ویکی‌دانشگاه:خوش‌آمدید

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

خوش‌آمدید • خودآموز • کارت راهنما • پرسش‌های رایج • واژه‌نامه • راهنما • میز کمک • میز مرجع

رده:الگوهای FA ویکی‌دانشگاه دانشنامه‌ای است که با همکاری خوانندگانش نوشته می‌شود. این وب‌گاه ویکی است، یعنی هر کسی، از جمله خود شما می‌توانید با کلیک کردن روی پیوند ویرایش که در همهٔ مقالات می‌آید، آن را ویرایش کنید.

گشت و گذار در ویکی‌دانشگاه[edit]

ویکی‌دانشگاه اطلاعات زیادی دربارهٔ انواع و اقسام موضوعات دارد. برای آزمايش به صفحهٔ اصلی بروید، موضوعی که برایتان جذاب است را انتخاب و شروع به کندوکاو کنيد. در بالای هر صفحه نیز قسمتی برای جستجو وجود دارد تا بتوانید اطلاعات را به سرعت پیدا کنید.

اگر چیزی را خواندید و به‌واقع برایتان جالب بود، یادداشتی در قسمت صفحهٔ بحث‌ مقاله بنویسید. برای این کار اول پیوند بحث را انتخاب کنید (در نوار بالای صفحه به دنبال آن بگردید) تا به صفحهٔ بحث بروید. سپس ویرایش را در صفحهٔ بحث انتخاب کنید. آگاهی از نظر مثبت شما مایهٔ خوشحالی است.

اگر ما به موضوعی نپرداخته‌ایم یا برای پیدا کردن چیزی دردسر دارید، از میز کمک بپرسید یا موضوع را به فهرست مقالات درخواستی اضافه کنید.

رجوع شود به: ویکی‌دانشگاه:اکتشاف

ویرایش[edit]

هر کسی می‌تواند صفحات ویکی‌دانشگاه را ویرایش کند. (حتی این صفحه را!) کافی است پیوند ویرایش را در بالا یا پایین صفحه‌ای که فکر می‌کنید نیازمند ویرایش است انتخاب کنید. صلاحیت خاصی لازم نیست، حتی لازم نیست به سیستم وارد شوید. برای تمرین این کار، بدون ریسک خراب کردن یک مقالهٔ واقعی سری به صفحه تمرین بزنید. جایی که می‌توانید هر چقدر دلتان می‌خواهد تمرین ویرایش کنید. برای تمرین ویرایش یک صفحهٔ موجود مثل همین صفحه، آن را در «صفحه تمرین» کپی کنید. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، خودآموز ویکی‌دانشگاه را ببینید تا اطلاعات ضروری برای اعضای این پروژه را یاد بگیرید.

یک راه ساده برای کمک، استفاده از ویکی‌دانشگاه است، درست مانند هر دانشنامهٔ دیگر؛ با این تفاوت که هر وقت به ایرادی برخوردید -مثلاً به یک غلط املایی یا یک جملهٔ نامفهوم- پیوند «ویرایش این صفحه» را انتخاب کنید و درستش کنید. در ویرایش صفحه‌ها جسور باشید. هرگونه بهبودی را اعمال کنید. زیاد نگران اشتباه کردن نباشید. اشتباهات کوچک را همیشه می‌توانید بعدتر اصلاح کنید یا دیگران اصلاح کنند. شاید این مسأله کمی ترسناک به نظر برسد. برای توضیح دلیل عملی بودن این سیستم، پاسخ به پرسش‌های رایج را ببینید. ویکی‌دانشگاه با وجودِ داشتن تعداد زیادی مقاله، همچنان به خاطر اضافه شدن مقالات جدیدی که کسانی مثل شما می‌نویسند، در حال رشد است. شما می‌توانید مقاله‌ای تازه را شروع کنید یا یکی از مقالات موجود را انتخاب کرده، بخشی جدیدی به آن اضافه کنید.

بهتر است نگاهی به سیاست‌ها و توصیه‌های ما بیاندازید. به خصوص سیاست دیدگاه بی‌طرف که به این معناست که مقالات نباید جانبدارانه باشند و باید دیدگاه‌های مختلف دربارهٔ موضوع را منصفانه و دلسوزانه بیان کنند. اگر متوجه شدید که تغییرات شما را اصلاح یا حذف می‌کنند، برای پیدا کردن علت تاریخچهٔ صفحه، صفحهٔ بحث خودتان و صفحهٔ بحث مقاله را ببینید. تمام مشارکت‌ها در ویکی‌دانشگاه تحت اجازه‌نامهٔ مستندات آزاد گنو (GFDL) منتشر می‌شوند. این اجازه‌نامه قابلیت توزیع آزاد ویکی‌دانشگاه را برای همیشه تضمین می‌کند (برای اطلاع بیشتر ویکی‌دانشگاه:حقوق تکثیر را ببنید).

به ما بپيونديد[edit]

همه می‌توانند ویرایش کنند اما اگر می‌خواهید دائم ویرایش کنید، درست کردن حساب مزایایی دارد. اگر می‌خواهید عضو شوید برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.

مراجعات[edit]

اطلاعات عمومی و راهنماها[edit]

شهروندی در ویکی‌دانشگاه[edit]

گوشهٔ آموزشی[edit]

کندوکاوهای عمیق‌تر[edit]

جامعهٔ ویکی‌دانشگاه[edit]

Template:ویکی‌دانشگاه-ناقص