Wikiversity:Kantin

From Wikiversity
Jump to navigation Jump to search

Bu sayfa, Türkçe Vikiversite ile ilgili tartışmalar için kullanılmaktadır. Mesajlarınızı ~~~~ kullanarak imzalayınız.

Türkçe Vikiversite geliştirme çalışmaları[edit]

Merhaba,

Bir-iki gündür Türkçe Vikiversite için bazı altyapı çalışmaları yapıyorum. Bu çalışmalara ilişkin notlarıma User:Vito Genovese/Notes sayfasından ulaşabilirsiniz. Şu anda benden başka etkin hiçbir Türkçe konuşucusu olmadığı için İngilizce olarak not tutuyorum, diğer kullanıcılardan da geribildirim alabilme yolunu açık tutmak adına. Bu sayfada şu an için fakülte ve bölüm hiyerarşisinin nasıl olması gerektiğine dair bazı eskizler bulunuyor.

Bunun dışında, açık Vikiversite projelerinin ayarlarını inceledim. Çeşitli ek ad alanları (namespace) oluşturulmuş. Örneğin İngilizce Vikiversite'de School, Portal, Topic ve Collection; Almanca Vikiversite'de ise Kurs ve Projekt ad alanları ekstra olarak açılmış. Öncelikle bu örneği izleyerek "Fakülte:İktisadi ve İdari Bilimler" gibi bir adlandırmayla hareket etmeyi düşündüm. ancak aslına bakılırsa ana, yani Main ad alanında tutmak çok daha pratik bir çözüm gibi görünüyor. Sayfanın adının "İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi" olması da şüphesiz çok daha şık duracaktır. Biraz pragmatist bir yaklaşım olabilir, ancak "ana" ad alanında bulunmayan sayfaların da projenin madde sayısına dâhil edilmediğini unutmamak gerek. O yüzden sayfaları "İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi" ve onun hiyerarşik olarak altı olan "Felsefe Bölümü" adlarıyla yapılandırmayı düşünüyorum şimdilik.

Türkçe Vikiversite'nin şu an için başka etkin katılımcısı olmadığı için düşüncelerimi buraya yazıyorum. Bunu görüp fikirlerini belirten olursa çok mutlu olurum.

Vito Genovese 15:46, 4 March 2017 (UTC)

Eline aklina saglik. Ben Muhendislik Fakultesini actim. Makina, Uzay ve Havacilik bolumlerini ekledim. Icini de daoldurmaya baslayip, tanidiklarimdan da yardim isteyecegim. Ancak ana bilim dallari template i de olmali. Bazi anabilim dallari bir cok muhendislik de var ve aslen bilim adamlari kendilerini birbirlerini ana bilim dallari ustunden tanimliyor yani uzmanlik alanlari ustunden.
Saygilarimla
--Ertunc (talk) 20:13, 19 March 2017 (UTC)
@Ertunc: Sağolasın. Valla çok sevindim gelmene, birden fazla dalda sağlıklı büyürsek çok güzel yerlere gelebiliriz. :)
Anabilim dalı bana hep Türkiye'ye özgü bir şey gibi gelmiştir. Dediğin gibi, her öğretim elemanının uzmanlık/çalışma alanı diye tanımladığı çeşitli alt alanlar vardır, ancak ne öğretim elemanları kendilerini bununla sınırlamakla yükümlüdür ne de lisansından doktorasına kadar anabilim dalının öğrenci açısından herhangi bir şeye etkisi vardır. Bu projede öğrenme materyalleri geliştirme odaklı gideceğimize göre, siteden okuyucu ve öğrenci olarak yararlanacak bir kişinin anabilim dallarıyla bir işi olmayacak gibi görünüyor. Bizim de bu projede kendimizi anabilim dalları üzerinden tanımlamamıza gerek yok gibi. Yani örneğin sen "Akışkanlar Mekaniği Anabilim Dalında ders veriyorum" desen profil sayfanda, bunun "Makine Mühendisliği Bölümü'nde ders veriyorum" demekten pek de bir farkı olmaz gibi geliyor.
Bir de şu var ki, projenin adının yarattığı çağrışımın aksine anaokulundan doktoraya her düzeyde öğrenim materyali geliştirmek için proje. Mühendislik için alt düzeyde pek bir şey olmaz sanırım ama. Atıyorum Felsefe'nin lise düzeyindeki dersi için Etik ABD veya Estetik ABD'nın pek işlevi olmayacak diye düşünüyorum.
Ancak çok kati bir itirazım yok. Kurabiliriz, ancak biraz içerik eklendikten sonra ve kaba taslak bir şeyi yapılandırmaya başladıktan sonra o işe girelim diye önerebilirim naçizane. :)
Bu arada Template:Bölüm sayfasında Template:Fakülte gibi bir şablon bölüm sayfası hazırlamak için çalışma yürütüyorum. Bir-iki sorunu kaldı, o sorunları da giderince senin açtığın ve açacağın bölümlerin de bu şablona oturtulmasını sağlayabiliriz istersen. Standardizasyon iyidir, hoştur. :)
Vito Genovese 20:49, 19 March 2017 (UTC)

Fakulte altındaki bölümde ikon çıkmıyor koyduğun halde, sorun nedir ben bulamadım, bakabilir misiniz? --Ertunc (talk) 13:05, 4 April 2017 (UTC)

Ana bilim dalları oluşturmak da gerekli. Çünkü belli ana bilim dalları (division lrak wikiversity de organize edilmiş durumda) bir çok bölümde var. Meseal akışkanlar mekaniği, makina, kimya mühendisliği, havacılık uzay, Çevre, İnşaat vs. de var. Yani her bölümün benzeri bilgileri girmesine gerek yok. Onun için de bir template fena olmaz.

--Ertunc (talk) 13:08, 4 April 2017 (UTC)