raz spojito diferencovateľné v ). Určte poradie konzistencie explicitnej Eulerovej metódy (3.2).

Najprv vypočítame lokálnu chybu. Pre explicitnú Eulerovu metódu platí , preto
Teraz prevedieme Taylorov rad na , za podľa úlohy s počiatočnou hodnotou. Dostaneme

da je spojitá funkcia a tá je rovnomerne ohraničená na uzavretom intervale . To znamená, že explicitná Euerova metóda má rád konzistencie 1. Okrem konzistencie jednokrokovej metódy pre počiatočnú hodnotu problému je dôležitý aj ďalší termín - konvergencia vygenerovaného numerického riešenia k presnému riešeniu v bodoch siete Imaginárne sme v predchádzajúcom príklade určili konzistentnosť prvého rádu explicitnej Eulerovej metódy a v príklade 3.2 sme sa presvedčili, že táto metóda konverguje aj pre konkrétnu úlohu s počiatočnou hodnotou.Ako uvidíme neskôr, samotná konzistencia metódy nezaručuje konvergenciu numerického riešenia; vyžaduje sa aj ďalší predpoklad
Konvergencia jednokrokovej metódy sa kvantifikuje pomocou takzvanej globálnej diskretizácie chyby. Tá opisuje skutočnú vzdialenosť numericky vytvorenej postupnosti od presného riešenia:



''Definícia 3.4 („Globálna chyba“) Nech je presné riešenie počiatočnej hodnotovej úlohy (1.6). Jednokroková metóda (3.7) definuje funkciu mriežky takto
, .
globálna chyba diskretizácie v bode je definovaná ako


V každom kroku numerického postupu sa v príslušnom bode získa aproximácia riešenia, ktorá sa použije v ďalších krokoch. Na začiatku () vezmeme presnú počiatočnú hodnotu a v prvom kroku ESV získame numerické riešenie v , kde . Tá sa v ďalšom kroku použije na výpočet , ale v tomto (druhom) kroku je už počiatočná hodnota chybná, ako v . Preto numerické riešenie, ktoré sa skutočne vygeneruje od druhého kroku, už nebude zodpovedať numerickému riešeniu (vychádzajúcemu z presnej počiatočnej hodnoty, pozri poznámku 3.1 bod ii). Okrem lokálnej chyby diskretizácie sú do výpočtu numerického kroku zahrnuté aj nesprávne počiatočné hodnoty, t. j. ďalšia nepresnosť. V každom kroku výpočtu sa chyba kumuluje do globálnej diskretizácie . Tá sa preto líši od lokálnej chyby pre. Konvergentná jednokroková metóda sa však vyznačuje primerane malou globálnou diskretizovanou chybou, ktorá zaniká pre veľkosť kroku . Kumulácia chyby, lokálnej chyby procesu a globálnej diskretizácie je znázornená na nasledujúcom diagrame.

Kvalita konvergencie jednokrokového postupu je definovaná malosťou globálnej diskretizácie nasledujúcim spôsobom.

Obrázok 3.5: Lokálna a globálna chyba diskretizácie, porovnanie.


'Definícia 3.5 (KonvergenciaKonvergencia)

Sei globálnu chybu jednostupňového postupu.
Jednokrokový postup (3.7) sa nazývakonvergentpre úlohu s počiatočnou hodnotou (1.6), ak popisuje tu eine Norm in .
Jednokroková metóda (3.7) má minimálny rád konvergencie p vzhľadom na úlohu počiatočnej hodnoty (1.6), ak


Maximálny minimálny rád konvergencie sa nazýva rád konvergencie jednokrokovej metódy vzhľadom na počiatočnú hodnotu problému (1.6).


Imaginárne metódy V nasledujúcom texte budeme študovať postačujúcu podmienku konvergencie jednokrokovej metódy. Nápomocná nám bude nasledujúca lema.



Lema 3.1

Nech je reálna postupnosť a nech rekurzívny vzťah


kde Potom platí nasledujúci odhad:

"Dôkaz. Je zrejmé, že tvrdenie platí pre , pretože
Pre platí po rekurzívnom kroku (3.10) .

