User talk:Bey

From Wikiversity

Uvítání[edit]

Vítáme naši novou akademičku na naší Wikiverzitě :-) Když se budeš chtít na cokoliv zeptat, neváhej využít našich diskusních stránek. --Kychot 12:34, 14 April 2008 (UTC)[reply]

Vítejte!--Juan 13:25, 14 April 2008 (UTC)[reply]

Jak se přidat mezi snílky[edit]

aneb stručný úvod pro začínajícího uživatele na Wikiverzitě. Můžeš na to jít různými způsoby. Tak třeba:

Když koukáš na libovolnou stránku na Wikiverzitě, tak úplně vlevo v tom sloupečku je takové malé okénko nadepsané hledat a do něj napíšeš:

Sny

a pod tím zmáčkneš čudlík Jít na.

Dostaneš se tak na stránku Sny. A na konci první řádky klikneš na to modrý slovo databázi. Tak se dostaneš na stránku Sny: Databáze. A v seznamu snílků už vidíš dva:

Tak se k nám přidáš. Napíšu ti jak:

Na pravé straně řádky, co je napsáno Snílci, když jdeš po té vodorovné čáře, najdeš [editovat]. Tak na to klikneš a zobrazí se ti, jak je ten seznam udělaný:

== Snílci ==

* [[Sny: Databáze/Kychot|Kychot]]
* [[Sny: Databáze/Juan|Juan]]

Tak to pochopíš snadno, prostě pod to dopíšeš další řádek s tou hvězdičkou na začátku, musíš přesně, i s tou mezerou za tou dvojtečkou - nejlépe si udělat Copy&Paste, třeba myší, to určitě umíš, ten poslední Juanův řádek zkopíruješ, aby tam byl dvakrát:

* [[Sny: Databáze/Kychot|Kychot]]
* [[Sny: Databáze/Juan|Juan]]
* [[Sny: Databáze/Juan|Juan]]

a pak jen všude, kde je Juan, přepíšeš na Bey:

* [[Sny: Databáze/Kychot|Kychot]]
* [[Sny: Databáze/Juan|Juan]]
* [[Sny: Databáze/Bey|Bey]]

Pak dole do rámečku Shrnutí editace: doplníš:

 /* Snílci */  přidala se Bey

Pak je dobré zatrhnout políčko Sledovat tuto stránku, takže se ti pak bude ukazovat, kdo všechno další se k nám přidal. A pod tím nejlépe nejdřív zmáčknout čudlík Ukázat náhled. A nahoře nad tím velkým rámečkem, do kterého jsi psala, se ti ukáže, jak to pak bude vypadat:

Takže když se ti to tak bude líbit (doufám, že bude), tak pak dole klikneš na ten čudlík Uložit změny. Takže ses přidala do seznamu snílků.

A teď je potřeba si založit vlastní stránku se seznamem svých vlastních snů. Jak te do dělá, to nejlíp zjistíš tak, že se podíváš, jak to před tebou dělali ti ostatní před tebou a budeš se po nich opičit. Ale nemusíš, samozřejmě, ale pro začátek je to asi tak nejlepší. Takže klikneš na Kychot nebo Juan a podíváš se, jak vypadá ten jejich seznam. Takže třeba Kychot.

Abys viděla, jak se to dělá - možná ti to to začátek bude připadat trošku složitější, ale to se časem poddá - tak klikneš nahoře na to hranatý ouško Editovat, jako bys chtěla změnit tu stránku Kychota. Ale nebudeš mu tam nic měnit, jen tam klikneš a podíváš se, jak se to píše:

'''Sny: Databáze/Kychot''': Sny, které se zdály Kychotovi. Datum znamená den, kdy se ráno dotyčná odoba probudila, tady obvykle den, kdy byl sen zapsán. Pokud někdo spal i pře den, pak ten který den. V případě více spánků je rozlišíme malými písmeny. Datum ve formátu ISO.

= 2008 =

== Duben ==

* [[Sny: Databáze/Kychot/2008-04-11|2008-04-11]] (Čt/Pá)
* [[Sny: Databáze/Kychot/2008-04-13|2008-04-13]] (So/Ne)

[[Category:Sny]]
[[Category:CS]]

Takže nejlepší způsob na učení je, i když ještě nevíš, co třeba všechny ty věci v hranatých závorkách znamenají, si to zase celé zkopírovat k sobě a pak si to jen změnit podle svého. Takže si to všechno označíš (můžeš buď myší anebo šipkami, přičemž držíš Shift) a pak si to uložíš k sobě klávesami Ctrl-Insert (anebo Ctrl-C, to je jedno, jak jsi zvyklá).

Pak se vrátíš z toho Kychota zpátky na ten seznam (asi dvakrát za sebou šipkou Back nebo Zpět ve svém prohlížeči) a teď už na tom seznamu klikneš na svoje vlastní jméno Bey. První dvě jména jsou modrá nebo fialová a to tvoje je tam červené. To proto, že ta příslušná stránka ještě neexistuje a musíš si ji vytvořit.

Tak na to teda klikneš a zobrazí se ti: Editace stránky Sny: Databáze/Bey

Tak si nejdřív klikneš myší do toho velkého rámečku, abys tam dostala ten blikající kursor, a pak prostě pomocí Shift-Insert (anebo Ctrl-V, podle toho, na co jsi zvyklá), tam zkopíruješ to, co jsi předtím ukradla Kychotovi. (Píšu ukradla, ale není to to správné slovo, prostě sis to od něj vypůjčila na svoje vlastní hraní a to se tady může, od toho ta Wikiverzita je, že si lidi od sebe vypůjčujou a berou, co se jim líbí.)

No a pak už tam zase jen změníš, co budeš chtít (asi namísto Kychot napíšeš Bey a taky si tam napíšeš jiné datum a den v týdnu, podle toho, kdy se ti co zdálo), a zase jako předtím pak zmáčkneš nejdřív dole to "Ukázat náhled" a když to bude v pořádku, tak pak Uložit změny.

A tak už to máš připravený a přidávat tam do seznamu další sny už bude pro tebe hračka.

Prostě nejdřív tam v tom svém seznamu pro něj vytvoříš odkaz na příslušnou stránku, kterou tam budeš chtít mít, seznam uložíš a pak klikneš na to nové červené datum, které tam pak budeš vidět, a ono ti to zase nabídne vytvoření nové stránky, kam si ten svůj sen budeš moct napsat. Já myslím, že to pro tebe bude hračka, je to jednodušší než Morseovka :-)

--Kychot 13:31, 14 April 2008 (UTC)[reply]

Perfecto![edit]

Řekl bych, že svoje první editace jsi zvládla krásně! Jen malou drobnou připomínku, je lepší pamatovat na to, aby byl uživatel na začátku přihlášený a jeho editace pak probíhaly pod jeho jménem. Je to pro něj výhoda, že pak všechny svoje příspěvky snáze najde a může také lépe kontrolovat, jestli mu v nich třeba někdo něco nemění. (Ať už v dobrém úmyslu, což většinou předpokládáme, anebo tu a tam nějaký vandal z úmyslu zlého či z hlouposti.)

