دانشکده:علوم ورزشی

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search
Sports icon.png
دانشکده علوم ورزشی
Sports icon.png
به دانشکده علوم ورزشی خوش آمدید؛ دانشکده علوم ورزشی یکی از دانشکده‌های ویکی‌دانشگاه در زبان فارسی است؛ ویکی‌دانشگاه مرکزی با محتوای آزاد آموزشی از بنیاد ویکی‌مدیا است.
معرفی

علوم ورزش رشته‌ای است که کاربرد مبانی و روش‌های علمی با هدف بهبود کارایی ورزشی است. مطالعهٔ علوم ورزشی شامل حوزه‌های کاراندام‌شناسی، روان‌شناسی، کنترل حرکتی، و بیومکانیک می‌شود هرچند موضوعات دیگری چون تغذیه، رژیم غذایی، و فناوری ورزش را نیز شامل می‌شود.

بخش‌های دانشکده

مکمل های ورزشی رژیم غذایی مصرفی ورزشکاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تغذیه در طول تمرینات و حتی در طی دوره مسابقات به ورزشکار کمک می کند تا بتواند موفقیت های بیشتری کسب کند. در این مقاله از وردنگار به بررسی تغذیه مناسب ورزشکاران و مصرف درست از مکمل ورزشی پرداخته ایم.

توجه به دو سازه بسیار مهم است؛

۱- بیشتر ورزشکاران (به استثنای گیاه خواران) مقدار بیشتری پروتئین دریافت می کنند (بیش از ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن)

۲- مصرف پروتئین بیش تر، لزوما توده ی عضلانی بزرگ تر را موجب نخواهد شد، مگر اینکه دریافت کالری کل نیز افزایش یابد. در اصل، ورزشکاران باید برای حفظ وزن و توده ی عضلانی فعلی خود، کالری های کافی دریافت کنند. انرژی مورد نیاز برای عملکرد بهتر ورزشکاران و مصرف مکمل ورزشی

کربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی‌های سالم، سوخت مورد نیاز برای حفظ انرژی را فراهم می‌کنند. کربوهیدرات‌ها در تنظیم قند خون و سطح گلیکوژن در عضلات شما که برای جلوگیری از خستگی عضلانی ضروری است، نقش دارند.

در حالیکه نظارت بر مصرف چربی مهم است، اما محدود کردن شدید آن در رژیم غذایی‌ تان، عاقلانه نیست. چربی، اسیدهای چرب ضروری فراهم کرده و بدن شما از آن بعنوان یک منبع انرژی استفاده می‌کند، بخصوص اگر فعالیت شما بیش از یک ساعت طول بکشد.

به گفته دکتر جنیفر اندرسون، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه ایالتی کلرادو، در واقع چربی می‌تواند تا ۷۵ درصد از انرژی که ورزشکاران استقامتی برای عملکرد هوازی طولانی مدت نیاز دارند را تامین کند. پروتئین هم به ساخت بافت جدید کمک می‌کند و همچنین بعنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در تمرینات مقاومتی شرکت می‌کنید، نیاز شما به پروتئین بیشتر خواهد بود.

الگوهای دانشکده
Sports icon.png این کاربر عضوی از دانشکدهٔ علوم ورزشی است.
برای افزودن الگوی بالا به صفحهٔ کاربری خود، این متن را کپی کنید: {{کاربر دانشکده علوم ورزشی}}

همچنین ببینید
پروژه‌های ویکی‌مدیا
Commons-logo.svg

انبار ویکی‌مدیا
(تصاویر و پرونده‌های چندرسانه‌ای)
علوم ورزشی


Wikipedia-logo-v2.svg

ویکی‌پدیا
(دانشنامه آزاد)
علوم ورزشی

Wikibooks-logo.svg

ویکی‌نسک
(متون و کتابچه راهنماهای آزاد)
علوم ورزشی

Wikisource-logo.svg

ویکی‌نبشته
(متون پایه و مرجع آزاد)
علوم ورزشی

Wikiquote-logo.svg

ویکی‌گفتاورد
(مجموعه‌ای از نقل قول‌ها)
علوم ورزشی

Wiktionary-logo.svg

ویکی‌واژه
(فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه)
علوم ورزشی

Wikinews-logo.svg

ویکی‌خبر
(مرجع خبری با محتوای آزاد)
علوم ورزشی