Daľej , alebo platí pre (dopočítajte! ), dostaneme z horného .
Po postupe rekurzie
,
a tak ďalej.
Takže pomocou rekurzie (3. 10) po krokoch a sumárnym vzorcom pre geometrický rad

Ak odhadneme horný výraz smerom nahor pomocou , dostaneme napokon tvrdenie lemy. ◻



''Veta 3.1 (Miestna konvergencia)

Nech je jedinečné spojito diferencovateľné riešenie AWA (1.6) a množina pás okolo presného riešenia: Platí tiež

  1. je rovnomerne Lipschitzovo spojité na s konštantou , t.j. . h.
  2. majú minimálny rád konzistencie vzhľadom na AWA (1.6), t. j. existuje s

Potom existuje , takže pre a všetky platí


Obrázok 3.6: Súbor ( pásy)


Dôkaz. Lipschitzova spojitosť funkcie metódy je podstatná pre dôkaz konvergencie konzistentnej jednokrokovej metódy. Množina zaručuje lokálnu Lipschitzovu spojitosť . Je zrejmé, že a pre . Aproximačná metóda (3. 7) môže viesť z pásu (kde začínala v ), t.j. pre . Aby sme tomu zabránili, upravíme jednokrokový postup tak, že hodnoty mriežkovej funkcie stiahneme pomocou na okraj . Túto modifikáciu si najprv znázorníme graficky. Zodpovedajúca modifikovaná funkcia procesu je:

Pomocou tejto funkcie metódy získame dvojice .
Keďže pôvodná Lipschitzova funkcia bola spojitá na , táto vlastnosť je zachovaná pre .

Teraz skúmame globálnu diskretizovanú chybu aproximačnej postupnosti (modifikovanej metódy). Es gilt


Pre presné riešenie porovnajte (3.8),

Lokálna chyba skrátenia modifikovanej metódy sa rovná pôvodnej,

keďže a sa líšia len v druhom argumente, ktorý je tu totožný (presné riešenie), pozri (3.8). Preto pre presné riešenie dostávame

Ak do a vložíte , dostaneme

Pomocou trojuholníkovej nerovnosti vektorovej normy, pozri definíciu 2. 2, Lipschitzovej spojitosti vzhľadom na druhú premennú (predpoklad i)) a predpoklad ii) dostanete odhad

Použitím odhadu (3.11) pre rekurentné postupnosti nakoniec dostaneme

Keďže , (3.12) je najprv dokázaný pre modifikovanú (v ) obmedzenú metódu (3.13).

Na riešenie (3. 12) v prípade si všimnite, že že a preto . Teraz zvoľte veľkosť kroku dostatočne malú, aby pre vopred danú . To znamená, že globálna chyba

V tomto prípade ESV (3.13) nikdy nepovedie mimo pásu a funkciu metódy netreba upravovať, Z toho vyplýva, že pre dostatočne malú veľkosť kroku , a je dokázané pre všetky (3.12).


Poznámka 3.2 Závery a poznámky k tvrdeniu 3.1:

  1. Záver odhadu globálnej chyby (3.12) vo vete 3.1 je
    alebo . Teda jednokroková metóda (3.7) má minimálny rád konvergencie vzhľadom na AWA (1.6), porovnaj definíciu 3.5.
  2. Konzistencia a lokálna Lipschitzova spojitosť funkcie metódy v páse sú postačujúce podmienky pre (lokálnu) konvergenciu jednokrokovej metódy voči jednoznačnému presnému riešeniu.
  3. V hornej hranici globálnej chyby diskretizácie hrá úlohu faktor
    . Je to tým väčšie , čím väčšia môže byť globálna chyba (chyba sa kumuluje) a čím menšiu veľkosť kroku treba zvoliť, aby sa chyba obmedzila. Dobrá metóda však poskytuje globálnu chybu, ktorá je uspokojivá aj pre "veľké" .


''Príklad 3.4 ("Explicitná Eulerova metóda")

Pre metódu (3.2)
platí nasledovné . Táto metóda má rád konzistencie 1 pre , pozri príklad (3.3). Da je spojito diferencovateľný v , je tiež (lokálne) Lipschitzovo spojitý (presvedčte sa o tom aplikáciou vety o strednej hodnote).

