ویکی‌دانشگاه:ویکی‌دانشگاه چیست؟

From Wikiversity

ویکی‌دانشگاه جامعه‌ای برای یادگیری است[edit]

ویکی‌دانشگاه یک تلاش جمعی برای یادگیری و آسان‌سازی یادگیری دیگران است. شما می‌توانید از ویکی‌دانشگاه برای یافتن اطلاعات یا پرسیدن سوالات دربارهٔ موضوعی که می‌خواهید بیشتر درباره‌اش بدانید، استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از آن برای به‌اشتراک‌گذاری دانش دربارهٔ یک موضوع، و ایجاد مواد آموزشی حول آن دانش استفاده کنید.

یک تعریف ساده برای دانشگاه این است که جامعه‌ای برای آموزش و یادگیری است. یک تعریف ساده برای ویکی هم این است که ویکی نرم‌افزاری است که اجازهٔ ایجاد مشارکتی سندهای آنلاین را فراهم می‌کند. ویکی‌دانشگاه، فناوری و فرهنگ ویکی را با پروژه‌ها و جوامع آموزشی مختلف در هم می‌آمیزد.

پایین را ببینید تا دریابید چگونه می‌توانید به خودتان و دیگران کمک کنید یا به ما برای کمک به خودتان یاری رسانید.

ویکی‌دانشگاه برای یادگیری[edit]

در ویکی‌دانشگاه، شما می‌توانید مواد آموزشی را در همه نوع برای استفادهٔ شخصی به عنوان یک خودآموز بیابید. اگر نسبت به یادگیری در خصوص موضوعی علاقه‌مند هستید، مرور و کاوشی در محتوای ما داشته باشید تا ببینید آیا چیز به دردبخوری می‌توانید پیدا کنید. همچنین خوب است اگر دربارهٔ موادی که استفاده می‌کنید نظر دهید تا ما بتوانیم منابعمان را بهبود بخشیم.

همچنین اگر می‌خواهید تا با دیگر افرادی که به موضوع شما علاقه‌مند هستید ملاقات کنید، می‌توانید به جامعهٔ آموزشی اختصاص‌داده‌شده به آن موضوع بپیوندید (یا در صورت عدم وجود برای ایجاد آن اقدام کنید). بالاخره می‌توانید کسی را پیدا کنید که به شما در یادگیری کمک کند، یا شاید شما بخواهید به دیگری در خصوص دانسته‌هایتان کمک کنید.

لطفاً به ویکی‌دانشگاه برای گسترش پتانسیل آموزشی آن در صفحات آموزش و پروژه‌های آموزشی یاری رسانید.

ویکی‌دانشگاه برای آموزش[edit]

ویکی‌دانشگاه برای گردآوری طیف وسیعی از مواد آموزشی برای مقاصد مختلف طراحی شده است. این مواد نه فقط برای خودآموزی، بلکه برای استفاده در کلاس‌های درس نیز می‌باشند. آنچه که ما برای ارائهٔ آن می‌کوشیم راهیست برای جستجوی آسان محتویات، که بتوان آن را چاپ/ذخیره کرد و در کلاس استفاده کرد - به همراه یک طرح آموزشی که شما را درخصوص این مواد راهنمایی کند.

از آنجا که ویکی‌دانشگاه تازه شروع به کار کرده، به سختی می‌توان محتوای مفیدی را در اینجا یافت. ما واقعاً سپاسگذار می‌شویم اگر محتوایی داشته باشید که بخواهید آن را ارائه کنید، و شاید همراه با توضیح مختصری از اینکه با آن چه کرده‌اید و چطور به کارتان آمده‌است. بدین ترتیب، ما امیدواریم تا یک منبع زنده با کاربرد واقعی برای معلمان ایجاد کنیم که نه فقط در کلاس‌های درسشان، بلکه به‌عنوان جایی برای بهبود تمرین معلمی از طریق اشتراک مواد و تجربیات به کار آید.

لطفاً به ویکی‌دانشگاه برای توسعهٔ پتانسیل آموزشی آن در صفحات تحصیلی و آموزشی یاری رسانید.

ویکی‌دانشگاه برای پژوهش[edit]

ویکی‌دانشگاه نه تنها فضایی برای میزبانی پژوهش فراهم می‌کند، بلکه همچنین با ایجاد جوامع پژوهشی به سهولت پژوهش منجر می‌شود. لطفاً با افزودن ایده‌هایتان به ویکی‌دانشگاه:پژوهش به ویکی‌دانشگاه بدین منظور یاری رسانید.

‌ویکی‌دانشگاه برای خدمت‌رسانی[edit]

ویکی‌دانشگاه فرصت‌هایی را برای خدمت و توسعهٔ یادگیری در زمینه‌های مختلف فراهم می‌سازد. لطفاً با افزودن ایده‌هایتان به ویکی‌دانشگاه:خدمت‌رسانی بدین منظور یاری رسانید.

ویکی‌دانشگاه برای اشتراک‌گذاری منابع[edit]

اگر شما منابع آموزشی دارید که فکر می‌کنید می‌توانند مفید باشند، می‌توانید آن‌ها را به ویکی‌دانشگاه بیفزایید! یا، اگر ایده‌ای دارید که چگونه به فردی در زمینهٔ یادگیری موضوعی مشخص می‌تواند کمک کرد، از همین حالا می‌توانید شروع به توسعهٔ مواد آموزشی کنید. هرچند، اگر بیشتر با کتاب درسی تناسب دارد، می‌توانید آن را به ویکی‌نسک بیفزایید؛ اگر برای یک دانشنامه مناسب است آن را به ویکی‌پدیا بیفزایید. کتاب‌های درسی در ویکی‌نسک و منابع در جاهای دیگر اینترنت می‌توانند به عنوان منبعی در رئوس مطالب ویکی‌دانشگاه به کار روند و باید عمدتاً لینک‌دهی شوند تا آنکه در اینجا کپی شوند.

ویکی‌دانشگاه:مرور را برای پیوندها به بخش‌های مختلف موادمان ببینید. شما همچنین می‌توانید افزودن محتوا و قرارداد نام‌گذاری را بعنوان راهنمایی برای افزودن محتوا بخوانید.

ویکی‌دانشگاه برای اشتراک‌گذاری ایده‌ها[edit]

ویکی‌دانشگاه همچنین مکانی برای به‌اشتراک‌گذاری ایده‌ها - دربارهٔ اینکه چطور می‌توان آموزش داد، چطور می‌توان یاد گرفت، چه راه‌هایی خوبی برای سهولت یادگیری وجود دارند، چه چیزهایی در گذشته عمل کرده‌اند، و چه چیزهایی ناموفق بوده‌اند. امید آنست که ویکی‌دانشگاه (علاوه بر دیگر موارد) بتواند بستری برای معلمان و شاگردان به‌منظور شکل‌دهی به جوامع آموزشی باشد.

ویکی‌دانشگاه برای اشتراک جامعه[edit]

آنچنان که از مطالب بالا روشن است، ویکی‌دانشگاه محلی برای اشتراک جامعه است. امید آنست که ویکی‌دانشگاه نه تنها فضایی برای افراد به‌منظور شکل‌دهی به جوامع مختلف آموزشی و اکتشاف ارائه کند، بلکه محلی برای خدمت‌رسانی، یادگیری، و پژوهش نیز ارائه کند که بتوانند به شکلی معنی‌دار برای نفع افراد، جوامع بزرگتر، و جامعهٔ جهانی ما مفید باشند.

منابع[edit]

  • What is wikiversity?، مشارکت‌کنندگان ویکی‌دانشگاه انگلیسی، برداشت شده در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۱.