ویکی‌دانشگاه:بارگذاری تصویر

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

ویکی‌دانشگاه به کاربران این اجازه را می‌دهد که انواعی از پرونده‌ها (فایل‌ها) از قبیل تصویرها، فایل‌های متنی، یا فایل‌های صوتی را در ویکی‌دانشگاه بارگذاری کنند، و از آن‌ها جهت پربارترشدن مقاله های ویکی‌دانشگاه استفاده کنند. به طور کلی، برای بارگذاری چنین پرونده‌هایی باید ابتدا به ویژه:بارگذاری پرونده بروید، و با وارد کردن اطلاعات در فرم موجود در آن صفحه، فایل را پیوست و بارگذاری کنید. در این صفحه گام هایی که باید در این مسیر بردارید به تفصیل توضیح داده می‌شود.

مراحل بارگذاری پرونده‌ها[edit]

تعیین وضعیت حق نشر[edit]

شما فقط مجاز به بارگذاری پرونده‌هایی در ویکی‌دانشگاه هستید که از نظر حق نشر، انتشار آن‌ها در ویکی‌دانشگاه ایراد قانونی نداشته باشد. برای نشان دادن وضعیت حق نشر پرونده‌ای که بارگذاری می‌کنید، در زمان بارگذاری آن باید از برچسب مناسب استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر شما خودتان سازندهٔ اصلی یک تصویر هستید، و می‌خواهید آن را مطابق با مجوز گنو در ویکی‌دانشگاه بارگذاری کنید، می‌توانید از برچسب Template:الگوی استفاده کنید. (برچسب را باید در قسمت خلاصه در فرم تایپ کنید.)

در مورد تصاویر، گاهی بدون این که اصل تصویر به صورت مالکیت عمومی قابل استفاده باشد، می‌توان از آن مطابق با قانون استفاده منصفانه نسخه‌ای در ویکی‌دانشگاه بارگذاری کرد. در این شرایط باید دقیقاً مشخص کنید که طبق کدام‌یک از بندهای قانون فوق، این پرونده مجاز به بارگذاری در ویکی‌دانشگاه است.

روند بارگذاری[edit]

  1. در سمت راست صفحه در بخش جعبه ابزار بر روی گزینه «بارگذاری پرونده» کلیک کنید.
  2. روی دکمهٔ Browse‌ کلیک کنید، و فایل مورد نظرتان را در حافظه کامپیوتر مشخص کنید.
  3. وقتی تصویر یا فایل صوتی مورد نظر کاملاً بارگذاری شد (مدت زمان لازم بر حسب اندازهٔ پرونده و سرعت دسترسی شما به اینترنت فرق خواهد داشت)، شما به طور خودکار به صفحهٔ عکس ارجاع داده می‌شوید. بر حسب نیاز، این صفحه را ویرایش کنید و برچسب حق تکثیر و توضیحات لازم را اضافه کنید.

دقت کنید که اگر جزئیات کافی که در صفحهٔ بارگذاری پرونده مشخص نکنید، پرونده بارگذاری شده توسط شما به زودی پاک خواهد شد، و در صورتی که به این کار تداوم بدهید، ممکن است دسترسی شما به ویکی‌دانشگاه نیز برای مدتی قطع شود.


استاندارد تصاویر[edit]

تصاویر بارگذاری شده بر روی ویکی‌دانشگاه باید دارای حقوق تکثیر کاملا مشخص باشند.توجه کنید که بیشتر تصاویر یافت شده روی اینترنت مناسب بارکردن به ویکی‌دانشگاه نیستند.بنابراین وقتی می‌بنید مقاله‌ای دارای تصویر نیست سعی کنید ابتدا ویکی‌انبار را کاملا جستجو کنید.اگر تصویر نیافتید و با حقوق تکثیر کاملا آشنا نیستید لطفا در اینجا درخواست کنید تا دوستان دیگر که آشنایی بیشتری دارند تصاویری را برایتان بیابند. بیاد داشته تصاویری که حقوق تکثیر آنها به دقت مشخص نباشد به سرعت حذف خواهند شد.

استفاده از Template:الگوی در بارگذاری تصاویر اجباری است گرچه تصاویری که بدون این الگو بار بشوند حذف سریع نمی‌شوند اما معمولا بعد از یک اخطار نهایتا بعد از ۲ هفته حذف خواهند شد.

پرونده‌های بارگذاری شده[edit]

اگر می‌خواهید که به فهرستی از پرونده‌هایی که تا اکنون بارگذاری شده‌اند دسترسی پیدا کنید، این جا کلیک کنید. به علاوه می‌توانید که در بین تصاویر به دنبال تصویری بگردید که کلمهٔ کلیدی مورد نظر شما در نام یا توضیحات آن به کار رفته‌است. برای این کار باید از امکانات جستجو در ویکی‌دانشگاه بهره بگیرید. هم‌چنین می‌توانید از دیگر کاربران برای یافتن تصویر مورد علاقه خود کمک بگیرید. برای این کار کافیست درخواست خود را در «ویکی‌دانشگاه:درخواست تصویر» مطرح کنید.

بارگذاری در چند ویکی[edit]

به جای این که یک تصویر که در چند ویکی از ویکی‌دانشگاه کاربرد دارد، در تک تک آن‌ها بارگذاری شود، می‌توان تصویر را در ویکی‌انبار بارگذاری کرد تا از تمام ویکی‌ها قابل استفاده باشد.

رده:خودآموز ویکی‌دانشگاه