Jump to content

User:Vogone/Vikipedija:Aptarimai

From Wikiversity
File:Aptarimas.jpg

Aptarimo puslapis yra prie kiekvieno Vikipedijos puslapio. Jis skirtas to puslapio turinio, formos, stiliaus, pateikiamos informacijos aptarimui.

Norėdami patekti į straipsnio aptarimų puslapį, spustelėkite nuorodą 'Aptarimas' straipsnio viršuje. Norėdami grįžti į straipsnį, spauskite nuorodą 'straipsnis'. Naują diskusiją aptarimo puslapyje galima pradėti spaudžiant nuorodą "+" puslapio viršuje.

Kam skirti aptarimo puslapiai[edit]

Aptarimų paskirtis - tobulinti aptariamo puslapio turinį. Čia gali būti:

 1. keliami klausimai,
 2. išsakoma argumentuota kritika, argumentuotai abejojama pateiktais faktais ir informacijos pateikimo būdu,
 3. faktais grindžiama nuomonė (kodėl reiktų keisti straipsnį).
 4. teikiami pasiūlymai:
  • pateikiant konkrečias formuluotes, rekomenduojama jas rašyti tiksliai, kaip jos turėtų būti rašomos, išskiriant iš kito teksto (pvz. naudojant šabloną {{Quote|formuluotė}}, italics ar paprastas "kabutes").

Straipsnio aptarimuose nerašomos:

 1. Pastabos, skirtos straipsnio autoriui, redaguotojui ar kitam Vikipedijos vartotojui, jei jos nėra susijusios būtent su aptariamu puslapiu. Tam skirtas vartotojo aptarimų puslapis, kuriame galima išreikšti pačią įvairiausią poziciją.
 2. Abstraktūs teiginiai apie vienus ar kitus dalykus, kurie nėra skirti straipsnio tobulinimui, o tik bendroms diskusijoms apie straipsnio tematiką (kad būtų apie ką pašnekėti).

Vikipedija nėra diskusijų forumas, todėl pagrindinė aptarimų puslapių taisyklė yra ta, kad diskutuojama apie straipsnį, o ne apie straipsnio temą.

Taip pat žiūrėk: kas nėra Vikipedija.

Dalyvių diskusijų puslapiai[edit]

Kiekvienas prisiregistravęs Vikipedijos dalyvis turi savo dalyvio puslapį, kuris taip pat turi ir aptarimų puslapį. Jei dalyvis yra prisijungęs savo vardu, kiekvieną kartą kai jo aptarimų puslapyje atsiranda naujas komentaras apie tai pranešama tame puslapyje, kurį jis yra tuo metu atsidaręs, ir pateikiama nuoroda, kurią paspaudus matoma, koks naujas komentaras parašytas. Įsidėmėkite, kad tai, ką rašote naudotojo diskusijų puslapyje, gali skaityti visi kiti vartotojai, todėl, jei norite diskutuoti asmeniškai, naudokitės el. paštu ar kitomis priemonėmis.

Gausią medžiagą bei kitų dalyvių komentarus galima archyvuoti; trinti rekomenduojama tik neetiškus pasisakymus bei kitą medžiagą, sukurtą pažeidžiant principines Vikipedijos kūrimo bei tarpusavio komunikacijos taisykles.

Naudotojų aptarimų puslapis yra skirtas - bendrauti su konkrečiu dalyviu. Čia gali būti:

 1. keliami dalyviui klausimai,
 2. išsakoma dalyviui argumentuota kritika, argumentuotai abejojama dėl dalyvio veiksmų,
  • informuojant dalyvį apie jo padarytas (daromas) klaidas ar netikslumus:
   • rekomenduotina padaryti nuorodą į straipsnį, kuriame tos klaidos ar netikslumai buvo pastebėti,
  • nurodant, kodėl manoma, kad dalyvis padarė klaidas ar netikslumus:
   • rekomenduotina padaryti nuorodą į taisykles, susitarimus, kurie buvo pažeisti, arba šaltinius, kurie pagrindžia Jūsų nuomonę,
 3. teikiami pasiūlymai:
  • pateikiant konkrečias formuluotes, rekomenduojama jas rašyti tiksliai, kaip jos turėtų būti rašomos, išskiriant iš kito teksto (pvz. naudojant šabloną {{Quote|formuluotė}}, italics ar paprastas "kabutes").
 4. atsakymai į dalyvio klausimą(-us) ar pastabas turi būti pateikiami ten pat, kur buvo klausimas.

