Viru pulm: Pillilugude algupära

From Wikiversity

RUUBEN KESLER 24.05.1878–17.07.1965

Ruuben Kesler (Kessler) sündis Jõhvi kihelkonnas ja vallas, Vasavere külas, Jõeleppe talus. Teda kutsuti ka Veski Ruubeniks, sest tal oli oma tuuleveski. Ruuben oli eeskujulik põllumees, tema kahe talu kartul, või ja kanamunad sobisid alati ka ekspordiks. Ta oli karsklane, armastas palju lugeda, oli oma õiglase meele ja majandamisoskustega küla autoriteediks. Laul ja pillimäng kuulusid lahutamatult Ruubeni ellu – teda kutsuti mängima pulmadesse ja pritsimaja pidudele, ta saatis koolilaste esinemisi, laulis koos naise Annaga laulukooris ja osales näitemängus.

August Pulst kirjutab oma mälestustes: Ruuben ütles: “Kui põllust aega saan, kohe pill kätte, teeb meele rõõmsaks ja keha kergeks!”

Lugusid õppis teistelt küla pillimeestelt – Jaak Koolerilt jt. Nooti õpetas kooliõpetaja. Viiulimängu hakkas õppima 10–12-aastaselt ja vilepilli 15-aastaselt. Tal oli suur suupill, millele oli lasknud teha spetsiaalse “jala”, nii et sai mängida korraga nii viiulit kui suupilli. Põsepilli mängis karjapoisipõlves, vanemad mehed õpetasid mängima. Kõige paremini tuli põsepillil välja polkamasurka. Enne plaadistamist ei võinud põsepilli palju harjutada – põsed jäävad kibedaks.


  • August Pulsti mälestused, ETMM M 234:1/26, lk 817–819; Ruuben Kesleri kasutütre Asta Randmäe poolt 2005. a kirja pandud mälestused, EFA I 117, 2/4.