Nintendo Wii

From Wikiversity

Wii[1] on Nintendo poolt toodetud mängukonsool. Kuna tegu on seitsmenda põlvkonna konsooliga, on tema peamisteks turukonkurentideks Xbox 360 (Microsoft) ning Playstation 3 (Sony). Hetkel on Wii näol tegu enimostetud seitsmenda generatsiooni konsooliga, edendades kõiki oma põhikonkurente[2].

Wii põhitunnuseks on tema traadita liikumistundlik juhtpult (Wii Remote), mis kasutab suunamisseadet ning liikumisandureid kolmedimensioonilises ruumis. Teine Wiile omane tunnus on WiiConnect24[3], mille abil saab konsool Interneti teel vastu võtta sõnumeid ning uuendusi isegi voolusäästlikul režiimil olles.

Kujunduselt on Wii saanud enim mõjutusi Nintendo kaasaskantavast mängukonsoolist Nintendo DS. Konsooli kujundamisel lähtuti põhimõttest, et tegu peab olema odava ning väikese taskukohase mängumasinaga. Tegu on Nintendo viienda kodukonsooliga, mis on otseseks järglaseks Nintendo Gamecube nimelisele konsoolile, mistõttu saab Wii peal mängida ka kõiki Gamecubele mõeldud mänge.

Võimalused[edit]

Wii menüü[edit]

Kogu Nintendo Wii tegevus toimub läbi Wii Menu e. menüü[4]. Wii menüü (Wii Menu) võimaldab kasutajal liikuda erinevatel "kanalitel", kasutamaks erinevaid Wii funktsioone. Kogu Wii menüü kujundus on koostatud sarnaselt telekanalitele, kanalite vahel navigeerimine toimub puldi abil. Osad kanalid, näiteks Wii Shop ning Wii News, nõuavad ligipääsu Internetile. Wii põhivarustuses on hetkel seitse põhikanalit ning sellele lisaks on 20 allalaetavat või ostetavat (eriotstarvelist kanalit).

Põhikanalid[edit]

Plaadi- e. kettakanal[edit]

Plaadikanal on üks algehituses olnud kanaleid, mis võimaldab kasutajatele ligipääsu Wiile ning Gamecubele mõeldud mängudele. Wiile mõeldud mängude puhul hakkab mängude nimistus teatud mängu valides taustal jooksma sellele konkreetsele mängule iseloomulik tutvustas video- ja/või heliklipp. Gamecube mängude puhul kuvatakse vaid Gamecube logo ning käivitusmeloodia, kuna viimase konsooli mängudel puudub audiovisuaalne tutvustus.

Wii mängud on sarnaselt DVD-filmidele regioonipõhised. Teatud uuemad mängud nõuavad ka konsoolitarkvara uuendamist enne mängima hakkamist.

Wii Shop e. poekanal[edit]

Poekanal võimaldab kasutajatel alla laadida mänge ning tarkvara, lunastades neid punktide eest. Punkte (e. Wii points/Nintendo Points) saab kasutaja osta kas otse edasimüüjalt või läbi interneti krediitkaardi abil. Kuigi kanal ise on algusest peale kanalinimistus, siis võimalus teistele kasutajatele mänge ning tarkvara kingitusena osta loodi alles 2007. aasta detsembris.

Mii kanal[edit]

Mii kanal lubab vaatajatel luua endale personaalseid avatare (Miisid), valides mitmete erinevate näo- ning riideelementide vahel. Antud kanal avalikustati 2006. aasta septembris. Teatud mängud kasutavad ka mängijate poolt loodud Miisid avataritena mängudes endis. Kasutaja saab suhelda ka teiste Miidega, seda siis läbi WiiConnect24-a või transfeerides oma Mii enda konsoolilt teisele. Et viimast teha, tuleb oma Mii salvestada kasutajapulti ning seejärel sisestada ta teise konsooli. Kui üks pult suudab korraga endas hoida 10 Miid, siis üks konsool suudab hoida endas korraga 100 Miid[5].

Uudistekanal[edit]

Uudistekanal laseb kasutajatel läbi Interneti sirvida hetkel aktuaalseid uudiseid. Lisaks tekstile kujutab kanal uudiste kõrvale ka pilte. Uudistekanal e. News Channel loodi 2007. aasta alguses ning avalikustati Põhja-Ameerikas, Euroopas, Austraalias ning hiljem ka Aasias. Nintendo omab lepinguid igal kontinendil erineva uudisteagentuuriga, kes lepingujärgselt varustab Wiisid uudistega. Ameerika Ühendriikides on lepingupartneriks Associated Press, Kanadas Canadian Press, Jaapanis uudisteagentuur Goo ning Euroopas Agence France-Presse. Tänase seisuga pole uudistekanal integreeritud vaid Wiidesse, mis on suunatud Lõuna-Korea turule.

