راهنما:پرسش‌های رایج

From Wikiversity
This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 100% complete.
ویکی‌دانشگاه چیست؟
ویکی‌دانشگاه یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیاست که در ۲۰۰۶ بیان‌گذاری شده است[1] و به دنبال راه‌هایی برای استفاده از قدرت ویکی برای پشتیبانی از یادگیری برخط است. این پروژه در شش ماه نخست در محلهٔ بتا است. [2]
ویکی‌دانشگاه بتا چیست؟
ویکی‌دانشگاه بتا بن‌سازه‌ای عمومی است که سعی در هماهنگ‌سازی پروژه‌های ویکی‌دانشگاه در زبان‌های مختلف دارد. هدف این هماهنگ‌سازی چند‌زبانه، سر و کار داشتن با مأموریت ویکی‌دانشگاه و دستور کار عمومی هدف پروژه (مثلاً دربارهٔ تحقیقات اصلی) است. ویکی‌دانشگاه بتا همچنین مکانی است که پروژهای ویکی‌دانشگاهی‌ای که هم‌اکنون زیردامنه‌ای ندارند، می‌توانند در آن توسعه داده شوند.
به طور خلاصه، ویکی‌دانشگاه بتا هم یک فراویکی و هم یک ویکی‌رشد برای پروژه‌های ویکی‌دانشگاه است.
چگونه ممکن است این‌همه زبان با هم و بدون به‌هم‌ریختگی در بتا وجود داشته باشند؟
ویکی‌دانشگاه قصد دارد تا از مزایای مشارکت‌کنندکان زیادش (نه فقط انگلیسی‌زبانان) بهره‌مند شود. گفت‌وگوهای چندزبانه نه‌تنها باید در کنار هم وجود داشته باشند، بلکه باید هم‌زیستی داشته باشند. یک سامانهٔ گفت‌وگوی چندزبانه پیشنهاد شده است که به غیر انگلیسی‌زبانان اجازه می‌دهد تا در گفت‌وگوها شرکت کنند. همچنین، بتا از قابلیت گزینش زبان که در فرا توسعه داده شده است، استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد در صفحه‌های چندزبانه، زبان‌های دیگر را پنهان کنند.
در مورد پروژه‌های ویکی‌دانشگاه جداگانه‌ای که هم‌اکنون زیردامنهٔ اختصاصی خودشان را دارند چطور؟
این پروژه‌های جداگانه در حال افزایش هستند. با این حال، مشارکت‌کنندگان آن‌ها به شدت تشویق می‌شوند تا در گفت‌وگوهای مربوط به دستور کارهای عمومی شرکت کنند که در همهٔ پروژه‌های ویکی‌دانشگاه اعمال می‌شود. علاوه بر این، آن‌ها تشویق می‌شوند که گزارش‌هایی دربارهٔ پروژه‌های خود را بگذارند تا همه بدانند آن‌ها چگونه رشد می‌کنند.
بعد از این چه؟
اکنون ما به افرادی نیاز داریم تا در گفت‌وگوهای مربوط به ویکی‌دانشگاه بتا شرکت کنند. افراد از پروژه‌های جداگانهٔ موجود و افراد مایل به مشارکت در یک پروژهٔ جداگانه در آینده باید به گفت‌وگوها بپیوندند و با هم کار کنند. افرادی که انگلیسی صحبت نمی‌کنند تشویق می‌شوند که در گفت‌وگوها شرکت کنند؛ اما ما همچنین به مترجمان داوطلب برای ترجمهٔ جمع‌بندی صحبت‌ها نیاز داریم.
سامانهٔ چندزبانه‌تان هرگز کار نخواهد کرد. به تعداد بی‌شماری مترجم نیاز دارد.
اگر مردم واقعاً گفت‌وگوهایشان را جمع‌بندی کنند، نه‌تنها به تمرکزشان روی چیزهای مهم کمک نمی‌کند، بلکه زمان زیادی برای ترجمه‌شان نمی‌گیرد. ده روز پس از گشوده شدن بتا، صفحهٔ اصلی‌اش در پنج زبان موجود شد. اکنون ۵۰ تا هستند.
در ضمن، این فقط یک پیشنهاد است. اگر همه انگلیسی صحبت می‌کنند، عالی است؛ دیگر نیازی به ترجمهٔ چیزی نداریم. اگر سامانه کار نکرد، دست‌کم می‌توانیم بگوییم که تلاش‌مان را کرده‌ایم.
برای یک پروژهٔ هماهنگ‌سازی، بهتر است یک زبان یکتا برای گفت‌وگو انتخاب شود.
قطعاً این عملی‌تر خواهد بود؛ سؤال این است: آیا باید بتا را به روشی که برای ما انگلیسی‌زبانان راحت‌تر است، مدیریت کنیم؛ یا به روشی که همه بتوانند در گفت‌وگوهای مربوط به دستور کار عمومی که بر تمامی پروژه‌ها اعمال می‌شود، نقشی ایفا کنند؟
شعار ویکی‌دانشگاه بتا؟
کوتاه‌تر، بهتر است. اگر می‌خواهید سخن‌تان به کسانی که به زبانی دیگر صحبت می‌کنند، برسد، جمع‌بندی‌های کوتاه و فهم‌پذیر بنویسید.
وقتی از شعار می‌گوییم، Wikiversity:Motto نیز موجود است.
ویکی‌دانشگاه بتا چه برتری‌ای از فرا دارد؟
ویکی‌دانشگاه بتا سیاست‌های تحقیقاتی جدیدی (در بین پروژه‌های پنیاد ویکی‌مدیا) برای ویکی‌دانشگاه تدوین می‌کند.
ویکی‌دانشگاه بتا تلاش می‌کند یک بن‌سازهٔ گفت‌وگوی چندزبانه باشد.
چرا به ویکی‌دانشگاه بتا نیاز است، در حالی که ویکی‌رشد ویکی‌مدیا وجود دارد؟
استدلال‌ها را این‌جا ببینید: meta:Proposals for closing projects/Closure of Beta Wikiversity
پروژه‌های ویکی‌دانشگاهی که هم‌اکنون در ویکی‌کتابند، شامل نسخه‌های غیرانگلیسی ویکی‌دانشگاه، چه می‌شوند؟
آن صفحات می‌توانند درون‌ریزی شوند (اگر جامعه تصمیم بگیرد و پروانه مطابقت داشته باشد) - ولی همچنان می‌توانند روی ویکی‌کتاب بالغ شوند و سپس پروژه‌ای جداگانه شوند.
اصلاً چرا ویکی‌دانشگاه را به چند زبان مختلف تقسیم کرده‌اید؟ بهتر نیست همهٔ دوره‌ها و گزارش‌های تحقیقاتی در محیطی چندزبانه مانند بتا ایجاد شوند و به زبان‌های مختلفی ترجمه شوند؟ در این صورت مترجمان هر گاه صفحهٔ جدیدی ایجاد شد می‌توانند آن را ببینند.
پرسشی هیجان‌انگیز است. می‌توانید از خودتان بپرسید، چرا این روی بقیهٔ پروژه‌های ویکی‌مدیا انجام نشده (مثلاً ویکی‌پدیا، ویکی‌کتاب و…).

جستارهای وابسته

یادداشت‌ها و منبع‌ها

  1. Board resolution: wikimedia:Resolution Wikiversity
  2. نامهٔ Anthere دربارهٔ ویکی‌دانشگاه: http://mail.wikimedia.org/pipermail/foundation-l/2006-August/009074.html