СПОГАДИ ПРО НАУКОВЦЯ ТА УПРАВЛІНЦЯ

From Wikiversity

СПОГАДИ ПРО НАУКОВЦЯ ТА УПРАВЛІНЦЯ[edit]

Дуб Ярослав Іванович в 1973–1983 роках був завідувачем кафедри деталей машин Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорова— єдиного в Україні закладу вищої освіти, який готує фахівців з поліграфії. За свою історію вона випустила десятки тисяч висококваліфікованих спеціалістів, які сьогодні формують інформаційний простір держави, працюючи у видавництвах, друкарнях, засобах масової інформації, поліграфічних підприємствах, книгарнях, рекламних організаціях, машинобудівних підприємствах, науково-дослідних установах.

Дуб Ярослав Іванович був директором Українського науково-дослідного інституту поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка

Дуб Ярослав Іванович одна з видатних люди України та Львова і села Доброгостів. Доброгостів — село у Трускавецькій міській громаді Дрогобицького району Львівської області, що розташоване за 12 км на південний схід від Дрогобича. Назву виводять від слів «добре гостювати». За переказами, колись чумаки їздили по сіль аж до Криму і в дорозі зупинялись відпочити біля джерела в долішньому кінці, де згодом спорудили криницю. Звідти й почалось село. Казали: «Там добре гостити». З часом ці слова трансформувалася у назву села — Доброгостів.

Доброгостів має свій власний музей[edit]

Доброгостів виплекав мудрих, працьовитих господарів-хліборобів, котрі пам’ятають про своїх Героїв – захисників села, як і всіх тих видатних особистостей Доброгостова, живих і тих , що уже немає серед нас, але живуть їхні добрі діла. З високою шаною і любов*ю до них ті, що тут живуть і пам’ятають, яких вони батьків діти, своїми щирими стараннями й невтомною працею, примножили здобутки славних дідів і батьків – перетворили рідне село Доброгостів в коштовну перлину, в дорогоцінній оправі мальовничого Прикарпаття.

Однією з кафедр Української академіі друкарства факультету комп’ютерної поліграфічної інженерії УАД є кафедра інженерної механіки, яку у 1998 року створено на базі двох кафедр – кафедри деталей машин і кафедри нарисної геометрії та машинобудівного креслення. У серпні – вересні 1983 року кафедру було переведено в новий навчальний корпус по вул. Підголоско, 19. Кафедра, яка знаходиться в головному корпусі УАД, займає приміщення загальною площею 470 м2, де працюють три навчальні лабораторії (опору матеріалів, теорії машин і механізмів, деталей машин), зал курсового проектування, два кабінети з інженерної механіки та два комп’ютерних класи.У даний час викладачі кафедри забезпечують навчальний процес на двох факультетах – факультеті комп’ютерної поліграфічної інженерії та факультеті видавничо-поліграфічної, інформаційної технології денної та заочної форм навчання: нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка, нарисна геометрія та інженерна графіка, геометричне моделювання на ПЕОМ, теоретична механіка, прикладна механіка і основи проектування, опір матеріалів, теорія механізмів і машин, деталі машин і основи конструювання.За останні десятиліття на кафедрі захищено 15 кандидатських і дві докторські дисертації, видано низку монографій, посібників і методичних розробок. що дозволило досягти оптимального рівня методичного забезпечення дисциплін кафедри і впровадити рейтингову систему контролю знань студентів.В останні два десятиріччя з урахуванням сучасних тенденцій кафедра має значні досягнення в комп'ютеризації навчального процесу – широко впроваджуються новітні комп’ю¬терні технології у викладання навчальних дисциплін, зокрема, в курсове проектування механізмів і деталей машин, поглиблює підготовку бакалаврів з комп’ютерного моделювання. Для на кафедрі функціонують два сучасні комп’ютерні класи.Успішне застосування комп’ютерної техніки досягається відповідним програмним і методичним забезпеченням, розробленим, а також запозиченим. Широко використовується AutoCAD, яка впроваджена в навчальний процес для автоматизованого створення креслень і твердотільних моделей. На її основі створено пакети програм розрахунку і проектування деталей машин. Переважна більшість студентів для виконання розрахункової і графічної частини курсових проектів з деталей машин і ТММ використовує комп’ютерну техніку.У зв'язку з комп’ютеризацією дисциплін кафедри розширено й напрямки студентської наукової роботи. За її результатами студенти від кафедри з 1997 року стають постійними призерами зональних і всеукраїнських предметних олімпіад, студентських наукових конференцій та конкурсів.В останні роки кафедра стала стратегічним партнером всесвітньо відомої фірми AutoDesk, при кафедрі створено відповідний навчальний центр. Дякуючи цьому, студенти і викладачі можуть користуватися розробками AutoDesk.