Naudotojų aptarimuose nerašomos:

 1. Bendros pastabos, kurios nėra skirtos konkrečiam vartotojui. Tam skirtas konkretaus straipsnio, taisyklių ar kito puslapio aptarimų puslapis, kuriame galima išreikšti šias pastabas.

Etiniais sumetimais nerekomenduojama tvarkyti kito naudotojo diskusijų ar jas perkėlinėti.

Kaip diskutuoti[edit]

Diskusijų puslapiuose nėra griežtų taisyklių, tačiau yra kelios rekomendacijos siekiant nuoseklaus vaizdo:

 1. Netaisykite ir nekeiskite kitų dalyvių pasisakymų. Atlaidžiau žiūrima nebent į smulkių gramatinių klaidų pataisymus. Savo tekstą taisykite kiek tik širdis geidžia (nebent tai apsunkintų likusios diskusijos dalies supratimą).
 2. Pasirašykite: po įvesto teksto įveskite tris tildes (~~~) ir po išsaugojimo jos bus pakeistos į vartotojo vardą su nuorodą (pvz.: Knutux). Įveskite keturias tildes (~~~~) ir prie vardo dar bus pridėtas ir išsaugojimo laikas (pvz.:Knutux 11:44, 28 Jun 2004 (UTC))
 3. Naudokite pastumtą tekstą, kad pokalbio tema lengvai skaitytųsi ir išsiskirtų. Temą pradėjęs žmogus visada rašo prie kairio krašto, pirmas jam atsakantis turi pridėti dvitaškį (:) prieš tekstą, antras - du dvitaškius ir t.t. Jei vėliau vėl rašo pirmas vartotojas, jis vėl rašo prie kairio krašto, jam atsakantis su vienu dvitaškiu ir taip toliau.
 4. Atskirkite temas - kiekvieną atskirą diskusijų temą dėkite į atskirą skyrelį (==Skyrius==).
 5. Rašykite laisvai - diskusijų puslapiuose svarbu, kad būtų aiškus požiūris, bet nebūtina rašyti formaliai, čia ne straipsnis.
 6. Galima naudoti ir nuorodas - nuorodos net ir diskusijų puslapiuose yra naudingas dalykas, taigi dėkite, jei tik matote prasmę.
 7. Archyvuokite, o ne trinkite diskusijas - diskusijų puslapiui persipildžius, netrinkite senų temų, bet perkelkite į archyvų puslapį (geriausia pavadinti kaip puslapio originalus, tik gale pavadinimo pridėti 'archyvas')
 8. Nenukrypkite nuo straipsnio dalyko - nepradėkite įžeidinėti kitų ar rašyti ne į temą.
  1. Paprastai nėra laikoma tinkamu diskusijų puslapiuose diskutuoti kontroversiška tema, o ne apie straipsnį - Vikipedija yra enciklopedija, o ne forumas, todėl diskusijų puslapiuose nereikėtų diskutuoti geras ar blogas žmogus buvo Hitleris ar Sniečkus, o pasistengti susitarti kaip šias asmenybes geriau aprašyti enciklopedijos straipsnyje.
 9. Diskutuojant apie pavadinimą, rašykite dabartinį - kitaip, jei vėliau puslapis bus pervadintas, nebebus aišku apie ką buvo kalba.

Pavyzdys[edit]

Terminas X keistinas į Y. X reiškia dalyką N, todėl Y yra tikslesnis. LaLaLa 18:20 Jan 30, 2003 (UTC)

Bet Y turi ir kitą prasmę - jo paminėjimas X kontekste gali būti suprantamas kaip N propagavimas. --žuvis
Pagrindžiant poziciją dėl Y daroma argumentacijos klaida Z... Puslapyje N pateikiamas visai kitas skaičius bei duomenys. Waja
Bus pakeista. LaLaLa! --fish
Straipsnio struktūra keistina į... Dabartinė versija nėr išbaigta, nes... M be to minimas ir šaltinyje S LaLaLa
Kadangi pavadinimas yra iš M srities, todėl ir sąvokos turėtų būti ne R bei K sričių populiarinimo mėgdžiojimas, kadangi S labiau tiktų rašant apie H. Todėl reikia perkelti arba ištrinti. Petras Petraitis

wikipedia:de:Diskussionsseiten wikipedia:en:Talk page wikipedia:ja:ノートページ wikipedia:pt:Página de discussão