Tıp Fakültesi

From Wikiversity
Tıp Fakültesi

Giriş

Fakülte logosu

Tıp fakültesi, tıp biliminin öğretildiği ve bu bilim içindeki çeşitli dallarda araştırmalar yapılan bir fakültedir. Mezunları, tıp doktoru unvanı almaktadır. Ayrıca mezuniyet sonrası uzmanlık eğitimi ile uzman doktor ve/veya operatör doktor gibi unvanlar alabilirler. Temel tıp bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora eğitimleri de verilmektedir.

Tıp fakültesi, Türkiye'de 3 yıl teorik/temel, 2 yıl staj/klinik ve 1 yıl intern eğitimi ile birlikte toplam 6 yıldır. Uzmanlık eğitimi için Türkiye'de TUS'a girmek gereklidir. Mezun olan doktorlar, uzmanlık eğitimlerini eğitim araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde alabilirler.

Tıp fakültesi, içerisinde sadece bir bölüm bulundurur: Tıp bölümü. Ancak içerisinde pek çok farklı ders vardır. Bu dersler "temel" ve "klinik" olarak ikiye ayrılır. Temel derslerin içinde anatomi, fizyoloji, histoloji, biyokimya, tıbbi biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, mikrobiyoloji, parazitoloji gibi dersler varken klinik derslerde iç hastalıkları, çocuk hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi ve küçük stajlar vardır.

Bölümler

Bölümü
Bölüm resmi

Tıp, bir hastaya bakma, teşhis, prognoz, önleme, tedavi, yaralanma veya hastalıklarının palyasyonunu yönetme ve sağlığını geliştirme bilimi ve uygulamasıdır.