Z toho vyplýva, že existuje jedinečné presné riešenie AWA a explicitná Eulerova metóda má (minimálny) rád konvergencie 1.


'Príklad 3.5 (vylepšená (modifikovaná) Eulerova metóda)

Funkcia skreslenia vylepšenej Eulerovej metódy je , vergleiche (3.4).
Nech spĺňa Lipschitzovu podmienku (lokálne).
Teraz ukážeme, že je tiež Lipschitzovo spojitý: Pomocou definície vzorca procesnej funkcie, dvojitej aplikácie Lipschitzovej spojitosti a trojuholníkovej nerovnosti dostaneme

t. j. spĺňa Lipschtizovu podmienku s konštantou

Teraz určíme poriadok konzistencie tejto metódy. Predpokladáme, že . Podobne ako v príklade 3.3 vypočítame lokálnu chybu

Teraz nahradíme a funkciu procesu s Taylorovým radom okolo bodu vývoja ,

s Tu zodpovedajúce prvej a druhej parciálnej derivácii k . [1]
Nachádzame a po vložení , pričom zohľadníme

dostaneme

Podľa predpokladu je dvakrát spojito diferencovateľný v a a je trikrát spojito diferencovateľný v , takže existuje konštanta s

To znamená, že , minimálny rád konzistencie je 2.

Teraz skúmame, či je možné dosiahnuť vyšší rád konzistencie. Na to treba Taylorov rad rozšíriť o ďalšiu mocninu . V tomto prípade sa vyhodnocuje v , druhý diferenciál sa vyhodnocuje v a Taylorove zvyšky (obsahuje ) v alebo . Po vložení rozšíreného radu do dostaneme podobne ako vyššie kde obsahuje Taylorove zvyšky s . Výsledkom pokračovania (3.14) je

Z toho vyplýva, že kvadratické členy vo výraze pre , To znamená, že maximálny minimálny rád konzistencie (rad konzistencie) tejto metódy zostáva 2. Nakoniec dostaneme rad konvergencie 2 vylepšenej Eulerovej metódy s Lipschtitzovou spojitosťou funkcie metódy.


Na záver tejto kapitoly teraz zhrnieme postup určenia rádu zhody jednokrokovej metódy:

  1. Vypočítajte Taylorov rozvoj presného riešenia v bode ,
  2. Vypočítajte Taylorov rozvoj procesnej funkcie v bode ,
  3. Vložte Taylorov rad do definície lokálnej chyby
  4. Nahraďte vyskytujúce sa derivácie ako v (3.14) a (3.15) a porovnajte výsledné koeficienty pri v . Ak sú tieto nulové, metóda má minimálny poriadok konzistencie .
  5. Preskúmajte možnosť vyššieho rádu konzistencie, analyzujte výsledný koeficient pri .


''Poznámka 3.3

V príklade 3.5 sme videli, že niektoré členy z s
pozri (3.15). To vedie k nasledujúcej úvahe. Ak by Taylorov rozvoj procesnej funkcie obsahoval konštantu v člene s , členy by úplne zanikli a vo vedúcom chybovom člene by bola len časť . Der lokaler Fehler wäre so minimal. Verfahren, die Metódy, ktoré minimalizujú konštantu vedúceho chybového člena, sa nazývajú aj optimálne. Videli sme, že modifikovaná Eulerova metóda (explicitné pravidlo stredového bodu) nie je z tohto hľadiska optimálna. Imanie koeficientu metódy je optimálne." V nasledujúcej kapitole sa oboznámime s jednokrokovou Runge-Kutta metódou, ktorej konštrukcia s viacerými stupňami voľnosti je vhodná pre koeficienty metódy. Voľné parametre možno zvoliť tak, aby výsledná metóda mala čo najvyšší rád a čo najmenšie prvky vedúcej chyby.


  1. Funkcia sa tu považuje za funkciu dvoch premenných a , ktoré závisia od , a použije reťazové pravidlo na výpočet celkových derivácií .