دانشکده:بازی‌های فکری

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search
دانشکده بازی‌های فکری
به دانشکده بازی‌های فکری خوش آمدید؛ دانشکده بازی‌های فکری یکی از دانشکده‌های ویکی‌دانشگاه در زبان فارسی است؛ ویکی‌دانشگاه مرکزی با محتوای آزاد آموزشی از بنیاد ویکی‌مدیا است.
معرفی

بازی فکری یا ورزش فکری بازی‌ای است که بر اساس فکر و تمرکز انسان انجام می‌گیرد. علاوه بر بازی‌های تخته‌ای و ورق‌بازی، موارد دیگری همچون تندخوانی و برنامه‌نویسی رایانه‌ای نیز از جملهٔ بازی‌های فکری به شمار می‌روند.

بخش‌های دانشکده
الگوهای دانشکده
این کاربر عضوی از دانشکدهٔ بازی‌های فکری است.
برای افزودن الگوی بالا به صفحهٔ کاربری خود، این متن را کپی کنید: {{کاربر دانشکده بازی‌های فکری}}

کلاس‌های ویژهٔ دانشکده

شطرنج[edit]

تاریخچه[edit]

شطرنج مخترع خاصی ندارد.حداکثر سه هزار سال پیش ریشه های این بازی توسط هندیان ساخته شده و بعدها ایرانیان ساسانی آن را کامل کرده اند.سپس در دوره عباسیان و مغولها رواج بسیار یافته و به اروپا کشیده شد و اروپاییان و روسها آن را از یک بازی ساده تبدیل به نوعی ورزش ذهنی تبدیل کردند. شورویها بین دهه های پنجاه تا هفتاد برای شطرنج آمریکا رقیب سختی بودند.

جای ذکر دارد[edit]

شطرنج برخلاف بیشتر بازیهای فکری اصلا بر پایه شانس نیست بلکه فقط هوش است که حرف اول را میزند بنابرین شطرنج بیش از یک تفریح یک ورزش ذهنی میباشد و با بقیه بازیها فرق دارد و اندکی از سایر بازیهای فکری متمایز میباشد.

صفحه شطرنج[edit]

صفحه ای که بازی روی آن انجام میشود مربع شکل است . هشت طول دارد که به ترتیب الفبای انگلیسی A تا Gنامیده میشود و هشت عرض که از 1 تا 8 انگلیسی شماره گذاری شده اند.خطوط هم را قطع میکنند و 256 نقطه 256 خط و 64 مربع ایجاد میکنند.از این 64 مربع 32 تا سفید و 32 تا سیاه است هر مربع توسط چهار مربع که رنگ مخالف دارند در چهار جهت اصلی و چهار مربع که چهار رنگ موافق دارند در چهار جهت فرعی محاصره شده است .

همچنین ببینید
پروژه‌های ویکی‌مدیا

انبار ویکی‌مدیا
(تصاویر و پرونده‌های چندرسانه‌ای)
بازی‌های فکری


ویکی‌پدیا
(دانشنامه آزاد)
بازی‌های فکری

ویکی‌نسک
(متون و کتابچه راهنماهای آزاد)
بازی‌های فکری

ویکی‌نبشته
(متون پایه و مرجع آزاد)
بازی‌های فکری

ویکی‌گفتاورد
(مجموعه‌ای از نقل قول‌ها)
بازی‌های فکری

ویکی‌واژه
(فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه)
بازی‌های فکری

ویکی‌خبر
(مرجع خبری با محتوای آزاد)
بازی‌های فکری