Ilmakanal[edit]

Ilmakanal e. Forecast Channel on olemuselt väga sarnane uudistekanalile. Läbi WiiConnect24-a laetakse alla ilmateated erinevatest kohtadest üle maailma. Kasutaja saab vaadata korraga kogu gloobust ning seal oma soovi järgi orienteeruda ning vaadata ilmatingimusi erinevates kohtades üle maailma. Teatud mängud kasutavad ilmakanalit oma kasuks, muutes mängus olevat ilma hetkeilma järgi kasutaja enda regioonis. Sarnaselt uudistekanalile, ei lisata ka ilmakanalit Wii konsoolidele, mis on suunatud Lõuna-Korea turule.

Fotokanal[edit]

Fotokanali abil saab sirvida kasutaja poolt loodud pilte ja videosid, mida saab konsooli paigutada kas SD-mälukaardilt või alla laadida e-postilt. Samuti võimaldab fotokanal luua esitlusi piltidest, paigutades taustale mängima kas kasutaja enda poolt soovitud MP3/MP4 formaadis faili või Wiisse endasse ettepaigutatud muusikafaili. Samuti on olemas pilditöötlusprogramm, millega saab oma fotodele teatud efekte lisada.

Wii + Internet Video Kanal[edit]

Antud kanal kuulub põhikanalite hulka alles 2008. aasta lõpust. Tegu on kanaliga, mis sisaldab vaid informatiivset videot, mis tutvustab Wii võimalus Internetis, õpetab lisakanaleid ja -tarkvara alla laadima ning WiFi abil mänge võrgus mängima. Tegu on ainsa kanaliga, mida on võimalik kasutajal ka kustutada, et vabastada mälumahtu.

Allalaetavad lisakanalid[edit]

Nintendo Wiile on olemas ka kanaleid, mis ei kuulu baasvarustusse, kuid mida saab alla laadida Internetist. Tegu pole määrava tähtsusega kanalitega, enamasti on tegu põhivarustusse kuuluvate kanalite edasiarenduste ja/või parandustega.

  • Virtuaalkonsooli kanalid
  • Internetikanal
  • Everybody Votes Channel
  • Check Mii Out Channel
  • Nintendo kanal
  • Fotokanal 1.1
  • WiiWare kanal
  • Television Friend Channel
  • Digicam Print Channel
  • Today & Tomorrow Channel
  • Wii My Room Channel
  • "Demae Channel
  • BBC iPlayer Channel
  • Netflix Channel
  • Homebrew Channel

Ostetavad lisakanalid[edit]

Ostetavad kanalid on kanalid, mis kaasnevad teatud akssessuaaride ning mängudega ning ei oma nendeväliselt mingit tähtsust konsoolile.

  • Wii Fit Channel
  • Mario Kart Channel
  • Jam with the Band Live Channel
  • Wii Speak Channel
  • Rabbids Channel

Raudvara[edit]

Wii on tänase päeva seisuga Nintendo väikseim mängukonsool. Konsool on 44 millimeetrit lai ning 157 millimeetrit kõrge. Massilt kaalub konsool kõigest 1,2 kilogrammi. Tegu on väikseima seitsmenda põlvkonna mängukonsooliga. Wiid saab paigutada nii vertikaal- kui ka horisontaalasendisse, esimese võimaluse jaoks on Wiil statiivalus.

Konsooli esiküljel asub illumineeritud plaadilugeja, mis aktsepteerib 12cm Wii optilisi plaate ning Nintendo Gamecube plaate[6]. Lugeja vilgatab lühidalt konsooli sisse lülitades siniselt ning siis kui WiiConnect24-a kaudu võetakse vastu uut infot. Peale 3.0 tarkvarauuendust pulseerib siniselt lugeja ka plaate sisestades ning neid eemaldades. Konsooli tagumisel küljel asuvad kaks USB porti. Esikatte eemaldamisel on võimalik leida esiküljelt ka SD-mälukaardipesa.

Wii ei toeta DVD-video/DVD-audio plaate. Kuigi 2006. aastal teatati, et aasta jooksul hakkavad Wiid toetama ka eelmainitud formaadis plaate, lükati see projekt edasi määramata tulevikku, kuna sooviti keskenduda konsooli muude osade arendamisele.

Mälu[edit]

Wii konsool sisaldab sisseehitatult 512Mb mälu[7]. Kuna Wii toetab ka SD kaarte, siis on võimalik lisada mälu, ostes suurema mälumahuga SD-kaarte.

Juhtpult[edit]

Juhtpult

Wii juhtpult (Wii Remote e. Wiimote) on peamine sisendseade konsoolis. Tegu on Wii kõige väljapaistvama elemendiga, kuna tegu on liigutustundliku puldiga. Liikumistundlikud andurid lasevad kasutajal suhelda konsooliga läbi žestide. Teine omane tunnus puldile on tema laiendusvõime. Puldile on võimalik lisada väga palju erinevaid aksessuaare, kujundades viimasest näiteks püssi või joysticki.

