ویکی‌دانشگاه:پژوهش

From Wikiversity
This page is a translated version of the page Wikiversity:Research and the translation is 100% complete.

با بررسی اسناد منبع پروژهٔ ویکی‌دانشگاه می‌توان گسترش سیاست پژوهش، رهنمودها و اجتماع ویکی‌دانشگاه را آسان کرد.


۱

اسناد منبع

دو پیشنهاد برای پروژهٔ ویکی‌دانشگاه وجود داشت. پیشنهاد اصلی پروژه توسط هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا رد شد. دومین پروژه پیشنهادی ویکی‌دانشگاه تأیید شد.


از نخستین پیشنهاد پروژه

 • مأموریت: هدف از پروژه ویکی‌دانشگاه، که در نهایت در www.wikiversity.org ساکن خواهد شد، ساخت یک موسسه الکترونیکی یادگیری است که برای آزمایش محدودیت‌های مدل ویکی هم برای توسعه منابع یادگیری الکترونیکی و هم برای آموزش و انجام پژوهش‌ها و انتشار نتایج (در چارچوب سیاست‌گذاری توسعه داده‌شده توسط جامعه) مورد استفاده قرار می‌گیرد.


از دومین پیشنهاد پروژه

 • مأموریت: ... «رهنمودها در طی مرحلهٔ بتای توسعهٔ ویکی‌دانشگاه در میزبانی و پرورش پژوهش برپایهٔ منابع موجود در ویکی‌دانشگاه و دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا توسعه خواهند یافت».
 • پژوهش‌های ثانویه:
  • «ین گروه‌ها / انجمن‌ها میزهای کمک، تیم‌های راهنما، گروه‌های کوهورت و باشگاه‌های گفتگو خواهند بود - برنامه‌های کاربردی ممکن است در انجام پژوهش‌های برای ویکی‌پدیا باشند» ...
  • ... «ویکی‌دانشگاه به طور طبیعی پروژه‌های موجود ویکی‌مدیا را با فراهم کردن محیطی که «پژوهش‌های ثانویهٔ» علمی را پشتیبانی و تقویت می‌کند، تکمیل خواهد کرد.»
 • پژوهش‌های اصلی: «ویکی‌دانشگاه می‌تواند به عنوان مخزنی از پژوهش‌های انجام شده توسط شبکه تحقیق ویکی‌مدیا یا دیگر افراد درگیر پژوهش برپایهٔ ویکی عمل کند، و همچنین می‌تواند میزبان دادرسی‌های ویکی‌مانیا باشد. اینکه آیا ویکی‌دانشگاه علاوه بر پژوهش‌های ثانویه، هرگز میزبان پژوهش‌های اصلی خواهد بود یا خیر، موضوع بحث است (به صفحهٔ بحث پروژه مراجعه کنید) اگرچه پژوهش‌های اصلی می‌تواند برپایهٔ مواد موجود در ویکی‌دانشگاه انجام شود (مثلاً مطالب وابسته به جامعه‌شناسی پروژهٔ پژوهش پیمایشی را بر می‌انگیزد). رهنمودهایی برای پژوهش مناسب در طی مرحله بتای پروژه از طریق روند اجماع جامعه تهیه می‌شود و پس از شش ماه (توسط کمیتهٔ ویژهٔ پروژه‌ها) بررسی می‌شوند. الزامی برای 'تصویب' پژوهش اضافه شده به ویکی‌دانشگاه وجود ندارد - هرچند باید نوعی فرایند بررسی ایجاد شود که با مشکلات احتمالی مقابله کند.»


۲

نظرات در ویکی‌مانیا ۲۰۰۶

(منبع)

 • «..... ایده این جا این است که میزبان جوامع آموزشی نیز باشد، بنابراین افرادی که در واقع سعی در یادگیری دارند، در واقع مکانی برای آمدن و تعامل دارند و به یکدیگر کمک می‌کنند تا نحوه یادگیری چیزها را بیاموزند. ما همچنین میزبان و پرورش‌دهندهٔ پژوهش در مورد چگونگی استفاده موثرتر از این نوع موارد هستیم.»


۳

دستورالعمل‌های هیئت مدیره ۱۴ اوت ۲۰۰۶ (source، توسط عضو هیئت مدیره Anthere؛ منبع مشابه)

 • «..... باید رهنمودهایی *به‌ویژه* دربارهٔ پژوهش‌های مشترک، آماده شوند. ما امیدواریم که این رهنمودها تا حد امکان در سایت بتا (به‌ویژه در پژوهش‌های مشترک)توسعه یابند، به‌گونه‌ای که همهٔ زبان‌ها یک دارای هدف مشترک و چند قانون مشترک غیرقابل مذاکره باشند.» یادداشت ۱ را ببینید
 • «در پایان این دورهٔ ۶ ماهه [بتا]، پروژه مورد بازبینی قرار خواهد گرفت، به‌ویژه به این دلیل که موضوع پژوهش مشترک صلاحیت داشته باشد و در صورت امکان تعریف شود که آیا مرحله بتا به پایان رسیده است. بازبینی توسط Spc انجام می شود.» یادداشت ۲ را ببینید

۴

بحث‌های جدید

یادداشت‌ها

جستارهای وابسته

Wikiversity Policies Clockinwork
Research

Research Guidelines
Scope of Research
Review Board

This box: view  talk  edit
 • پژوهش ثانویه - با استفاده از روش بررسی ادبیات، در مورد یک موضوع تحقیق کنید.
 • پژوهش‌های اصلی - پژوهش‌های منتشر نشده در مورد یک موضوع با بررسی ادبیات و/یا روش‌هایی علاوه بر بررسی ادبیات.
 • گسترهٔ پژوهش - آیا ویکی‌دانشگاه باید انواع پژوهش‌ها، از جمله پژوهش‌های اصلی را مجاز بگذارد؟
 • رهنمودهای پژوهش - چه قوانینی نیازاست تا اطمینان حاصل شود که فقط فعالیت‌های پژوهشی علمی با کیفیت بالا انجام می‌شوند؟

پیوند به بیرون

 • هماهنگ کنندهٔ ارشد پژوهش‌ها برای مطالعهٔ محتوا، سازمان و جامعهٔ ویکی‌مدیا و اولین نقطه تماس برای هر کسی که می‌خواهد پروژه‌های پژوهشی جالب را دنبال کند.