Je pravda, že současný systém Wikipedie i Wikiverzity a dalších projektů umožňuje prakticky cokoliv editovat anonymně, jako jsi to provedla teď ty: tím, že jsi se na začátku nepřihlásila (asi zapomněla přihlásit), tak všechny tvé další editace probíhaly pod anonymní IP adresou. Někdy to tak editor může udělat záměrně, ale tentokrát mám dojem, že se jednalo spíš o opomenutí, proto na to upozorňuji. Stane se to asi každému, mě se to také stalo už několikrát, tragédie to rozhodně žádná není :-)

Nic v zásadě špatného to není, takže teď není potřeba nic napravovat, vše je v pořádku, takže to ber spíš jako upozornění pro příště. Jak jsem ti už psal v e-mailu, pokud při přihlášení zaškrtneš políčko Remember my login on this computer , tak si tě systém zapamatuje a pak při příštím vstupu na Wikiverzitu už jsi automaticky přihlášená a nemusíš se přihlašovat znovu.

--Kychot 18:45, 14 April 2008 (UTC)[reply]

Přihlášení nepřihlášeného uživatele se dělá kliknutím na ten malý odkaz Přihlášení / vytvoření účtu vpravo nahoře (resp. Log in / create account). Chce to ale vědět svoje přihlašovací jméno a heslo (pokud to nemáš nastavené tak, aby si to pamatoval tvůj prohlížeč). Pokud jsi jej zapomněla, je možné vyžádat si zaslání nového hesla e-mailem. Neřekne ti to tvoje zapomenuté heslo, ale vygeneruje ti to náhodně heslo nové. Po přihlášení pak máž možnost si toto zaslané heslo opět změnit na nějaké, které si už zapamatuješ (ale zase by to němělo být nějaké snadno uhodnutelné heslo, třeba nějaké existující slovo není dobrý nápad). --Kychot 05:52, 17 April 2008 (UTC)[reply]

Podpis[edit]

Jo když něco napíšeš do nějaké diskuse, tak bývá zvykem se na konec podepsat tak, že napíšeš za sebe jen dvě pomlčky a čtyři vlnovky. Asi tak: Když já teď napíšu:

--~~~~

tak to systém pozná a pak místo toho vyplní moje přihlašovací jméno a čas, kdy jsem to sem vložil:

--Kychot 13:30, 16 April 2008 (UTC)[reply]

No a když to samé napíšeš ty, tak místo toho pak bude na konci tvoje přihlašovací jméno a čas, kdys to vložila. No jenže aby to fungovalo, tak bys měla být při jakékoli editaci předem přihlášená, jak už jsem ti včera psal. Jinak se ti tam pak namísto jména udělá IP adresa tvého počítače, ze kterého to píšeš (tj. ta čtyři čísla oddělená tečkami).
Takže nakonec by to mělo vypadat asi tak: --Kychot 13:30, 16 April 2008 (UTC)[reply]

Aha :-)) --Bey 14:00, 17 April 2008 (UTC)[reply]

Ještě si dodej nějakých pár slovíček na svoji homepage User:Bey a už to budeš mít naproto dokonalý! --Kychot 14:42, 17 April 2008 (UTC)[reply]

A co tam mám jako napsat ? :-)) --Bey 18:07, 17 April 2008 (UTC)[reply]

To už záleží docela na tobě. Někteří uživatelé si tam toho píšou mraky. Záleží na míře narcismu :-) Můžeš se třeba inspirovat náhledem na domácí stránky jiných uživatelů. Ale třeba stačí napsat: Já jsem Bey. Taky to stačí :-) --Kychot 22:05, 20 April 2008 (UTC)[reply]

A nebo tam dát jen obrázek.--Juan 07:48, 21 April 2008 (UTC)[reply]

No jo, fotku nějakou bych tam dát snad i mohla, leč nepřišla jsem na to jak :-)) --Bey 11:43, 21 April 2008 (UTC)[reply]

To je jednoduchý. Nejlépe je vybrat již nahranou fotku. Jejich uložiště je tady: http://commons.wikimedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana. No a dejme tomu se tam proklikám na nějakej obrázek. Když na něj kliknu rozbalí se mi na stránce, kde je jeho název a informace o autorovi, licenci, atd. Takže třeba jsem se proklikal na ten hlavní, tedy: takovej ten pískovcovej tunel. Kliknu na něj a rozbalí se mi: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Double-O-Arch_Arches_National_Park_2.jpg. Zkopíruju jeho název: Image:Double-O-Arch Arches National Park 2.jpg a vložim to třeba sem tak že to obalím dvouma hranatýma závorkama: [[Image:Double-O-Arch Arches National Park 2.jpg]]. Aby to nebylo moc velký, vložím tam nějakou hodnotu v pixelech za takovej svislík: . No a pak si s tím můžu ještě dál hrát. Zkuste si to, je to jednoduché :-)--Juan 13:49, 21 April 2008 (UTC)[reply]

@Juan: No, já bych tak asi řek, že Bey měla na mysli, že ty jsi asi měl na mysli, aby tam na tu svoji Homepage dala nějaký svůj obrázek, a ne nějakou pískovcovou díru. Takže by tady asi mělo být poučení, jak nejdříve (v té první fázi) nahrát svou fotku na commons:.
Kdybych měl radit já, tak bych asi poradil, ať to zkusí udělat tak, jako jsem to udělal tenkrát já s tím zvukovým souborem, viz Audio zpravodajství#Audio nahrávky. Což je trochu podobný postup, i když v jednom případě se jedná o zvuk a ve druhém o obrázek. Mně to tenkrát trvalo asi dvě hodiny, než jsem na to přišel, ale Bey je bystřejší :-) --Kychot 14:42, 21 April 2008 (UTC)[reply]

No, tak jsem to myslela, to je fakt. Jako dát tam nějakou svojí fotku, místo hromady blá, blá, blá. A ať si každý udělá úsudek sám co jsem zač :-)) No ale v té zásobárně fotek co tu máte jsem objevila pěkné lebky, tak ty by možná mohly nějakou tu mojí nahradit :-)) --Bey 06:37, 22 April 2008 (UTC)[reply]

Foto[edit]

No gratuluju k fotce! Jak dlouho ses s tím mořila? Abych se přiznal, tak ani sám se pořádně neorientuju v tom, co na co se tady kde odkazuje. Tím větší obdiv k tobě :-)

Myslím si, že pro nové uživatele to může být horror, dávat sem nějaké obrázky, oproti všelijakým blogům, kde stačí jednou-dvakrát kliknout a fotka je tam. Časem to asi člověk pochopí, ale dost se bojím toho, že spoustu lidí zrovna tohleto může na začátku docela otrávit, takže proto se snažím Juana dokopat k tomu, aby sestrojil nějakou kuchařku pro začátečníky. Ale to máš těžký, kdo to už umí, tak mu to těžký nepřipadne a nedokáže pochopit někoho, kdo to ještě nepochopil.

