User:Vogone/Pagalba:DUK

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

Šiame puslapyje pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie Vikipediją lietuvių kalba, naudojimąsi ja ir susijusias temas. Jei atsakymo į rūpimą klausimą čia nerandate, pasinaudokite kitomis informacijos gavimo galimybėmis:

Jei kyla su Vikipedija susijusių klausimų, į kuriuos atsakymo ir taip nepavyksta rasti, galima juos užduoti daugiau patirties turinčio naudotojo aptarime (aktyvių naudotojų galima ieškoti, pavyzdžiui, pagal Vikipedija:Administratoriai), naudojantis kitas bendravimo priemones ar specializuotus puslapius - Vikipedija:Pagalbos biuras (klausimams, tiesiogiai susijusiems su Vikipedijos naudojimu) ir Vikipedija:Informacijos biuras (klausimams, kurie tiesiogiai nesusiję su Vikipedijos naudojimu, bet gali būti naudingi kuriant ir pildant straipsnius).


Ką reiškia pavadinimas „Vikipedija“?[edit]

Vikipedija yra sudurtinis žodis, sudarytas iš „viki“ (havaj. k. „wiki“ - „vikriai“, „sparčiai“, „ypač greitai“), kuris naudojamas apibūdinant interneto svetaines, kurias gali visi redaguoti ir antrosios sudurtinio tarptautinio žodžio „enciklopedija“ dalies „pedija“ (gr. k. „paideia“ - auklėjimas).

Kam priklauso Vikipedija?[edit]

Vikipediją valdo nepelno organizacija "The Wikimedia Foundation", kuri taip pat valdo ir susijusius projektus - Vikižodyną, Vikiknygas ir kitus. Šiai organizacijai priklauso visi Vikipedijoje naudojami domenų vardai.

Ką daryti pamačius neišverstą, netiksliai ar ne iki galo išverstą tekstą Vikipedijoje?[edit]

Geriausia - išverskite jį (jei suprantate). Nepatingėkite to padaryti, nes tik su Jūsų pagalba lietuviškoji Vikipedija taps tikrai lietuviška. Vikipedijoje (bet ne straipsnių turinyje) radę klaidą, neaiškiai išverstą ar visai neišverstą tekstą taip pat galite apie tai pranešti specialiame straipsnyje "Wikipedia:Klaidos".

Kaip rasti dominantį straipsnį?[edit]

Paieškos lauke surinkite dominančio straipsnio pavadinimą ir spauskite „Rodyk“, jei norite gauti straipsnį tokiu pavadinimu, arba „Paieška“, jei norite surasti straipsnius, kuriuose yra Jūsų įvesti žodžiai.

Ar galiu čia surasti mokslinės, grožinės literatūros tekstų, vadovėlių?[edit]

Vikipedija yra visų pirma enciklopedijos kūrimo projektas, todėl pagrindinis dėmesys skiriamas būtent tokio pobūdžio tekstams. Vis dėlto griežtą ribą nubrėžti sunku - čia galima rasti kai kurių šalių himnus bei kitus trumpus tekstus. Vikipedija turi keletą broliškų projektų skirtų įvairaus pobūdžio tekstams publikuoti - tai pilni originalių kūrinių tekstai ir įvairaus pobūdžio vadovėliai.

Kokie buvimo vartotoju privalumai lyginant su anonimine veikla?[edit]

Tik registruotas vartotojas gali:

  • įkelti failus (pvz.: paveikslėlius);
  • Prisidėti straipsnį prie stebimų straipsnių sąrašo.

Registruotas vartotojas gali turėti savo asmeninį puslapį (pristatantį save) bei aptarimų (diskusijų) puslapį, kuriame su juo gali bendrauti kiti vartotojai.

