Jump to content

Układ Słoneczny

From Wikiversity
Słońce
Merkury (zdjęcie satelitarne)
Wenus
Ziemia z kabiny Apollo 17
Mars
Ceres
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun - ostatnia planeta
Inne planety
Kometa Halleya

Układ Słoneczny to układ gwiezdny, w którym znajdują się piszący Wikiwersytet oraz Ty czytający. Znajduje się tam 8 planet, planety karłowate oraz nieliczona ilość planetoid. Gwiazdą Układu Słonecznego jest Słońce. Nazwy planet przeważnie pochodzą z mitologii.

Opis[edit]

Układ Słoneczny ma 8 planet. Na niektórych planetach znajduje się woda. Pomiędzy Jowiszem, a Marsem znajduje się pas planetoid. Największym obiektem w pasie jest Ceres. Do planet należał kiedyś Pluton, ale w 2006 roku został zdegradowany do rangi planety karłowatej.

Życie[edit]

Na Ziemii do tej pory jedynie odkryto życie. Na Marsie kiedyś znajdowała się woda, ale nie odkryto tam życia. Na Tytanie wylatuje woda z gejzerów, ale tam też nie ma życia.

Planety[edit]

Wyróżniamy 8 planet od 2006 roku (kolejność od Słońca)

Oprócz Merkurego i Wenus każda planeta ma swojego/swoich satelitę/satelitów.

Planety karłowate[edit]

Wyróżniamy 5 planet karłowatych od 2006 roku (kolejność losowa)

Każda z tych planet ma księżyc/księżyce (za wyjątkiem Ceres.)

Inne obiekty Układu Słonecznego[edit]

Jest też kilka obiektów, które wyróżniają się na tle Układu Słonecznego, ale nie należą do żadnej z powyżej wymienionych grup. Należą do nich małe niesklasyfikowane planety oraz komety.

Oprócz komety i Sedna każdy obiekt ma swój księżyc. Wszystkie uwagi, zastrzeżenia itp. prosimy kierować na stronę dyskusji