No ale teď ho musíme trochu prohnat, ať předvede svůj pedagogický telent a vysvětlí, kde je co ještě špatně, protože ještě není všem strastem konec. Aby se člověk nedivil, když mu najednou po týdnu fotka zničeho nic zase zmizne :-(

Když se podíváš na commons:Image:Img_Bey.jpg, tak tam čteš výhrůžnou ceduli: This image does not have sufficient information on its copyright status. Unless the copyright status is provided, the image will be deleted seven days after this template was added: (22 April 2008). Takže nám dávají týden na to, abychom uvedli věci na správnou míru, jinak nám tu krásnou fotku pošlou ke všem ďasům. :-( --Kychot 13:26, 22 April 2008 (UTC)[reply]

Davy[edit]

Ještě si řikám, jak teď zvládneme ty davy studentů, kteří se nám sem teď na wikiverzitu pohrnou, až se proflákne, že tu máme takovou hezkou učitelku :-) --Kychot 13:30, 22 April 2008 (UTC)[reply]

Boti - Roboti[edit]

Jen aby ses nedivila, tady v těch Internetových končinách si s tebou občas budou povídat i roboti. Na tvoji diskusní stránku na commons ti zrovna napsal ten zlý robot, který tam hned vyčmuchal tu tvoji fotku a cosi se mu na ní nezdálo :-( Tak to jenom malé upozornění, že je dobré to také čas od času sledovat i tam. S boty je zapotřebí být zadobře. Oni jsou i hodní boti, jeden z nich tě tam aspoň hezky přivítal. To tady na wikiverzitě ještě takové boty nemáme a nové uživatele si vítáme s Juanem sami :-) --Kychot 14:01, 22 April 2008 (UTC)[reply]

No je to teda pakárna, to se musí nechat. Já Ti ani nevím jak se mi to povedlo to tam dostat. No a teď jsem teda tu fotku tam nahrála znovu a uvedla tam jednu z těch miliónů licencí, co tam po mě chtěli, ale ta výstraha stejně nezmizela, tak fakt nevím. Přinejhorším tam vrazím potom ty lebky :-))--Bey 19:14, 22 April 2008 (UTC)[reply]

No jak tak koukám, s tím obrázkem na commons pořád nějak zápasíš a robotí výhrůžky ti pořád přibývají. A Juan mezitím studuje kompostárenství a podobné lahůdky a nás už nechává svému osoudu. No tak ti teda zkusím poradit sám, jak budu umět.
Řekl bych, že celé tajemství úspěchu bude spočívat v použití těch správných šablon, anglicky templates, co jsou takové ty věci, když se napíšou, co začínají a zase končí dvojitými složenými závorkami {{název_šablony něco mezi tím }}. Takový stručný český úvod do přispívání na Commons najdeš třeba tady: commons:Commons:První kroky. A pak jako nějakou inspiraci ti můžu ukázat, jak jsem se s tím vyrovnal sám s tím svým audio souborem na commons:Image:V-cs-key signature-suggestion001.ogg.
Takže když to tak porovnám, řekl bych, že tu šablonu {{Information ... }} jsi už zvládla celkem perfektně, až na ten detail, že ten robot neumí česky a neví, co znamená ten zdroj vlastní dílo. Takže si myslím, že kdybys to napsala anglicky jakožto self made, že by s tím už mohl být spokojen. Ten údaj Permission vyplňovat nemusíš, to se pak řeší zvlášťní šablonou na licenci: já jsem to myslim tenkrát vyřešil celkem jednodušše šablonou:

{{self|GFDL}}

Tak si myslím, že kdybys tam tyhlety dvě drobnosti dala do pořádku a pak vymazala ty dvě šablony, které ti tam napařili ti boti, tj:

{{no license|month=April|day=22|year=2008}}
{{no source since|month=April|day=24|year=2008}}

tak že by to pak už mohlo být OK. Jinak ten první řádek

 Template:PD/Art

tam máš myslím k ničemu. Pokud bys to chtěla licencovat jako PD-Art, tak bys tu šablonu musela napsat jako šablonu, tj. do těch dvojitých složených závorek, tj:

{{PD-Art}}

Ale když si přečteš commons:Commons:When to use the PD-Art tag, tak tam tě jednak varujou, že:

  1. používá se to pro fotku, kterou udělal někdo jiný než ten, kdo ji tam strčil - což je asi pravděpodobné, že když jsi na té fotce ty, že tě asi fotil někdo jiný. Jenžer pak bys zase musela nějak získat souhlas toho, kdo tě fotil, že tam můžeš tu fotku zveřejnit, protože i když tam jsi ty, tak je to vlastně dílo toho fotografa
  2. pak je to všelijak komplikovaný tím, jestli ta fotka je dělaná z trojrozměrné nebo dvojrozměrné předlohy a to aby člověk studoval hodinu a spíš bych řekl, že pokud tě ten fotograf před forografováním nepřejede parním válcem, tak je zrovna tahle licence nepoužitelná :-(
  3. tahle licence se používá v USA a jinde že je to problematické

Takže možná by bylo bylo lepší tvrdit, že ses fotila sama samospouští? (Ne, že bych tě chtěl k něčemu takovému navádět...) Pro takový případ tam doporučují licenci {{CC-by-2.5}}.

Anebo napsat Juanovi, ať chvíli přestane kompostovat a poradí ti, jakou licenci tam máš uvést! (Já jsem z těch všech licencí taky dycky jelen). Anebo si poraď podle toho, co píšou na commons:Commons:První kroky/Výběr licence.

--Kychot 19:55, 24 April 2008 (UTC)[reply]

Výběr licencí jsem studovala a velmi jsem se u toho pobavila. Ale to je asi tak všechno. No zkusím to přepsat do té angličtiny a myslím že i tu licenci tam už nejakou mám. Ale pořád nevím, jak se odstraňujou ty šablony. --Bey 14:20, 25 April 2008 (UTC)[reply]

No tak šablony jsem taky odstranila, ale nevím jestli dobře :-)) A teď mám tam tu fotku dvakrát a netuším která je dobře a která špatně :-)) A když jsem zkoumala ty žádosti o vymazání, tak z těch chytrá taky moc nejsem. Takže možná bude lepší, když si počkám, až mi tu fotku vymažou a pak ji tam zkusím natáhnout znovu a lépe :-))--Bey 14:28, 25 April 2008 (UTC)[reply]

Jen chci říct, že GFDL je ta nejnevhodnější licence pro obrázky. Doporučoval bych něco z řady CC.--Juan 14:55, 25 April 2008 (UTC)[reply]

Přátelé, dyť je to tak jednoduchý[edit]

Napište mi jasně co potřebujete, já to změním a vy se na změně naučíte jak se to dělá. Případně vám na té změně vysvětlím co a jak.--Juan 15:03, 25 April 2008 (UTC)[reply]

No já nevím jestli teď přijdeš na to co zrovna to po mně žádá, neb jsem ty výstražné cedule, podle rady Kychota, vymazala :-)) Ale možná že mi je na tu stránku toho comonsu, či jak se to jmenuje, šoupnou znovu. Ale jednoznačně mi vyčítali, že tam mám moc málo unformací o tom kde jsem tu fotku vzala :-)) --Bey 16:10, 25 April 2008 (UTC)[reply]