Віхи історії кафедри[edit]

1946 – створено кафедру деталей машин 1946 – створено першу навчальну лабораторію опору матеріалів 1946 – першим деканом механічного факультету УПІ у м. Львові став доцент В.Г. Шпиця 1954 – 2006 – деканами механічного факультету в різні роки працювали: кандидати технічних наук доценти С.Г. Стельмащук (1985–1991), Д.В. Чабан (1991–2004) 1952–1973 – на посаді директора, а згодом ректора УПІ працював доцент В.Г. Шпиця 1957–1972 – кафедрою нарисної геометрії та машинобудівного креслення працював доцент В.М. Кох 1973–1983 – завідувачем кафедри деталей машин працював доцент Я.І. Дуб 1973–1979 – кафедрою нарисної геометрії та машинобудівного креслення завідував С.Г. Стельмащук 1983–1994 – завідувачем кафедри деталей машин працював доцент В.О. Лаптєв 1988 – до кафедри деталей машин приєднано кафедру нарисної геометрії та машино будівного креслення 1998 – кафедру деталей машин перейменовано на кафедру інженерної механіки 1998–1918 – кафедрою інженерної механіки завідував С.Г. Стельмащук 2018 – завідувачем кафедри інженерної механіки обрано М.Ф. Ясінського

Життєвий та творчий шлях Ярослава Івановича я сприйняв з вдячністю. Вшанвую світлу пам’ять українського вченого Ярослава Івановича, я працював з ним більше 20 років. Завершуючи ці спогади звертаюсь до студентів, аспірантів, наукових співробітників і хочу наголосити, що кращим вшануванням його світлої пам'яті українського вченого буде наша плідна праця на користь України.

Життєвий шлях Ярослава Івановича є яскравим прикладом самовідданої праці![edit]

Відійшов у вічність ЯРОСЛАВ ІВАНОВИЧ ДУБ ( 08.09.1935 - 2.02. 2024) - талановитий український вчений, механік-поліграфіст, педагог, громадський діяч. Народився у селі Доброгостові Дрогобицького повіту у сім'ї службовця. У 1959 р закінчив з відзнакою механічний ф-т УПІ ім. І.Федорова і деякий час займав відповідальні місця на роботі. У 1971 р захистив дисертацію, у 1973 - 1984 рр перебував на посаді зав. кафедрою деталей машин. У 1986 – 2003 рр – директор УНДІПП ім. Т. Г.Шевченка. Відкритий на добро християнин, патріот України. На всіх посадах заслужив повагу і вдячність наших людей, як міг, лагодив і закривав різні біди і проблеми. Привітний щирий і добрий, від нього завжди можна було чекати допомоги. Мав золоті руки - міг змусити ходити навіть старий зіпсований швейцарський годинник. Залишив після себе сина, двох доньок, трьох внучок і двох онуків… Щирі співчуття дружині Розалії, усім рідним і близьким. Прощай, наш дорогий друже і прости нам провини наші. Помолімося за упокій душі Ярослава у Царстві Небесному, там де праведні спочивають. Нехай назавжди залишиться і примножиться серед людей добра пам'ять про нього.

Для студентів та аспірантів . Основною метою є ознайомлення з основами проведення наукових досліджень. Огірко І.В.

Інтелектуальне колективне навчання