Ar jūs nebijote, kad atsiras daugybė kenkėjų, kurie gadins visus puslapius kvailais juokeliais, prirašydami juos prie tam tikrų temų?[edit]

Tokių gali bet kada atsirasti, kaip ir keverzonių ant sienų. Jei tokių kenkėjų atsiras, tai visada galima jų pakeitimus atmesti, redaguoti, tai pat administratoriai gali uždrausti keisti nuolatos gadinamus straipsnius, ar, blogiausiu atveju, blokuoti vartotoją nustatytam arba neribotam laikui.

Žiūrint plačiau, praktika rodo, kad tai nėra didžiausia problema - tokiu pačiu principu veikiančios didžiosios Vikipedijos dėl to didesnių problemų nepatiria, nes žmonės paprastai yra geranoriški, o ne pasiryžę kenkti.

Kodėl mano geras straipsnis yra taisomas ?[edit]

Tobulų dalykų nėra. Nesvarbu, kad straipsnyje pateikta vertinga informacija- be to, ji turi būti pateikta tvarkingai bei neutraliai. Ne visa medžiaga yra tinkama enciklopedijai (žiūrėk Kas nėra Vikipedija).

Ar galima mygtukus iš redagavimo lango viršaus perkelti į apačią?[edit]

Patogiau tiesiog vartotojo nustatymuose susimažinti redagavimo dėžės parametrus(žr. [1]), kad visa redagavimo sritis tilptų ekrane.

Ar galima sukurti tokį skriptą, kuris pats įvedinėtų parašą?[edit]

Ne, tačiau įprotis pasirašinėti ateina su laiku, be to tam yra skirtas mygtukas redagavimo lange.

Kaip redaguoti?[edit]

Noriu pasiteirauti, kaip redaguoti puslapio turinį? Pvz., puslapio dešinėje pusėje sukurti langą, kuriame galėčiau įrašyti privalumus ir trūkumus produkto, kurio analizę pateiksiu. Ačiū už atsakymą

Kaip ištrinti neužbaigtą straipsnį (jau pataisytą) žymintį šabloną?[edit]

Reikia surasti šabloną, kuris žymimas laužtiniais skliaustais {{xxx-stub}} ir jį ištrinti.

Kaip rašyti privačias žinutes administratoriui arba kitam Vikipedijos vartotojui?[edit]

Jei norite, kad žinutę gautų tik konkretus naudotojas galite parašyti jam elektroninį laišką.

Ar galima išversti straipsnį iš kitos Vikipedijos?[edit]

Žinoma, dažnai čia taip ir daroma. Bet nepamirština, kad versti nėra taip jau lengva. Norint versti straipsnį reikia gerai mokėti kalbą, iš kurios verčiama, kalbą, į kurią verčiama (lietuvių), bei išmanyti atitinkamą sritį.

Įvedžiau straipsnį, tačiau jo nerodo pagal Google paieškos sistemą[edit]

Nauji Vikipedijos straipsniai ne iš karto tampa surandami per Google paieškos sistemą, tam turi praeiti tam tikras laikas.

Kaip išsiregistruoti?[edit]

Tai neįmanoma, bet išsiregistravimas mažai kuo skirtųsi nuo paprasto nesinaudojimo Vikipedija.

Kaip įkelti paveikslėlį į Vikipediją?[edit]

Reikėtų eiti per Įrankiai->Įkelti failą (puslapio kairėje).

Neteisingas straipsnio pavadinimas. Kaip jį pakeisti?[edit]

Tam reikia reikia lango viršutinėje dalyje paspausti „Pervadinti“ arba iškrentančiame menių punktą „Perkelti“ (priklausomai nuo naudojamos aplinkos. Šią galimybę gali naudotis tiktai registruoti naudotojai. Jei nenorite užsiregistruoti tuomet apie neteisingą straipsnio pavadinimą informuokite to puslapio aptarimo puslapyje. wikipedia:de:Fragen zur Wikipedia wikipedia:en:FAQ wikipedia:ja:FAQ wikipedia:sv:Vanliga frågor