Zvolila jsi licenci PD-Art, tak jsem jí tam vložil. Je to jednoduché: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Image:Img_Bey.jpg&diff=11262244&oldid=11259239. Příště bych doporučoval výstražné cedule nemazat - může to být považováno za vandalismus, řekl bych, že jsi Slovan nikoliv Vandal (škrtám abych neurazil). To kdo tu fotku dělal tam být musí, respektive komu patří a teď to tam je. Jinak fotka tam dvakrát není! Pokud nahráváš fotku se stejným názvem, tak se to přemaže.--Juan 17:08, 25 April 2008 (UTC)[reply]

Jak nahrávat na Commons[edit]

  1. Člověk musí být na Wikimedia Commons zaregistrován. Registrace zde: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:UserLogin&type=signup
  2. A protože třeba neumí anglicky tak po registraci klikne na "my preferences" (vpravo nahoře) a v chlívku "Language" si nastaví "cs-Česky"
  3. Je třeba to uložit a kliknout dole na "Save"
  4. Vturánu je spousta věcí česky - a můžeme přistoupit k nahrání obrázku
  5. Nalevo jsou takový chlívky, kliknu tam na "Načíst soubor"
  6. a pak kliknu na "browse" a vyhledám soubor
  7. vyplním tu šablonu pod tím:
    {{Information |Description= Black and white Bey. |Source= my own work |Date= April 25, 2008 |Author= [[User:Bey|Bey]] |Permission= |other_versions= }}
  8. V chlívku "Licence" si vyberu rovnou licenci, abych s tím pak neměla problémy
  9. Nezapomenu za tu šablonu nahoře vložit kategorii
  10. A kliknu na načíst soubor.--Juan 17:08, 25 April 2008 (UTC)[reply]

No tak nějak jsem to skutečně udělala, leč stejně se to nějak úplně nevydařilo :-)) ale každopádně moc dík :-) --Bey 10:24, 26 April 2008 (UTC)[reply]

No jasně, na poprvé se vždy nic nepovede. Až to budeš dělat po patnáctý, tak už to bude v pohodě. Pěkný výkend!--Juan 10:27, 26 April 2008 (UTC)[reply]

Ještě krátce k licencím[edit]

Jak mě teď Kychot upozornil, je jich tam hafo. Proto doporučuji, když budeš příště nahrávat obrázek vybrat z toho chlívku "Licence" hned tu první možnost: Multilicence GFDL a všechny verze CC-BY-SA. Jinak jsou tři základní svobodné (licence):

  • PD (Public Domain, česky Volné dílo) - v tomto případě se vpodstatě vzdáváš veškerých práv. Zákon dané země pak ošetří co se musí udělat, pokud bude chtít toto dílo někdo šířit. Obecně bych tuto licenci nedoporučoval. Argumenty pro: dílo jako jeho autor nijak nezatěžuješ. Argumenty proti: ten kdo to bude chtí šířit si musí nastudovat zákony dané země, což už je určité omezení. Proto tuto licenci nedoporučuji.
  • GFDL (link na český text: http://www.gnu.cz/article/36/) - to je licence pod kterou jsou v současnosti skoro všechny oficiálni wiki projekty (Wikiverzita, Wikipedie apod.). Argumenty pro: je svobocná. Argumenty proti: při šíření děl pod touto licencí musíš uvádět plný text této licence (asi 5 A4kových stránek) plus všechny autory. To v současné době činí potíže i samotné wiki, proto se připravuje přesun na licence typu CC. Vem si to, že u obrázků pod touto licencí by se musel uvádět 5 stránek licence plus všechny autory z historie. Vem si, že by chtěl třeba někdo z fotek udělat pexeso pro děti - jak by asi tu licenci nenaplnil. Proto tuto licenci taky nedoporučuji a zvláště u obrázků to považuji s prominutím jako padlé na hlavu.
  • CC (článek na Wikipedii) - celá skupina licenci. Jednotlivé verze jsou dost podobné. Ten plánovaný přechod wikiprojektů bude na licence řady CC-SA-BY - tzn. že je to pro studijní, nekomerční i komerční účely a že díla odvozená od tvého díla musí mít stejnou licenci. Argumenty pro: je svobodná, při šíření stačí uvádět pouze jméno autora a zdroj plus link na znění licence. Je to jednoduché, autor nepřichází o autorství. Garantuje, že i odvozená díla jsou pod touto licencí, čímž se brání tomu, že nebudou odvozená díla znepřístupňována obyvatelstvu. Na druhé straně, ten kdo to používá může to beztarostně šířit, pokud uvede ty tři body. Argumenty proti: možná to, že odvozená díla musí mít stejnou licenci. Tuto licenci doporučuji.

Jak už jsem uvedl výše doporučuji právě licence typu CC-BY-SA. Na verzi nezáleží, všechny jsou víceméně podobné. Pokud toto tedy tak vidíš, tak přejdi sem: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Image:Img_Bey.jpg&action=edit a zaměň: {{PD-Art}} za {{CC-BY-SA-3.0}}. Jinak do budoucna aby jsi se s tím vkládáním nemusela otravovat, tak vol rovnou tu první možnost, což je multilicence GFDL + všechny verze CC-BY-SA. Multilicence znamená, že si člověk následně může vybrat, jestli to bude šířit jako GFDL, nebo jako CC-BY-SA. Nevím proč to tam furt maj, a proč tam rovnou nenabízej tu CC, ale to už je na jinou diskusi.

To co jsem napsal výši platí pro obrázky, kde jseš autorem ty. Pokud budeš nahrávat cizí obrázky, tak je na autorovi, pod jakou licencí je chce z veřejnit. Tak ještě jednou pěkný kvetoucí výkend.--Juan 11:09, 26 April 2008 (UTC)[reply]

Včera jsem o tom ještě diskutoval s přípravným výborem naší pobočky, kde někdo zmínil, že je nějaký problém myslím s Občanským zákoníkem s fotografováním osob, které nejsou "všeobecně známé" (tj. politici, herci, zpěváci apod.), a s uveřejňováním těch fotek. Takže k té fotce by se měl nějak vyjádřit nejen její autor, tj. fotograf, ale i fotografovaná osoba. A co když se nechám vyfotit u fotografa třeba na občanku a pak tu fotku chci dát na commons? To abych běžel k tomu fotografovi a žádal o souhlas se zveřejněním vlastní fotky? A když mi ho nedá, tak utřu? No nicméně ať tak či tak, obávám se, že tento problém se na commons neřeší, i když tak může vznikat rozpor s právní úpravou v různých státech. Asi by tam měli mít ještě víc kolonek na vyjádření souhlasu nebo co. No spíš bych v tom kontextu viděl právě větší problém v tom, když svůj souhlas nevyjádří fotografovaná osoba, než když ho nevyjádří fotograf. V prvním případě vzniká problém s Občanským zákoníkem a ve druhém s Autorským zákonem. A teď jde ještě o to, podívat se do trestního zákoníku, na co jsou větší sazby :-)  :-( --Kychot 11:52, 26 April 2008 (UTC)[reply]

Myslím, si, že s takovýhlema věcma nebudeme Bey zatěžovat, ale pokud to chcete zkoumat do hloubky. Tak se obraťte na Berena.--Juan 00:45, 27 April 2008 (UTC)[reply]

