Wifi

From Wikiversity

Kaarel Elissaar

Definitsioon[edit]

Wi-Fi ehk Wireless Fidelity on populaarne juhtmevaba võrgu tehnoloogia, mis kasutab raadiolaineid, et edastada kiiret juhtmevaba internetti ja võrguühendust. Terminit Wi-Fi kasutatakse sageli IEEE 802.11 tehnoloogia sünonüümina, kuigi täpsemalt on Wi-Fi traadita arvutivõrguseadmeid tootvate firmade ühenduse Wi-Fi Alliance kaubamärk. Kui tootel on peale märgitud Wi-Fi kaubamärk, siis see tähendab seda, et tegemist on traadita kohtvõrgu (WLAN) klassi kuuluva seadmega, mis baseerub IEEE 802.11 tehnoloogial. Wi-Fi logo

Kasutamine[edit]

WiFi võimaldab WiFi-levialades samaaegselt ühenduda IEEE 802.11 seadmeid juhtmevabalt Internetti. Tänapäeval on nendeks seadmeteks paljud personaalarvutid, mängukonsoolid, nutitelefonid, printerid ning peaaegu kõik sülearvutitid ja pihuarvutid. Wi-Fi-t kasutab üle 700 miljoni inimese. Igal aastal toodetakse umbes 800 miljonit uut Wi-Fi seadet. Maailmas on üle 750.000 hotspoti ehk koha, kus on olemas Wi-Fi internetiühendus. Hotspot võib hõlmata ainult paari tuba või koguni mitme ruutkilomeetri suurust ala. Levi tugevus suuremal alal võib sõltuda mitmest kattuva leviga juurdepääsupunktist (Access Point).

Peale isikliku kasutamise kodudes ja kontorites leidub tasuta ja tasuliseid Wi-Fi levialasid ka avalikes kohtades. Organisatsioonid ja ettevõtted, näiteks lennujaamad, hotellid ja restoranid pakuvad tasuta hotspote klientide aitamiseks või meelitamiseks.

Ajalugu ja tehnoloogia[edit]

Kõik algas 1999. aasta oktoobris kui avalikustati IEEE standardi 802.11b protokoll, mis pakkus 5Mbit/s andmeedastuskiirust, mis toimis tõhusalt kuni 95 meetri kaugusele. Kuigi ühendus ei olnud piisavalt kiire kõigile, sai see peagi väga populaarseks tänu oma eelisele traadiga võrgu ees. Juunis 2003 hakkas levima 802.11g standard, millel oli suurendatud andmeedastuskiirust ning oli tagurpidi ühilduv, ehk uut riistvara sai kasutada ka vana riistvaraga. See tagas sujuva ülemineku uuele tehnoloogiale.

Kahjuks on Wi-Fi tehnoloogial ka omad miinused ja probleemid. Esiteks, see on tundlik erinevate seadete suhtes, mis toimivad sama sagedusega (2,4 GHz). Nendeks pahameelt pakkuvateks seadmeteks on näiteks mikrolaineahjud, bluetooth seadmed, mobiiltelefonid GPS navigaatorid ja ka beebimonitorid. Sellepärast mängurid eelistavad ikka kasutada traadiga ühendust. Õnneks tehnoloogia areneb edasi ja viimane standard - 802.11n - on jälle pikk samm edasi juhtmevaba internetiühenduse tehnoloogias.

File:Wifi-router.jpg
Tavaline Wi-Fi ruuter

Wi-Fi põlvkonnad[edit]

Wi-Fi Tehnoloogia Sagedus Maksimaalne andmeedastuskiirus
802.11a 5 GHz 54 Mbps
802.11b 2.4 GHz 11 Mbps
802.11g 2.4 GHz 54 Mbps
802.11n 2.4 GHz või 5 GHz 450 Mbps

Turvalisus[edit]

Kõige tavalisem juhtmevaba ühenduse krüpteeringu standard on WEP krüpteering, mis on osutunud kergesti häkitavaks, isegi kui seadistused on õigesti konfigureeritud. Aastal 2003 arendati välja Wi-Fi Protected Access ehk WPA ja WPA2 krüpteeringud, mille eesmärk oli Wi-Fi turvalisuse probleem lahendada. Turvalisuse tagamiseks tuleks uurida kas ruuteril on algseadistusena kaitse peal või mitte. Kasutaja saab ruuteri seadistusi tavaliselt muuta selles asuva graafilise liidese tarkvara kaudu.

Krüpteerimata Wi-Fi võrku ühendatud seadmete tegevust on võimalik jälgida ja andmeid salvestada, sealhulgas isiklikke andmeid ja paroole. Selle vastu aitab teist tüüpi kaitsemeetodite kasutamine, nagu näiteks virtuaalne privaatvõrk või Secure Hypertext Transfer Protocol (HTTPS) ja Transport Layer Security (TLS).

Riistvara[edit]

Juhtmevaba pöörduspunkt ehk Wireless Access Point (WAP) ühendab kohaliku traadita võrgu ja ülejäänud maailma. Kõige tavalisem Wi-Fi pöörduspunkt on Wi-Fi ruuter, mis ühendab endas tavalise ruuteri, millel on IP suunamine, NAT, DNS ja tulemüür ning peale selle ka veel Wi-Fi adapter.

Juhtmevaba adapter võimaldab ühendada seadmeid traadita võrku. Adapterid ühenduvad teiste seadmetega erinevate väliste või siseste ühenduste kaudu nagu PCI, miniPCI, USB, ExpressCard, Cardbus ja PC Card. 2010. aasta seisuga on peaaegu kõikidel uutel sülearvutitel sisseehitatud Wi-Fi adapter.

Viimasel ajal on palju populaarsust kogunud ka mobiilse Wi-Fi ehk MiFi seadmed. Need on Novatel Wireless-i poolt arendatud kompaktsed juhtmevabad ruuterid, mida kasutatakse mobiilsete Wi-Fi hotspot-idena. Ruuter ühendub tänu SIM-kaardile erinevatesse juhtmevaba telefoniandmeside võrkudesse nagu GPRS, 2G ja 3G ning edastab internetiühenduse Wi-Fi signaalina.

File:MiFi.jpg
Huawei MiFi ruuter

Kasutatud kirjandus[edit]

  1. http://et.wikipedia.org/wiki/WiFi
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi
  3. http://www.webopedia.com/TERM/W/Wi_Fi.html
  4. http://www.oppapers.com/essays/Wifi-History/115029
  5. http://www.wi-fi.org/discover_and_learn.php
  6. http://www.wilcorpinc.com/wifi_history.htm
  7. http://foorum.wifi.ee/
  8. http://somewifi.com/
  9. http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_access_point
  10. http://en.wikipedia.org/wiki/MiFi
  11. www.ezinearticles.com/?The-History-of-WiFi