Tööpõhimõte[edit]

Juhtpult on võimeline tajuma liigutusi tänu liikumissensoritele. Samuti on pult võimeline tajuma ka kiirust, millega teda liigutatakse. Seda on ta võimeline tegema tänu ADXL330 tüüpi kiirendusanduritele. Lisaks on pulti paigaldatud ka PixArti optiline sensor, mis võimaldab puldil tuvastada, kuhu temaga antud hetkel suunatakse.

Erinevalt klassikalisest mängukonsoolipüssist (nt. mängus Duck-Hunt), mis orienteerub teleekraanilt tuleneva valguse järgi, orienteerub Wii juhtpult sensoririba järgi (mudel nr. RVL-014). See võimaldab pulti kasutada igal ekraanil, sõltumata selle suurusest (sellest tulenevalt on võimalik Wiid kasutada nii teleritel, arvutimonitoridel kui ka dataprojektoritel). 20 sentimeetri pikkune sensoririba kinnitatakse reeglina teleri/monitori kohale. Selliselt võimaldab ta pulti kasutada umbes 5 meetri raadiuses.

Kõlar[edit]

Juhtpulti on sisse ehitatud ka kõlar, mis võimaldab seda mitmetes mängudes eduka elemendina ära kasutada. Juhtpuldi kõlareid on kasutatud mängudes lihtsalt efekti lisamiseks, kuid osad mängud on seda ka kasutanud, imiteerides juhtpuldiga telefoni. Puldil asuvad kõlarit on ka võimalik välja lülitada.

Puldisisene mälu[edit]

Ka Wii juhtpult sisaldab väikest hulka sisemälu. Puldis asub 16 KiB (16 384Kb) EEPROM mälukiip, millest 6Kb on vabalt kasutatav mälu. Osa mälust saab kasutada oma avataride e. Miide salvestamiseks (üks pult on võimeline korraga hoiustama kuni 10 Miid). Samuti kasutavad ka osad mängud puldis asuvat mälu, lubades mängijal salvestada oma mänguprogressi puldile, mitte konsoolile või mälukaardile.

Energiallikas[edit]

Wii juhtpult kasutab kahte AA-tüüpi patareid energiaallikana, mis võimaldavad tal töötada umbes 25-60 tundi (esimesel juhul kasutades nii kiirendus- kui liikumissensoreid, teisel vaid kiirendusandurit). Kuigi ametlikke lisasid Wiile pole, asendamaks patareitoidet, on paljud kolmandad osapooled hakanud tootma Wii puldile sobivaid liitium-ioon (Li-On) või nikkel-kaadmium (NiCd) akusid.

Tehnilised andmed[edit]

Nintendo on Wii tehniliste andmete kohta väljastanud väga vähe informatsiooni. Kogu informatsioon Wii raudvaralisest sisust baseerub vaid lekkinud andmetel. Kui neid andmeid lugeda autentseteks, on Wii nõrgima raudvaraga seitsmenda põlvkonna mängukonsool.

Mälu[edit]

Wii sisaldab 88Mb peamälu, millest 24Mb on sisemine 1T-SRAM integreerituna graafikavõimenditesse ning 64Mb väline GDDR3 SDRAM. Wii on võimeline salvestama sisseehitatune 512Mb andmeid (NAND Flash mälu). Võimalik on sisaldada ka SD/SDHC mälukaarte, mis suurendavad salvestusmahtu 32Gb-ni. Sisestada on ka võimalik Gamecube mälukaarte, mis on vajalikud Gamecube-i mängude salvestuste hoiustamiseks.

Protsessorid[edit]

Wii kasutab protsessorina (CPU) PowerPC baasil loodud "Broadway" protsessorit (729MHz). Graafikakaardina (GPU) on kasutusel ATI loodud "Hollywood", võimsusega 243Mhz[8].

Pordid[edit]

Wii on võimeline korraga vastu võtma informatsiooni kuni kuueteistkümnest juhtpuldist. Samuti on konsoolil port, mis võimaldab sisestada Nintendo Gamecube kontrollereid. Kuna tegu on Gamecube-i otsese järeltulijaga, on võimalik sisestada ka Gamecube jaoks mõeldud mälukaarte. Lisaks sellele on mälumahu suurendamise eesmärgil võimalik sisestada SD/SDHC tüüpi mälukaarte (SDHC kaarte toetab Wii peale tarkvara uuendust ver. 4.0). Samuti on konsoolil traadita interneti vastuvõtja ning kaks USB 2.0 sisendauku. Wii juhtpuldil asub port, mille kaudu saab ühendada juhtpuldi külge erinevaid aksessuaare (relvad, joystick jm.).

Energiakulu[edit]

Wii tarbib sisselülitatuna keskmiselt 18 vatti energiat. Kui konsool on voolusäästlikul režiimil koos WiiConnect24-ga, on energiakulu 9,6 vatti, ilma selleta 1,3 vatti[9].

Viited[edit]

  1. [1], Nintendo Wii
  2. [2], Turustatistika
  3. [3], WiiConnect24
  4. [4], Channels
  5. [5], Mälu
  6. [6], Specs
  7. [7], St. Cap.
  8. [8], Protsessorid
  9. [9], Energiakulu