Já se přikláním k tomu, že to dále zkoumat nehodlám :-)) Ono je sice fajn, že to tu berou dost poctivě, aby nikomu nebyly upřeny jeho zásluhy za vytvoření "uměleckého" díla, ale je tolik stránek, kam může kdo chce co chce, že je to spíš trochu k pousmání. Jinak moc děkuji za přání pěkného víkendu, musím říct, že pěkný skutečně byl, co do počasí tak i do náplně, takže doufám že jste na tom byli nějak podobně. :-)) --Bey 16:21, 27 April 2008 (UTC)[reply]

No studijně. Ono je to spíš proto, aby Wiki nikdo nežaloval. Přecijenom nezisková organizace si nemůže dovolit ty nejlepší právníky.--Juan 17:05, 27 April 2008 (UTC)[reply]

Nepotřebuješ pomoct?[edit]

Koukám, že si hraješ se svou databází. Nepotřebuješ pomoct?--Juan 07:52, 3 May 2008 (UTC)[reply]

Ó děkuji :-)) No mě napadlo si pozměnit názvy, ale jaksi se mi teď někam ztratil i obsah :-))

No to je logický. Když chceš pozměnit názvy, tak si musíš otevřít tu stránku kterou budeš přejmenovávat. Nahoře máš pak lištu, která se jmenuje přesunout/move. Klineš na ní a vyplníš do okýnka nový název stránky. Dobré je taky vyplnit důvod.--Juan 07:56, 3 May 2008 (UTC)[reply]

No tak já to tam teď překopírovala z historie. Tak doufám že mě zase někdo nařkne z neoprávněného počínání :-) --Bey 08:00, 3 May 2008 (UTC)[reply]

Popravdě řečeno je lepší to přesouvat. Jen nevím, jak to tvé vylepšení zkousne Don Quijote de La Mancha.:-) Já to kdyžtak odpoledne opravím, teď musím do práce. Zkus si někdy projít ty záložky nahoře co jsou u každé stránce a prozkoušet na co jsou. Nic skazit nemůžeš, tak se neboj klikat a ukládat - já to kdyžtak pak spravim:-) Jinak pěknou sobotu.--Juan 08:03, 3 May 2008 (UTC)[reply]

No máš pravdu, já si teď všimla, že ty datumy tam mám úplně jinak než jak si přál Kychot aby byly uváděny :-)) Ale řešit už to nehodlám, já jsem ráda že mi vůbec nějaké sny zůstaly po dlouhé době v hlavě. Tobě taky hezký víkend :-) --Bey 08:09, 3 May 2008 (UTC)[reply]

Já bych měla dva dotazy, jestli je to možné. Za prvé - proč je tady chybný čas a za druhé, k čemu vlastně wikiversita slouží, krom toho že tu máme databázi snů. Já jsem se snažila objevit ještě něco dalšího, ale nic moc jsem nenašla. --Bey 08:45, 4 May 2008 (UTC)[reply]

No tak čas tu máme jiný proto, že se jedná o koordinovaný světový čas. Je tedy o 2 hodiny méně od našeho. Možná, že se to dá nějak technicky vyřešit lokálním nastavením. Pokud dostaneme svojí vlastní doménu (cs.wikiversity.org), tak budeme moci tyto problémy řešit.
Jinak Wikiverzita je primárně o e-learningu a organizaci výzkumu. Jelikož je ale na počátku, tak je to spíš takový experimetální projekt, kde se zkouší různé modely výuky. Čili nejprv ty e-learningové kurzy musíme vytvořit. Že tu nic není? No něco tu je, jen nevím, co by tě mohlo zajímat. Zkus třeba vyjít z této kategorie: Category:CS.--Juan 16:07, 4 May 2008 (UTC)[reply]

Hm. No ono i když projdu ten seznam, tak tam toho stejně moc není, krom těch našich snů, ty se celkem dost dobře rozrůstají. Ale jako nápad je to dobrý. Mě se to celkem líbí. Např. takový studim výkladů bible by mohlo být hodně zajímavý, kdyby ho vedl někdo, kdo bibli rozumí víc než jen z náboženského hlediska. Ale pakliže má být wikiversita zcela výuková, tak nevím jak moc do toho zapadají ty naše sny. A nebo co těch pár fotek, co tu je. Ty mají sloužit k obdivu a nebo jsou i k něčemu dobré? A kdo má nebo bude tedy vytvářet ty výukové stránky? A co všechno se má vyučovat? Např. návod k vyplňování daňového přiznání není úplně špatný, ale měl by ho vytvořit někdo, kdo ví o čem je řeč :-))Třeba já! ;-) A co další témata? Budou přibývat? A co nějaký další účastníci? Zatím mám pocit že jsme tu jen tři. --Bey 11:11, 5 May 2008 (UTC)[reply]

Uf to je otázek, nevím jak je všechny zodpovědět. No asi to vezmu od začátku:
Wikiverzita je jeden z projektů Wikimedia Foundation. Těch projektů je víc, třeba Wikipedie, či Wikimedia Commons. Princip je takový, že kdokoliv může editovat. My tu nemáme moc věcí, protože teprve kolem Vánoc jsme o tom začasli říkat lidem. Celkem je tu tedy zaregistrováno asi 25 Čechů, z čehož asi jen 8 je aktivně editujicích. To je málo. Proto jsme taky požádali o vlastní doménu cs.wikiversity.org. Dále v bodech:
  1. Ano, moc se to nerozrůstá - je tu málo lidí s odlišnými zájmy, tudíž není spolupráce. Spolupracujícími skupinami jsou:
  2. Ad sbírka snů: viz výše.
  3. Ad sbírka fotek: viz výše.
  4. Ad tvorba výukových stránek: wiki není nic nuceného, nic co by mělo vytýčený plán. Je to experimentální projekt. To znamená, že Wikiverzita je pro lidi, který baví si hrát a tvořit výukové stránky (stejně tak Wikipedie je pro lidi, kteri chtej ve svem volnem case tvorit encyklopedické články). No proto sem potřebujeme nalákat lidi, který by to mohlo bavit.
  5. Ad co se má učit: může se učit vše na všech úrovních pro všechny věkové skupiny. Jen to musí splnovat jakýsi etický kodex a nesmí to být v rozporu s cíli Nadace.
  6. Ad návod: no návod sem až zas tak nepatří, spíš nějaký kurz, kde se člověk naučí to vyplnit, nebo se naučí radit:-)) Takže příště vím, na koho se rovnou obrátit.
  7. Ad další témata a další účastníci: myslím si, že jenco dostanem tu vlastní doménu www.cs.wikiversity.org, tak se nám budou noví účastníci schánět mnohem líp. Teď jsme si podali žádost: meta:Requests for new languages/Wikiversity Czech (určitě nás tam taky podpoř) splnili jsme všechny podmínky (a snadný to nebylo) a čekáme na schválení. To může trvat několik týdnů - po tu dobu potřebujeme, aby stále editovalo tak 7-8 účastníků. Což je jedna z podmínek té komise, co to má na starosti. Jinak by jsi mohla skouknout ještě tyto stránky:

Wikipedii znám. Hodně jí používají moje děti, když shánějí informace do školy. Je fakt, že stránek s různými informacemi je mnoho, ale pravdivost informací se často rozchází. Já na netu hledám většinou to, co se mi nepovede najít v knížkách. Nějak mám pořád ještě pocit, že co je tištěné by mělo být pravdivé, což je bohužel ode mne mylný názor. A tak když hledám něco na netu, tak si zjištěné informace ověřuji na více stránkách a dobře vím proč, protože odchylky bývají někdy dost velké. A bohužel někdy stejně nakonec nenajdu to, co hledám. Pokud se tady rozjedou nějaká další zajímavá témata, krom snů, může to být fajn. Mě se na tom líbí, že to není vyloženě komerční záležitost s cílem se předvést, jako mnoho jiných stránek, kde se může člověk zviditelnit. Akorát všechny ty licence a kodexy a jiná opatření mě trochu matou. (Dobrá, nejvíc mě matou všechny ty závorky :-)) ) Ale na druhou stranu to má zase výhody, že sem nevleze úplně každý :-) --Bey 14:38, 5 May 2008 (UTC)[reply]

No to děláš dobře, že si ověřuješ věci raději na více místech. Moje mamínka dycky říkávala, že "co je psáno, to je dáno" a "tady je to černý na bílým". No ale naštěstí noviny za komančů nás naučily, že je zapotřebí brát všechno s rezervou.
Třeba ve škole nás učili, že někde na druhé straně Země je světadíl Austrálie, vetšina informací se o tom shoduje, ale stejně si občas řeknu, co když všichni kecaj? Někdy bych se tam měl jet podívat, jestli tam doopravdy je anebo je to jen takový vtip, na kterém se všichni proti mě domluvili :-)
Věc hodná podrobnějšího zpracování je, jak píšeš: Např. návod k vyplňování daňového přiznání není úplně špatný, ale měl by ho vytvořit někdo, kdo ví o čem je řeč :-))Třeba já! ;-) . Škola, jak už napsal Komenský, je o tom, že se tu scházejí lidé, kteří něco vědí, a pak lidé, kteří to ještě nevědí a chtějí se to naučit od těch, kteří to vědí. Takhle si většina lidí představuje výukový proces a tak to také většinou funguje. Problém jsou "výukové materiály", jako učebnice atd. Ty většinou píšou lidé, kteří věci rozumí, aby se z nich učili jiní, kteří tomu ještě nerozumí a chtějí to pochopit. A tady už je problémů víc. Jednak je nás zatím málo a prostě není moc lidí s dostatkem času, kteří něco doopravdy umí a chtěli by o tom psát výukové materiály.
A další problém je v tom, že učitelé mají někdy tu vadu, že to, o čem píšou, jim připadá jasné a jim naopak přijde obtížné vcítit se do uvažování někoho, komu to jasné není. Těžko rozpomenou se pravdivě na dobu, kdy byl učitel také hloupým žáčkem. Takže to, co tu děláme, je taková trochu znouzectnost. Když něco potřebujeme nastudovat a nemáme po ruce učitele, tak se do toho pustíme sami a hledáme si informace, kde se dá. A o těch svých úspěších a neúspěších pak poctivě referujeme. A třeba se najde někdo, kdo tomu rozumí a občas nám řekne, když něco děláme blbě. Má to tu výhodu, že to nutí studenty být aktivní a nejen sedět a čučet a přelouskávat něco, co nám předžvýkal někdo jiný. Já si myslím, že v tom je i určitá budoucnost celého našeho školství, přivádět studenty k samostatné a aktivní práci, než jen louskat učebnice a skripta. Tak mi přijde, že právě v tomhledom by mohla být Wikiverzita tím pokrokovým elementem v celém školství. Že výukové programy nejsou záležitostí jen učitelů, ale že budou vznikat ve spolupráci učitelů a žáků. A co se týče e-learningu, tak tady mám ten dojem, že právě princip wiki v tomhle ohledu pružnější než systémy, orientované primárně na výku, jako je třeba moodle, takže právě v tomhle vidím naši konkurtenční výhodu :-)
Ale pokud nám chceš napsat učebnici o daních a účetnictví, tak do hurá toho! :-) --Kychot 07:53, 12 May 2008 (UTC)[reply]
A já se jí budu příště zběsile dotazovat co je co. Dyť my všichni říkali DP je jednoduché. Máš tam nápovědu, kde je všechno jasně napsané. To možná je, ale jak jsem to dělal poprvé, tak to byl samý terminus technicus, až se mi z toho zatočila hlava a měl jsem v tom pěkný bordel.--Juan 08:34, 12 May 2008 (UTC)[reply]

No ono s daněmi je to složité a to proto, že se u nás neustále mění daňový zákon. Takže milý Juane, i to málo, co jsi letos při vyplňování DP pochytil Ti v příštím roce bude k ničemu, neb už je schválena novelizace a příští DP, které budeme vyplňovat v roce 2009 už bude zase úplě jiné. Tralala :-)) Takže v tuto chvíli mohu sloužit pouze v případě, kdyby snad někdo potřeboval píchnout s DPH. --Bey 14:31, 12 May 2008 (UTC)[reply]

Já jsem ještě uvažovala o té daňové kuchařce. A je fakt, co napsal Kychot. Když takový návod píše někdo, komu je to jasné, zdaleka to neznamená, že to pak musí být jasné tomu, co mu to není jasné :-)) Takže tento projekt by měli každopádně vytvářet minimálně dvě osoby. Jedna co ví a druhá co naopak neví nic. Pak si myslím že by mohlo vzniknout užitečné dílo. --Bey 05:55, 13 May 2008 (UTC)[reply]

Ano, týmovou práci oceníme.--Juan 07:12, 13 May 2008 (UTC)[reply]

Přejmenování[edit]

Ahoj, přejmenoval jsem ti sen z 2008-04-19. Je to tak dobré, nebo to mám vrátit zpět?--Juan 06:53, 20 May 2008 (UTC)[reply]

Jo, je to OK. Já jak se mi minule ty sny pak někam zatoulaly, tak už se mi do toho moc nechtělo šťourat, jinak bych ho taky pojmenovala. Takže dík :-) --Bey 08:43, 20 May 2008 (UTC)[reply]

Tak když už jsme u té výuky na Wikiverzitě, mohli bychom pokročit o pár fíglů. Jeden fígl, jak si asi možná už všimla, je v tom, že když s někým diskutuješ a na něco odpovídáš, tak je pro přehlednost dobrý ty svoje odpovědi začínat dvojtečkou na prázdným řádku. Projeví se to tak, že pak celý ten následující odstavec je odsazený doprava (jakoby za tabelátorem), někde, třeba zrovna na naší Wikiverzitě, je to navíc ještě nastavené tak, že je pak v obdélníčku s jiným odstínem modré. --Kychot 10:53, 20 May 2008 (UTC)[reply]

