Wikiversity:Administratoriai ir biurokratai
Administratoriai
[edit]Vikiversiteto administratoriai yra naudotojai/editoriai, turintys priėjimą prie ribotų MediaWiki softvero (software) funkcijų, reikalingų projekto veikimui. Tos funkcijos yra šios:
- puslapių užrakinimas (pavyzdžiui kilus ginčiams dėl turinio ar slopinant vandalizmą)
- puslapių trynimas (pavyzdžiui nebereikalingų, su klaidingu pavadinimu ar kitokių) arba puslapių versijų trynimas
- naudotojų/editorių blokavimas (pavyzdžiui vandalų, spamerių ar dėl kitų rimtų priežasčių)
- greitas keitimų anuliavimas (gražinimas į ankstesnę versiją (revertas) - naudojama vandalizmų atvejais)
- MediaWiki softvero (software) vaizdo bei pranešimų keitimai
Administratoriui, kuris per vienierius metus (12 mėn.) nepadarys jokio užfiksuoto keitimo, kuriam reikalingos administratoriaus teisės, gali būti administratoriaus teisės atimtos automatiškai. Administratoriaus teisės nesuteikia administratoriui jokias papildomas teises ar viršenybę atliekant eilinio editoriaus darbą (pavyzdžiui ginčiuose dėl puslapio turinio, balsuojant, siekiant konsensuso ir t.t.).
Pageidautina, kad projekte veiktų ne mažiau 2 administratorių. Nesant tokioms galimybėms, išimties tvarka gali bet koks vikiversiteto editorius paprašyti kuruojančio stjuardo (Meta:Stewards), kad atliktų reikalingus būtiniausius keitimus už nesantį (neveikiantį) administratoriu.
Biurokratai
[edit]Vikiversiteto biurokratai yra naudotojai/editoriai, gavusieji specialias technines teises:
- (remiantis atitinkamais sprendimais) pakelti pareigose kitus naudotojus į administratoriaus ar biurokrato lygį
- keisti naudotojų puslapių vardus
- įtraukti naudotoją, kuris tapo arbitražo nariu į atitinkamą naudotojų sąrašą ar jį iš sąrašo išbraukti, jei šis narystės neteko
- kitas teises, jei jos tapo aktualios (reikalingos), nurodytos atitinkame angliškame puslapyje apie biurokratus
Išrinktasis biurokratas gauna taip pat administratoriaus teises - bet tik tuo atveju, jei apie tai pranešė kandiduojant, o ir balsuojant (už biurokrato išrinkimą) dėl to nepareiškė prieštaravimus daugiau, kaip pusė teisėtai balsavusių.
Vikiversiteto projekte dėl įvairių priežasčių gali biurokrato ir nebūti. Tokiais atvejais išimties tvarka gali bet koks vikiversiteto editorius paprašyti kuruojančio stjuardo (Meta:Stewards), kad atliktų reikalingus būtiniausius keitimus už nesantį (neveikiantį) biurokratą.
Editorių su praplęstomis teisemis savybės
[edit]- yra mandagūs
- laikosi vikietiketo
- turi savo funkcijai reikalingas technines žinias ir gebėjimus ir žino, kaip dėl naujai iškilusių poreikių savo gebėjimus užtektinai greitai patobulinti (kartu nebūtinai yra "supermenas", savo trūkumus geba kompensuoti veiksmingu bendradarbiavimu su kitais, (labiau patyrusiais,) editoriais, kad ir iš kitų vikimedia projektų)
- žino ir laikosi vikiversiteto taisyklių papročių, kitų gairių, pastebi jųjų pasikeitimų bei vystymąsi
- veikia pagal vikiversiteto viziją
- suteiktas praplęstas teises nenaudoja savo tikslams/asmeniniams interesams pasiekti ar kitų editorių teisėtiems interesams pakenkti.
- yra paslaugūs: panaudoja savo praplėtas teises atlikti veiksmams, kuriuos kiti atlikti negali - jų naudai, pagal galimybes pataria kitiems
- yra principingas, nekeičia be reikalo savo "taktikos". Kartu yra ir lankstus; geba pripažinti savo klaidas, jei tokių padaręs, bei nevengia savo klaidas taisyti ar savo gebėjimus tobulinti
- yra skaidrus: savo veiksmus skaidriai, trumpai ir motyvuotai apibūdina (įskaitant editacijų istorijos slėpimus, apsisaugojant nuo neviešintinų detalių)
Editorių su praplęstomis teisemis kiekis projekte
[edit]Nedideliam, bet jau gerai veikiančiam projektui optimalus kiekis yra du administratoriai ir vienas biurokratas. Jei tarp administratorių pastebimas nuomonių skirtumas, geriau būtų trys administratoriai. Kai aktyvių editorių daugėja, su jų patrigubėjimu gali prireikti papildomo dar vieno administratoriaus.
Editorių su praplęstomis teisemis kadencija
[edit]Administratorių kadencija nedideliame projekte yra 3 metai, didesniame 2 metai; biurokratų atitinkamai 5 ir 3 metai. Pasibaigus kadencijai, editorius su praplęstomis teisemis turi arba siekti savo perrinkimo, arba savo praplęstų teisių atsisakyti apie tai informavus bendruomenę.