Mars

From Wikiversity
(Redirected from Czerwona planeta)
Oto ja, Mars, chcecie polecieć? ;-D
Ziemia vs Mars
Fobos/Phobos po lewej - Deimos po prawej

Mars to czwarta planeta od Słońca. Sąsiaduje z Ziemią i pasem planetoid.

Pochodzenie nazwy[edit]

Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga wojny Marsa. Tej planecie nadano właśnie nazwę tego boga, ponieważ Mars jest czerwony, a to im kojarzyło się z wojną. Myślę, że Wam też :)

Co tam jest?[edit]

Przede wszystkim znajdują się tam: największa (jak dotąd) góra i wulkan w Układzie Słonecznym oraz największy kanion. Oprócz tego mamy tam wiele innych skał, gór, kanionów i wiele innych obiektów geograficznych.

Życie na Marsie[edit]

Witam, to ja, Marsjańska Twarz ;O
H.G Wells i ilustracja napadu Marsjanów
                     Kiedyś pojawi się o tym osobny artykuł

Powiem Wam o tym krótko. Wielokrotnie do internetu trafiają teorie spiskowe dot. życia na Marsie. Np. kanały marsjańskie okazały się jedynie złudzeniem optycznym. Tzw. Marsjańska Twarz okazała się jedynie formacją skalną. Jest też wiele innych teorii spiskowych o ew. życiu, mogą one zostać potwierdzone.

Misje na Marsa[edit]

Pierwszy przelot niedaleko Marsa wykonała sonda Mariner 4. Po raz pierwszy na Marsie wylądowała sonda o bardzo kreatywnej nazwie, czyli Mars 3. Dalej wielokrotnie różne sondy lądowały na Marsie. Obecnie przygotowywany jest projekt do lotu na Marsa z ludźmi.

Księżyce[edit]

Mars ma dwa małe, skaliste księżyce. Nazywają się Phobos i Deimos. Mogą być przechwyconymi planetoidami. Tam też lądowały sondy.

Inne nazwy[edit]

Mars jest zwany czerwoną planetą, a więc jak wpiszecie tą nazwę, traficie tutaj ;).

Wszystkie uwagi i zatrzeżenia kierujemy na stronę dyskusji.