Dobrý. Tak když už jsme u té výuky, tak by jsi mi mohl prozradit, jak například děláš to, že se Ti v textu objeví odkaz.Myšleno věta či slovo, které jdou proklinout a vedou někam dál --Bey 14:49, 20 May 2008 (UTC)[reply]
To je jednoduchý Bey. Prostě, když chci odkázat, tak to co budu odkazovat vložím do dvou granatých závorek: [[]]. Dělá se to tak, že když píšes, tak myší označíš to slovo a klikneš na tohle tlačítko: . No a ono se ti to označí. Vezměme příklad: Kychot je velký bojovník! Po označení: [[Kychot]] je velký bojovník! Výsledek: Kychot je velký bojovník! --Juan 15:40, 20 May 2008 (UTC)[reply]
Dobrý, ale to si otevřu další čistý list. To se může hodit k dalším doplňkovým tématům. Ale co když chci poukázat na již existující text v nějaké jiné složce? Tam se přece musí nějak zadat cesta k té určité části, kterou chci aby se po prokliknutí zobrazila. Teď nevím, jestli to píšu dost srozumitelně. --Bey 06:09, 21 May 2008 (UTC)[reply]
No, to je taky jednoduchý. Vycházejme z odkazu Kychot (v kódu to vypadá takhle: [[Kychot]]). Aby to někam odkazovalo, musíš vědět, jak se ve skutečnosti jmenuje stránka na kterou chceš odkázat. Takže v tomhle případě je to osobní stránka uživatele a ta se jmenuje "user:Kychot", čili napíši [[user:kychot|kychot]] a ve výsledku: kychot. Čili vždy je třeba uvést přené jméno stránky a pokud nechceš psát větu: User:Kychot je bojovní! (v kódu: ''[[User:Kychot]] je bojovní!'') tak můžeš napsat Kychot je bojovník! (a v kódu to vypadá: ''[[user:Kychot|Kychot]] je bojovník!'' - všimni si, že text v kurzívě se dělá tak, že jsou z obbou stran takové dvě čárky, k tomu slouží tlačítko: ).--Juan 06:50, 21 May 2008 (UTC)[reply]
Milá Bey, text „Peníze 2008-05-19“, sis uložila na stránku: Peníze 2008-05-19 nikoliv na stránku Sny:Databáze/Bey/Peníze 2008-05-19. Proto zákonitě toto nefunguje: Sny:Databáze/Bey/Peníze 2008-05-19 a toto ano Peníze 2008-05-19. Stránky nemožno přejmenovávat přímo při editaci - k tomu slouží nástro přesunout/move, který se nachází v horní liště.--Juan 10:13, 21 May 2008 (UTC)[reply]
Takže nikoli celá cesta, ale jen cíl. No to už by se dalo pochopit. Já si tu s tím hraju a málem jsem přišla pozdě do školky :-) --Bey 10:17, 21 May 2008 (UTC)[reply]
No já bych neřek, že tady můžeme mluvit o nějaké cestě. Název stránky je: Peníze 2008-05-19 a link na to je: http://beta.wikiversity.org/wiki/Pen%C3%ADze_2008-05-19. Pokud změním kategorii, tak se mi ta tvá domělá cesta hned změní. Je třeba si uvědomit, že systém kategorií nevypadá, jako systém adresářů v počítači, ale jako podhoubí - to znamená, že se o cestě opravdu hovořit nedá.--Juan 10:29, 21 May 2008 (UTC)[reply]
No, to bude to co mě na tom mate. --Bey 10:54, 21 May 2008 (UTC)[reply]
Tady je to svým způsobem jednodušší, o žádné cesty se starat nemusíš. V podstatě jediné, co ti stačí, je přesný název článku či stránky (který se ti zobrazuje velkými písmeny vždycky na začátku každé stránky). Takže když na začátku např. této stránky čteš User talk:Bey a chceš na tuhletu stránku odkázat odkudkoli, tak to prostě dáš do dvojitých hranatých závorek a výsledek je User talk:Bey a to je celé kouzlo. Zrovna tady to "jako na potvoru" nefunguje, protože to by stránka ukazovala sama na sebe a to si někdo myslel, že je blbost, tak to nastavil tak, že to znefunkčnil. A pokuď chceš ukázat ne na začátek, ale doprostřed stránky, třeba na tuhle část Přejmenování, tak to připojíš za kriminál a je to: User talk:Bey#Přejmenování. A to už náhodou funguje i na té stránce samé :-)
Takováhle a další kouzla se pak můžeš učit furt dál a dál, podle chuti. Co nebudeš zrovna znát, to tě nemusí moc trápit. A pokud by přece jen trápilo, tak si o volných chvílích můžeš číst třeba nápovědu na Wikipedii: wikipedia:cs:Nápověda:Jak editovat stránku. Ta Wikipedie běží v podstatě na stejném stroji jako naše Wikiverzita, některé věci mohou být nastavené trochu jinak a pak mohou i trochu jinak fungovat (třeba zrovna ty krásné modré obdélníčky v diskusích jako my tam oni nemají), ale jinak všechny tyhle základy fungují v podstatě stejně. --Kychot 13:51, 21 May 2008 (UTC)[reply]

Jak se to dělá?[edit]

Obvyklá odpověď na častou otázku: "Jak se to dělá?" Koukám na Wiki na nějakou stránku a zajímalo by mě, jak to ten člověk udělal, že tadyto má takový a pak zase onaký a tohleto se mu zobrazuje takhle a odtud se to dá prokliknout zase jinam. Není nic jednoduššího, kliknout si na záložku "editovat", jako bych mu to chtěl změnit. No samozřejmě pokud nevím co a jak, tak mu na tom nic neměním, prostě jen koukám a zírám na ten jeho zdrojový text a zvláště si všímám všech podezřelých hranatých závorek, svislítek, dvojteček, apostrofů, ampersandů a dalších takových potvor, které často mají tady ve Wiki nějaký zvláštní význam. A pak si to uděláš na stránku, kterou vytváříš, taky tak a zjistíš, jestli ti to taky tak funguje či nic :-) (A nakonec z té "cizí" stránky jednodušše vycouváš šipkou Back na svém browseru, pokud na ní nic měnit nechceš a jen ses chtěla kouknout.)

Já to dělám celou dobu takhle, a o nějakých tlačítkách, o kterých se zmiňuje Juan, ani nemám tušení, že nějkde nějaká jsou. Mně se tu nikde nic takového nezobrazuje. Asi bych si to musel někde nastavit, aby se zobrazovalo. Ale nějak mi to neschází, tak to ani neřeším. Ale ty si to dělej, jak to bude vyhovovat zase tobě. Dělat se to dá všelijak :-) --Kychot 13:29, 21 May 2008 (UTC)[reply]

Jenom dodám, že tlačítka jsou defaultní a to, že je Kychot vysál luxem, ještě neznamená, že je tam Bey nemá.--Juan 13:33, 21 May 2008 (UTC)[reply]
Já tlačítka mám a už jsem si i všimla, že po jejich stisknutí vždycky naskočí něco, co se jim vůbec nepodobá :-)) Takže taky spíš zkoumám kdo co jak vytvořil a tak. --Bey 05:11, 22 May 2008 (UTC)[reply]

Pár informací[edit]

Ahoj, mám pro tebe pár informací. Tak jednak už mám svojí doménu: cs.wikiversity.org. To znamená, kdyby ti začali mizet stránky tak chvíli vyčkej a po nějaké době je najdeš právě na té nové adrese. Druhá věc je, že Kychotovi ustříhli net a bude mu trvat tak tejden, než mu připojí nový.--Juan 10:47, 27 May 2008 (UTC)[reply]

OK :-) --Bey 13:49, 27 May 2008 (UTC)[reply]

Dobře, tak Ok to úplně není. Nejde se tam přihlásit. Musím si tam vytvořit nový účet a nebo to jen chvilku potrvá než si nás to tam přešoupne?

Ne musíš si tam sama založit nový účet, tedy se zaregistrovat a překopírovat si tam odsud co potřebuješ. Jinak by bylo dobré uvolnit své editace vložením této šablony do svého nového profilu:
Multi-licensed with all versions of the Creative Commons Attribution Share-Alike License
I agree to multi-license my text contributions for Czech Wikiversity projects here, unless otherwise stated, under the GFDL and the Creative Commons Attribution Share-Alike license version 1.0, version 2.0, version 2.5, version 3.0, and all future versions of the Creative Commons Attribution Share-Alike license. Please be aware that other contributors might not do the same, so if you want to use my contributions under the Creative Commons terms, please check the CC dual-license and Multi-licensing guides.

Upřesnění jak na to[edit]

Ahoj, před přesunem je třeba uvolnit naše díla pro nový projekt. Ten už existuje na cs.wikiversity.org. Je třeba si vložit na svojí stránku šablonu {{template:Uvolnenitextprispevku}}. Pokud ses někdy zapoměla přihlásit, tak je třeba je třeba uveřejnit, že daná IP adresa je tvoje a též vložit šablonu. Tuto informaci předat i dalším lidem. Jinak jsem vyrozuměl, že jmený prostror "user" se nebude přesouvat. Tudíž by bylo dobré si založit na naší doméně účet a všechny svoje stránky i substránky tam přesunout (při tom se musi dat pozor, jestli neobsahujou editace lidi, kteří ještě neuvolnili pod licenci CC).

Čili:

  • vlož si sem tohle {{template:Uvolnenitextprispevku}} a ulož to
  • předpokládám, že tohle je tvoje IP adresa: 89.24.4.17. Takže sem napiš: This is the IP adress of [[user:Bey]].--~~~~ (v tu chvíli nesmíš být přihlášená, prostě se v podpisu musí objevit to číslo). Pod to vlož opět {{template:Uvolnenitextprispevku}} a ulož¨
  • to samý bude třeba udělat i pro 85.70.185.4, tedy sem: user:85.70.185.4.
  • pak se zaregistruj sem: http://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Hlavn%C3%AD_strana
  • s přesunem tvých osobní stránek ti pak pomůžem

jasný? --Juan 10:06, 28 May 2008 (UTC)[reply]

Dík!--Juan 15:27, 28 May 2008 (UTC)[reply]
No nemáš za co, já děkuji, že máš se mnou trpělivost :-) --Bey 05:34, 29 May 2008 (UTC)[reply]

Levou půlku na jednu, pravou na druhou[edit]

Tak to jsem chtěl krátce opsat, jak se sedí na dvou židlích najednou :-)

Hezčí obrázek mě ale napadnul z různých westernových filmů, kdy (hrdina, padouch, rudoch, běloch, kdokoli) v trysku na svém koni chytá do lasa koně jiného a přeskakuje na něj a chňapá mu po uzdě, nepouštěje přitom otěže oře svého.

Tak tak nějak o podobně bychom si asi mohli přiblížit technický a morální stav našich dvou Wikiverzit - jedné právě vyklubané z inklubátoru na betě a druhé už na vlastní doméně cs.wikiversity.org.

Co chvíli můžeme sledovat, že nám pár stránek z bety zmizí a objeví se na naší doméně. Snahou nás slušně vychovaných uživatelů je pokud možno neztěžovat práci těch, kteří tento přesun zabazpečují, a zároveň neutuchat v tvořivé činnosti. Takže z toho vyplývahjí taková doporučení, že:

  1. Jde o to, abychom zbytečně nezvyšovali počet stránek na betě, protože tím bychom jen přidělávali další práci těm, kteří by tyto nově vzniklé stránky dříve nebo později museli přesouvat na naši doménu.
  2. Proto se snažíme se zakládat různé nové stránky přímo na nové doméně. (Jako jsem třeba neuměle založil stránku cs:Finance a tiše čekám, až se někdo znalý problematiky chytí :-) )
  3. Pokud potřebujeme editovat nějakou stránku na betě, tak to klidně uděláme. Editací se počet stránek nezvýší, tak zase tolik práce jiným nepřiděláme. Ale pokud možno se vyhneme tomu, abychom ke starým stránkám dodávali příliš velké objemy nového textu.
  4. Mírná komplikace vzniká s odkazy. Pokud chci udělat odkaz ze stránky na doméně cs.wikiversity.org na nějaký článek, který už existuje na betě, tak to udělám docela normálně, jako by tam už byl. S tím, že odkaz bude červený a začne fungovat až v okamžiku, kdy se dotyčná stránka přenese z bety na doménu cs. Asi nemá zpravidla cenu to nějak řešit násilně explicitním odkazem na betu.
  5. Pokud chci udělat odkaz z článku na betě na článek, který je na doméně cs, tak to můžu udělat stejně - s tím, že odkaz začne fungovat až poté, co se obě stránky potkají na nové doméně cs. Pokud mi ale přecijen záleží na tom, aby odkaz funkoval, tak na začátek odkazu přidám :cs:. Například sny: seznam mých snů je stále zde na betě na Sny: Databáze/Kychot. Ale když přidám do databáze nový sen, tak na něj udělám odkaz např. takhle: [[:cs:Sny: Databáze/Kychot/2008-06-10]], což pak funguje takhle: cs:Sny: Databáze/Kychot/2008-06-10. Zkrátka jsem udělal odkaz na článek na doméně cs.wikiversity.org, který ještě neexistuje. (Je to menší nedokonalost systému, že takový odkaz mi svítí modře, i když odkazovaná stránka ještě neexistuje.) Stránku s tímto odkazem (tj. databázi) si uložím a pak na odkaz kliknu - a hle, nabídne se mi vytvoření nového článku už na nové WIkiverzitě. Takže nový sen už nikdo nebude muset přesouvat z bety na novou doménu a až bude na doménu přesunuta i tato stránka se seznamem a i všechny staré sny, bude to fungovat i na nové doméně.
  6. Co se týče domácích stránek, ty zatím neřešíme. Až bude víceméně vše ostatní přesunuto, tak nějak vyřešíme i ty naše domácí stránky/
  7. Jasné?

Doufám, že ano, tak hurá do díla!

--Kychot 20:40, 11 June 2008 (UTC)[reply]

Mám pro Vás dobrou zprávu. Příští týden se otevřeme na nové doméně.--Juan 21:29, 11 June 2008 (UTC)[reply]
To jsem moc nepochopil, co myslíš tím "otevřeme"? Jako že už všechno z bety bude přesunuté nebo jak? --Kychot 08:21, 13 June 2008 (UTC)[reply]